Žádné jídlo = žádné kilogramy navíc
Mezi nejčastější mýty o hubnutí patří to, že správné je nejíst. Vyplývá to z logiky věci – když nebude žádné jídlo, nebudou žádné další kalorie a čili ani další kilogramy. Jenže mnozí si neuvědomují, že pokud tělu odepřeme živiny pocházející z jednotlivých pokrmů, začne si dělat zásoby. Tělo se začne obávat toho, že by bylo o hladu, proto si vytvoří zásoby a uloží si je do částí těla, jež se hubnou jenom stěží.
Naopak pravidelnost stravování je základem úspěchu. Váš jídelníček by se měl správně skládat z pěti jídel denně, které budou o menších porcích. Velmi rychle si zvykáme na pravidelný přísun živin a počítáme s ním. Najednou si nemáme tendenci tvořit zásoby.
V rodině jsme tlustí všichni, tak já nemůžu být výjimkou!
Velmi často se na ulici setkáváme s dívkami, které jsou na první pohled obézní. I když se z několika procent skutečně jedná o ženy, které jsou nemocné a které zhubnou jenom stěží, většinou jsou to dívky, které se domnívají, že zhubnout nemohou. Zkrátka si říkají, že v rodině jsou tlustí všichni, tak ony nemohou být hubenou výjimkou.
Geny mohou ovlivňovat bazální metabolismus i chuť k jídlu, ale v mnoha případech dědičnost nehraje žádnou roli. Je to jenom o výmluvách a lenosti. Proto, i když se ve vaší rodině nachází jen jedinci trochu při těle, se za štíhlou linií rozeběhnete a něco pro ni udělejte. Je to jenom o dostatečném pohybu, zdravém stravování a o dostatečném pitném režimu.
Stop cukrům a sacharidům!
Když zmiňujeme mýty o hubnutí, neměli bychom zapomenout na sacharidy a cukry. Lidé chtějící zhubnout se totiž domnívají, že právě sacharidy a cukry jsou obrovské zlo a že je nutné je z jídelníčku vyřadit. Proto odstraňují z jednotlivých jídel dne jak tmavé pečivo, tak luštěniny, rýži, brambory i vysokoprocentní čokoládu.
Ve skutečnosti však tělo ke svému správnému fungování potřebuje i sacharidy a cukry. I když ne v takovém množství, v jakém potřebuje například bílkoviny, ale vyžaduje je. V ideálním případě sacharidy mají tvořit dopolední pokrmy a odpolední jídla je už mají postrádat.
Žádné snídaně = žádné zbytečné kalorie navíc
I když se neustále mluví o tom, že snídaně je základ dne a že bychom právě na toto jídlo neměli zapomínat, přesto se mezi námi najdou jedinci, kteří nesnídají. A to jenom proto, že jsou pro ně snídaně jen dalšími zbytečnými kaloriemi navíc.
Pokud byste zamířili k odborníkům na hubnutí nebo ke specialistům zaměřujícím se na zdravé stravování, bylo by vám řečeno, že ranní jídlo je tím nejdůležitějším jídlem dne a mělo by obsahovat až dvacet procent z denního příjmu živin. Jestliže snídaně vynecháváte, zaděláváte si na obezitu.
Tuky jsou stejným tabu jako sacharidy a cukry
Již bylo zmíněno, řada lidí vyhýbá cukrům a sacharidům, i když i tyto věci tělo ke svému správnému fungování potřebuje. Vedle nich se najde další skupina lidí, která se zase vyhýbá tukům. Myslí si, že je to další věc znemožňují hubnutí, ale opět mluvíme o něčem, co je v přiměřeném množství zapotřebí.
Platí však, že se musíme soustředit hlavně na rostlinné a rybí tuky. V malém množství nevadí ani živočišné tuky.
Od šesti hodin už nejím!
Nejčastější mýty o hubnutí ukončíme známou domněnkou, že od pěti, respektive od šesti hodin se už nemá nic sníst. Poslední jídlo dne tak připadá na zmiňovanou hodinu, která je tou poslední, kdy můžeme něco pozřít.
Doba posledního jídla dne se však nestanovuje takto. Poslední jídlo by se mělo pozřít dvě hodiny před ulehnutím do postele. Pokud chodíte spát kolem půlnoci a pokud byste jedli naposledy v šest, jenom byste trpěli hlady a nutili své tělo k tomu, aby si dělalo zásoby do nejproblematičtějších partií těla. Pamatujte na to.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Chyby při dietě. Jak si správně upravit hubnutí nejen v letních měsících