Jaké mají budoucí maminky problémy v těhotenství?
Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy, ovšem co si budeme nalhávat – není každý den posvícení. V důsledku hormonálních a tělesných změn totiž dochází k jistým komplikacím, které mnohdy nemile překvapí. Co všechno vás během čekání potomka může potkat a jak z této situace elegantně vybruslit?
Nadýmání a pocit, že jste snědla balón
Otravné nadýmání je v „jiném stavu“ naprosto běžným jevem, bohužel. Vlivem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu progesteronu se totiž zpomalují trávicí procesy a ve střevech ochabuje hladká svalovina, což způsobuje plynatost. Svojí troškou do mlýna přispěje i zvětšující se děloha, která tlačí na střeva. Kudy z toho ven?
Řešením může být podávání léků s obsahem simetikonu. Důležitá je však i úprava běžných návyků a samotná skladba jídelníčku. Je třeba omezit cukry a těžké pokrmy. Vyhýbat byste se měla syceným nápojům a potravinám, jež nadýmají samy o sobě. Pěstujte také přiměřený pohyb, to napomáhá lepší pohyblivosti střev. Pokud si s výběrem vhodné aktivity nevíte rady, požádejte o radu svého ošetřujícího lékaře.
Zácpa? I s tou se lze snadno vypořádat
Dalším nechvalně známým „vedlejším účinkem“ gravidity bývá také zácpa. Co na ni platí? Kromě zmíněného pravidelného pohybu i konzumace vlákniny. Tu můžete čerpat třeba z celozrnného pečiva, otrub, lněných semínek a ovesných vloček. Vůbec nic nezkazíte ani tím, když si častěji dopřejete probiotika v podobě mléčných výrobků, jako jsou jogurty, kefíry a tvaroh. Odborníci jsou toho názoru, že k „prolomení ledů“ hodně přispěje i to, když každé ráno vypijete nalačno sklenici teplé vody s citronem.
Strie? Kapitola sama pro sebe
Pro mnoho z nás představují strie nejen kosmetický, ale i psychologický problém. Příčiny jejich vzniku jsou jasné – mechanické napětí plynoucí z toho, že se pokožka nadměrně napíná. Prsty v nich mají také hormonální změny – jako ve všem. Rozbouřená hladina steroidních hormonů totiž omezuje produkci kolagenu a elastinu, což snižuje pružnost pojivových tkání. Jako velice účinná prevence se jeví přírodní oleje. Přímo se nabízí třeba mandlový, jojobový, olivový a pozor, také slunečnicový. Jejich obsažené látky pronikají hluboko do pokožky a zlepšují její elasticitu. Hlavní pravidlo tedy zní? Mazat, mazat a zase jenom mazat! Pro jistotu i dvakrát denně…
A s jakou těhotenskou patálií se potýkáte vy? Napište nám o tom, společně s vámi můžeme najít řešení!