Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Deset mýtů a fake news o očkování. Čemu věříme a jaká jsou skutečná fakta?

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Deset mýtů a fake news o očkování. Čemu věříme a jaká jsou skutečná fakta?
zdroj: pixabay.com

16. 02. 2020

Mýtus první: Očkování způsobuje u dětí autismus 

Takový vědecký důkaz neexistuje. Studie Andrewa Wakefielda z r. 1998 byla tři roky prověřována britskou lékařskou komorou. A podívejme se! Ukázalo se, že záměrně klamala veřejnost. Pan doktor chtěl být zřejmě populární. Wakefieldovi však byla odejmuta lékařská licence a dodnes odborníci nechápou, proč moderní rodiče, kteří mohou získat kvalitní informace o očkování, stále podléhají tomuto mýtu a člověku, který se zpronevěřil svému povolání.

Mýtus druhý: Očkování proti spalničkám způsobuje další onemocnění.

Například zánět středního ucha, zápal plic nebo encefalitidu. Očkovací látka proti spalničkám obsahuje sice oslabený, nicméně živý virus spalniček. To může vyvolat spalničkám podobnou vyrážku u asi 5 % očkovaných dětí. Nemůže však způsobit žádnou jinou nemoc. Naopak, zánět středního ucha či zápal plic často doprovázejí skutečné onemocnění spalničkami. Riziko vzniku encefalitidy po očkování je menší než 1 osoba na 10 milionů dávek vakcíny. Pokud však dítě dostane opravdu spalničky, je možnost onemocnění encefalitidou 1 : 1 000 až 2 000 případů.

Mýtus třetí: Očkování vyvolává astma a alergie

Žádný vědecký důkaz o tom neexistuje. Ve velmi vzácných případech se mohou objevit alergické reakce (např. kopřivka nebo obtíže s dýcháním). Závažné alergické reakce se mohou objevit v méně než 1 případu z milionu.

Mýtus čtvrtý: Očkování proti rakovině děložního čípku není účinné

Ve Spojených státech se od roku 2006 podařilo snížit počet tohoto vážného onemocnění u dívek a mladých žen o více než polovinu. To je slušný úspěch.

Mýtus pátý: Chřipkové viry stále mutují a na ty nové očkování nezabere

Je to omyl. Většinou člověk onemocní, pokud se nechá naočkovat pozdě. Respektive v okamžiku, když už v sobě chřipkový vir má. Prevence je základ.

Mýtus šestý: Některé očkovací látky mohou vyvolat nemoc, proti které mají chránit

Souvisí to v podstatě s předcházejícím „chřipkovým“ mýtem. Některé očkovací látky obsahují části živého viru. Každopádně nemohou danou nemoc vyvolat. Mohou vyvolat pouze mírné příznaky, které nemoc připomínají. Tak je to třeba při očkování spalniček, příušnic nebo zarděnek. Ale stále lepší, než skutečná nemoc.

K TÉMATU  Zpožděný nebo zmeškaný let. Kdy máte nárok na kompenzaci? Odborník radí, jak se v takové situaci chovat a co vám náleží!

Mýtus sedmý: Vakcíny obsahují nebezpečné nebo zbytkové látky z výroby

Typickým příkladem tohoto mýtu je rtuť, hliník, formaldehyd nebo antibiotika. Rtuť ve vakcínách, které jsou zařazeny do povinného očkování v ČR, není. Některé vakcíny opravdu obsahují hliník. Ovšem ten obsahuje i voda, vzduch nebo mateřské mléko. Navíc  neexistují žádné studie a vědecké důkazy, které by prokazovaly, že hliník v těchto malých dávkách organismu škodí. Formaldehyd se v některých vakcínách ve stopovém množství opravdu vyskytuje, ale je také součástí lidského metabolismu. Proto nemůže způsobovat žádné nežádoucí účinky. Také antibiotika mohou být při výrobě některých vakcín použita, aby se zabránilo jejich kontaminaci. Vědecké studie prokázaly, že toto stopové množství nemůže způsobit nežádoucí účinky.

Mýtus osmý: Účinnost očkování není tak vysoká, jak se tvrdí

Kdyby očkování nebylo tak účinné, měli bychom tu dnes ještě běžně opravdu velké epidemie záškrtu, tetanu, pravých neštovic či spalniček. Fakt, že tyto nemoci během posledních padesáti let takřka vymizely nebo se jejich výskyt dramaticky snížil, dokládá, že je tento nesmysl opravdu jen mýtem. Uvádí to i řada odborných studií nejen v Česku, ale i ve světovém měřítku. To, že se některé nemoci, například spalničky, znovu začaly v naší populaci vyskytovat, je právě důsledkem odmítání očkování.

Mýtus devátý: Nežádoucí účinky jsou zatajovány

Jaký by k tomu měl kdo důvod? Konspirační teorie o výdělcích farmaceutických firem, které chtějí zisk za každou cenu? I třeba za tu, že časem zemřou jejich blízcí? Jakékoli nežádoucí účinky musí všichni lékaři povinně hlásit a data jsou celostátně vedena ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Tak tomu je i v jiných vyspělých zemích. Očkovacími látkami se zabývají týmy vědců po celém světě. Stačí nahlédnout do opravdových vědeckých studií a nenechat se zmást „odborníky na všechno“.

K TÉMATU  Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Mýtus desátý: Lepší je nemoc prodělat, pak proti ní bude člověk imunní

I imunita se poté, co minulé generace prodělaly spalničky, časem vytratí. Právě tak jako u tetanu. Stačí si nechat změřit protilátky v rámci laboratorních testů. Ovšem závažné poškození dětí i dospělých po opravdu prodělaných infekčních nemocech, může být doživotní. A nemusí to být „jen“ poškození ve formě poďobaného obličeje od neštovic, ale také smrt. To ostatně dokládá celá historie lidstva. A pokud by bylo lepší nemoc prodělat, proč by se nyní tak intenzívně hledala očkovací látka proti koronaviru? Nebylo by také lepší nechat zemřít pár nemocných, aby ti, co se uzdraví, měli doživotní imunitu? Co vy na to? 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!

Výběr článků

Jednou z příčin snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří přítomnost nadměrného množství světla v noci. Usínání s rozsvícenou lampičkou není totéž, jako když vám do okna svítí reklamní poutače nebo vánočně osvětlená ulice. Naprostá většina lidí spí lépe v úplné tmě. Co proto udělat?
Zase si potřebujete obarvit vlasy, ale návštěva kadeřnického salonu se vám teď do harmonogramu vůbec nehodí? Zkrášlete se v pohodlí domova – a navíc podstatně levněji. Schopnosti prostředků, které skrývá vaše kuchyň, vás prostě nadchnou!
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.

Nepřehlédněte

Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek