Sobota , 05. 04. 2025

Miroslava

Namíchejte si vlastní parfém. Řekneme vám, jak na to!

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
parfém
Parfém podle vašeho gusta. (foto: 123RF)

06. 12. 2021

06. 12. 2021

Jsou téměř na každém rohu. V drogériích i parfumériích. Své čestné místo však mají parfémy nejen na prodejních pultech, ale především pak v našich srdcích a kabelkách. Najít svou oblíbenou vůni je snadné, a to díky velmi pestré nabídce. Jenže moc dobře zároveň víme, že parfém, který oblékáme my, nosí i řada jiných slečen a žen. Nikdy se nám zkrátka nepoštěstí mít ten jediný originál jen a jen pro sebe. Tedy ovšem v případě, pokud se do výroby voňavého parfému nepustíme samy. Naštěstí jsou současné možnosti natolik pestré, že sehnání všech nezbytných ingrediencí je doslova hračkou. Chce to ale mít ten správný grif při míchání. Vědět, kolik a co v danou chvíli zvolit. Proto jsme pro vás připravili menší přehled, který vás zavede do světa magických vůní a nebude chybět ani jednoduchý návod.

Základ pro parfém: Alkohol nebo olej?

Než se pustíte do výroby vašeho vlastního parfému, ujasněte si, jakou cestou se vydáte. Od toho se totiž odvíjí i výběr dalších ingrediencí. 

Alkoholové vůně

Alkohol vyniká spoustou úžasných vlastností, proto bývá nedílnou součástí většiny parfémů. Při míchání takové vůně se pak budete cítit jako skuteční profíci! Alkohol skvěle reaguje s esenciálními oleji a to zejména v momentě vzájemného zrání. Pokud si směsici olejů nakombinujete opravdu zajímavě, po určité době zrání se jednotlivé tóny promění v úžasné a hlavně nenapodobitelné aroma, protože právě alkohol ovlivňuje jednotlivé skladby vůní.

Může samozřejmě dojít i k opaku – tedy, že po fázi zrání najednou zjistíte, že jste jednotlivé oleje nenamíchali zrovna nejlépe. Je to tedy o něco pracnější a vyžaduje to více cviku. Pak je tu také nutná delší doba čekání, pokud od parfému vyžadujete výraznější aroma. Pokud se ale do tajů alkoholových vůní dostanete, už nebudete chtít jiné. Pro alkoholovou vůni budete potřebovat:

  • 120 ml vysokoprocentního alkoholu (může se jednat o čistý líh, ale i o obyčejnou vodku bez zápachu)
  • 70 až 90 kapek esenciálních olejů
  • Ideálně tmavou skleněnou lahvičku, která uchová delší vůni a kvalitu parfému
K TÉMATU  Ideální módní doplněk? Stylové sluneční brýle, které vám budou slušet

Všechny oleje smíchejte, abyste dosáhli požadované vůně a následně je nechte pár dní uležet. Teprve poté k nim přidejte alkohol a pečlivě promíchejte. Parfém nakonec uložte na chladné a tmavé místo a vyčkejte. Ideálně měsíc. Vůně bude krásně promíchaná a intenzivní. 

Olejové vůně

Pokud si chcete namíchat vůni bez kapky alkoholu, jsou právě olejové vůně tou pravou volbou. Pro výrobu takového parfému je pak nutné vybrat hlavní, tedy nosný olej, přičemž nejčastěji se volí klasika v podobě jojobového. Ten totiž působí skvěle jako nosič vůně. Pro takový parfém budete potřebovat:

  • 20 ml nosného oleje
  • 60 kapek esenciálních olejů (pokud máte raději intenzivní tóny, klidně přidejte více, v případě zájmu o jemnější vůni naopak pár kapek uberte)
  • Tmavou lahvičku s kapátkem

Bezalkoholové vůně

Najdou se ale i tací, kterým olejové vůně příliš nesedí a zároveň si ani nepotrpí na alkoholový nádech. V takovou chvíli je pak vůbec nejlepší zvolit ekologicky šetrnou látku – solubol, což je bezalkoholový solubilizátor pro míchání esenciálních olejů ve vodě. Pro takovou vůni potřebujete:

  • Čtyři díly solubolu
  • Jeden díl esenciálních olejů
  • Tmavou lahvičku s kapátkem

Poznejte kouzla esenciálních olejů

K namíchání vlastního parfému je také důležité vědět, že vůně jako taková se skládá ze tří částí – základu, srdce a hlavy. A právě tohle je další nezbytná informace, která vám pomůže namíchat si směs esenciálních olejů podle vlastních představ.

Základ parfému v nízkých tónech

K vytvoření správného základu jsou nezbytné spíše těžší oleje. Mezi ně patří například jasmín, skořice, pačuli, cedr, vanilka, santalové dřevo nebo třeba ylang ylang. Aby základ parfému vynikl přesně tak, jak má, zvolte vámi vybraný olej v množství 12 až 20 kapek. 

Srdce parfému ve středních tónech

Srdce se nese ve znamení středních tónů, přičemž sázkou na jistotu je například růže, heřmánek nebo levandule. Ovšem skvěle se hodí i takový rozmarýn či vavřín. Pro jeho přítomnost dávkujte 25 až 30 kapek oleje. 

K TÉMATU  Správná péče o šperky. Jak zajistit, aby vás dlouho zdobily?

Hlava parfému ve vysokých tónech

Vrchní, řekněme až pronikavé tóny, tvoří hlavu samotného parfému. Krásně se v tu chvíli vyjímají třeba citrusové olejíčky, bergamot, šalvěj, máta, eukalyptus nebo tea tree oil. Pro hlavu parfému pak bude ideální zvolit 12 až 15 kapek.

Pro míchání jakéhokoliv parfému je proto zapotřebí postupovat následovně, přičemž jednotlivé oleje záleží zejména na tom, jaké vůně máte nejraději:

  • Zvolte 120 ml základu pro vůni
  • 12 až 20 kapek nízkých tónů
  • 25 až 35 kapek středních tónů
  • 12 až 15 kapek vysokých tónů

Parfém jako vánoční dárek

Protože se blíží Vánoce, každý z nás prakticky neustále hledáme originální a v něčem naprosto jedinečný dárek. A právě osobitá a podomácku namíchaná vůně je favoritem číslo jedna! Ačkoli některé parfémy potřebují delší dobu, aby byly hezky uleželé, je řada možností, které nevyžadují tolik času z hlediska macerace. Zbývá jediné, co váš parfém pozvedne na nesrovnatelnou úroveň – volba krásné lahvičky s vlastní etiketou a přáním. Věřte, že o radost pod stromečkem budete mít díky tomu předem postaráno.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.
Holčička si zamilovala štěně jménem Oakley, které rodina čerstvě adoptovala. Spokojený pejsek sladce spí, zatímco mu malá pečovatelka zpívá ukolébavku. Co na tom, že je to falešně a občas to trochu tahá za uši, Oakley si zkrátka láskyplné obětí užívá.
Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
V tomhle pařáku svlékáte všechno, co vám váš ostych dovolí. A ráda byste šla i dál, ale ještě pořád máte na těle kila navíc, která vás štvou. Jak se jich zbavit? Vždyť se tak snažíte! Zkuste číst dál, možná zjistíte, kde děláte chybu.
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.
Suchý únor je iniciativa zaměřená na měsíční abstinenci od alkoholu, která v Česku probíhá každoročně od 1. února. Tento měsíc bez alkoholu je příležitostí k sebereflexi, zamyšlení nad vlastním vztahem k pití a možností zažít pozitivní změny na fyzické i psychické úrovni. Kampaň se těší velké oblibě a rok od roku se do ní zapojuje stále více lidí.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!

Výběr článků

Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Před vámi je dlouhý let, možná s několika přestupy. Připravte se nejen na čekání na letišti, ale také na to, abyste let prožila v pohodě a bez stresu. Co si můžete vzít s sebou do příručního zavazadla a jak úspěšně překonat čas strávený čekáním?

Nepřehlédněte

Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Dnes je ten správný den se rozhodnout, s kým chcete trávit svůj drahocenný čas, a komu ho naopak nedávat! Dejte na svůj vnitřní hlas.