Mám ho ráda. To vám prozradím hned na začátku. Typy cvičení Body and Mind mi totiž přijdou geniální. Jde o jednoduché základní cviky, žádné složité kombinace, které přitom mají na tělo (i hlavu) skvělé účinky. Za málo peněz umí hodně muziky. Pilates se dá cvičit na podložce a strojích. Vydala jsem se proto do tělocvičny, abych zjistila, jaký je mezi nimi rozdíl.
Tohle umí oba typy
„Pilates je cvičební systém, který zlepšuje funkci svalové kontroly, flexibilitu těla, sílu a dýchání,“ vysvětluje lektorka Gabriela Němečková z MyPilates studia. „Cvičení je zaměřené na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Tím, že metoda klade důraz na zpevnění hlubokých břišních svalů jako opory pro páteř, je páteř méně namáhána. Veškerý pohyb zde vychází ze stabilního středu do všech periferních částí těla.“
Sama nebo s pomocí
Cvičení je mimořádně efektivní, ale zároveň náročné na detaily a procítění pohybu. Někomu proto vyhovuje, když pracuje pouze a jen se svým těla na podložce. Jinému bude vyhovovat, když mu ve správnosti pohybu pomůže pilates přístroj, zvaný reformer. Ten vás zkrátka do správné pozice dostanete. A jak funguje přístroj? Žádné obavy. Při cvičení na reformeru se pracuje se silou odporu pružin a jejich rozdílnou tuhostí. Tím si můžete nastavit různou intenzitu a náročnost cvičení pro rychlejší tvarování svalů. Získáte lepší kontrolu nad každým pohybem, zlepšíte jeho přesnost a máte jistotu, že už od prvního cvičení zapojujete správně všechny svalové skupiny. Určitě vám však doporučuji lektora, který techniku cvičení ohlídá a poradí vám.
Tohle získáte
Přiznávám, že pilates na podložce jsme zkoušela několikrát a mnohem víc mi vyhovuje reformer. Při něm mnohem víc cítím, co a kde zapojuji. Jestli pohyb dělám správně nebo ne. Každopádně už po čtyřech lekcích registruji, že se tělo se postupně zpevňuje a získává novou stabilitu, záda se narovnávají. Aktivizují se hluboké břišní svaly, které se nedají cvičit běžnými technikami, a moje břicho se zmenšuje. Říká se, že změna je na první pohled patrná z držení těla i chůze. To v mém případě musí posoudit jiní. Já rozhodně mohu potvrdit, že mizí bolest zad, trapézů, stres i napětí.
Doplnění za závěr
Vzhledem k tomu, že cvičení na podložkách probíhá ve větší skupině a na strojích v malé, je i cena rozdílná. Na podložce zaplatíte za lekci od 100 Kč, na strojích od 300 Kč. Ve většině studií ale nabízejí první lekci zdarma, takže si sami můžete vyzkoušet, co vám bude vyhovovat víc. Určitě ale jděte. Za efekt cvičení vám ručím.
A jaké máte zkušenosti vy?