V kolik hodin to vypukne?
Lidé v České republice se řídí středoevropským časem. Pokud se podíváme na ostatní země, pak můžeme říct, že nový rok 2022 jako první oslavili obyvatelé a turisté na atolu Kiribati. Ti zapili poslední den v roce v 11 hodin dopoledne středoevropského času. V předchozích letech slavili jako první obyvatelé ostrova Samoi.
Proč je to ale pokaždé jiná země? Protože některé z nich neposunuly čas tak, jak to děláme my v Česku. Ve 14 hodin středoevropského času slavilo Sydney, Melbourne a Canberra. V 16 hodin se příchod nového roku slavil v Jižní a Severní Koreji a také v Japonsku. V 18 hodin pak vypukl ohňostroj v thajském Bangkoku.
Následně se nový rok přesunul blíže k nám, přes Rusko a zbytek Asie až do Evropy. Hodinu po nás slavili například Britové. Ve 4 hodiny ráno se dočkali i Brazilci. V 6 hodin ráno mohl ohňostroj vypuknout v New Yorku. No a v 11 hodin dopoledne středoevropského času se dočkala Havaj. Ve 13:00 našeho 1. ledna teprve slavili lidé na Bakerově a Howlandově atolu v Pacifiku. Tou dobou už na Samoi ovšem měli 2. ledna.
Ovšem takoví Indové oslavují příchod Nového roku podle hinduistického kalendáře, tedy v polovině dubna. Kambodžané také slaví nový rok v dubnu. Vždy uspořádají třídenní oslavu, a to ve dnech, které se kryjí s koncem sezóny sklizně. V Izraeli lidé slaví židovský svátek Roš Hašana na počátku podzimu. I islámský Nový rok se slaví až koncem září.
Ale teď přejděme na samotné zvyky.
Zvyky a tradice ve světě
Velká Británie
Například Britové věří, že je bude po celý další rok provázet štěstí jenom tehdy, když na Nový rok práh jejich domu jako první překročí vysoký mladý muž s tmavými vlasy a přinese jim dary.
Irsko
Irové klepají na dveře a zdi chlebem, aby zahnali zlé duchy. A zároveň si tím zajišťují dostatek chleba po celý další rok.
Japonsko
Tradiční oslavy na konec roku se nesou většinou jen v rodinném duchu. Uklidí se dům, příhodně se vyzdobí borovicovými větvičkami, které symbolizují dlouhověkost. Také se nezapomíná na švestkové proutí neboli symbol ducha a bambus, který značí růst.
Portoriko
Portoričané si také důkladně uklidí svůj dům nebo byt. Dále také umývají auto, uklízejí zahradu a hlavně ulice. Do nového roku se má podle nich vykročit s čistým štítem. Lidé také často na Nový rok vylévají kýble vody z okna ven, aby zastrašili zlé duchy.
Jihoafrická republika
Zejména obyvatelé Johannesburgu jdou s novoročními tradicemi ještě dál. Z okna prý vyhazují celé kusy nábytku.
Čína
Číňané si nechávají pomalovat vchodové dveře červenou barvou, protože právě ta je pro ně symbolem bohatství a dlouhověkosti. K výzdobě si vybírají červené lucerny a pro děti chystají červené balíčky s penězi a červené rakety pro manželské páry.
Dánsko
Tady zase lidé rozbíjejí nádobí, jeden talíř o druhý, protože to pro ně symbolizuje přátelství. Střepy si pak schovávají, aby si je mohli porovnávat s ostatními. Čím více střepů máte, tím máte i více přátel.
Rumunsko
V Rumunsku děti pobíhají po ulicích s čerstvě narozenými jehňaty. Kdo si jehně pohladí, bude mít po celý rok štěstí. Zároveň ale musejí dětem dát na oplátku nějaké peníze. Rumuni také na Nový rok poslouchají zvířata, když prý nepromluví a mlčí, přináší to štěstí.
Sibiř
Lidé na Sibiři se na Nový rok otužují. Ovšem ne jen tak lehce ve Vltavě, ale hezky pěkně se potopí i s ozdobeným vánočním stromem do zamrzlého jezera. Potápěči pak nazdobený strom umístí na samé dno jezera a společně si u něj zatancují.
Chile
Chilané se zase na Silvestra scházejí na hřbitově ve městě Talca a vzpomínají na své zesnulé.
Na čem si pochutnávají?
Brazilci mají svých sedm rozinek
A ty musejí sníst do půlnoci. Semena z nich si pak schovají do peněženky jako my šupiny z kapra na Štědrý den. Tak se jim peníze nerozutečou. Nebo by alespoň neměly. Na Nový rok si dopřejí podobně jako u nás čočku.
Mátová zmrzlina v Rakousku
V Rakousku se servíruje prasátko, protože je pro ně symbolem štěstí. To se pak zají mátovou zmrzlinou, aby si zajistili na další rok dostatek peněz.
Dvanáct kuliček ve Španělsku
Než začnou hodiny odbíjet půlnoc, lidé si odpočítají dvanáct kuliček hroznového vína a pak na každý úder snědí jednu kuličku. V obchodech si můžete dokonce zakoupit balení s přesným počtem kuliček vína. Abyste náhodou omylem nesnědli o jednu víc. To pak žádné štěstí v následujícím roce mít nebudete.
Mince pro Řeky
V Řecku lidé pečou speciální koláče, které se nazývají vasilopita. V těstě jsou zapečené mince a ten, kdo nějakou najde, bude mít celý příští rok štěstí.
Holanďané si libují ve smažených koulích
Olie Bollen, tak se tyto smažené koule nebo smažené koblížky nazývají. Zdobí se kousky ovoce a čímkoliv jiným, ale hlavně musejí být kulaté, protože právě tento tvar symbolizuje roční cyklus.
Turecké granátové jablko
Zdraví, prosperita a plodnost, to vše je pro Turky granátové jablko. Proto je záhodno na Nový rok zkonzumovat aspoň pár hořkosladkých kuliček.
Kukuřičný chleba pro Američany
Kukuřice má pro Američany zlatou barvu. A když si kousek tohoto kukuřičného chleba na Nový rok dopřejí, v nadcházejícím roce se jim bude dařit.
Nelámat, netrhat! říkají Asiaté
Hlavně v Číně a Japonsku lidé konzumují dlouhé nudle, ty se nesmí lámat ani trhat, jedině tak strávníkovi zajistí dlouhý a spokojený život. Syrové je ale jíst naštěstí nemusí. Nejčastěji se nudle smaží.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?
Silvestr se blíží – připravte si na oslavu konce roku zdravé pohoštění