Pátek , 18. 04. 2025

Valérie

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

03. 01. 2020

Kdy přichází menopauza

Menopauza, také označovaná jako přechod nebo klimakterium, je lékařský termín pro poslední přirozené menstruační krvácení. Dochází k menší produkci ženských hormonů, vyhasíná činnost vaječníků a mizí menstruace. Už po 40. roce života se může objevit menstruace nepravidelně. Toto období se označuje jako premenopauza.

Tři čtvrtiny žen má potíže

Podle odborníků má až 75 % žen v tomto období tělesné, zdravotní a psychické potíže. Z toho u 45 % žen jsou to obtíže velice nepříjemné nebo těžké. Až u 60 % žen se objevují potíže především psychické. Může to být nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, úzkostnost, i deprese. Jen zhruba 25 % žen projde přechodem bez obtíží.

Potíže mohou trvat i několik let

Měnící se hladiny hormonů způsobují řadu příznaků, které mohou trvat měsíce i léta. Z fyziologických potíží jsou nejčastější návaly horka, pocení a výkyvy nálad. Snižuje se pružnost kůže, v intimních oblastech dochází k vaginální suchosti, svědění a pálení.

Mohou přijít také výrazné zdravotní potíže, mezi něž patří osteoporóza, neboli řídnutí kostí. Zvyšuje se možnost srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku a zvýšení cholesterolu.

Menopauza má vliv i na psychickou rovinu. Často dochází k poruchám spánku, protože klesá hladina estrogenu. Tím dochází k narušení některých chemických procesů v mozku, mezi něž patří i regulace spánkového hormonu – melatoninu.

Lékaři doporučují hormonální terapii

Užívání léků, které obsahují estrogen a progesteron, má nahradit funkci vaječníků. Přestože je hormonální terapie účinná při léčbě návalů horka, výkyvů nálad, suchosti sliznic i nespavosti, má stejně jako každá jiná léčba, několik vedlejších příznaků. Bývá to například nevolnost, otoky dolních končetin, a také nárůst tělesné hmotnosti. Jestliže chcete jít jinou cestou, poohlédněte se po přírodních preparátech.

Psychika a tělo v harmonii

Nejprve si ovšem položte základní otázky: Jak kvalitní je vaše stravování? Máte dost pohybu? Odpočíváte dostatečně? To jsou totiž často ty nejlevnější a nejdostupnější léky na mnoho problémů.

K TÉMATU  Ořechové skořápky najdou své využití. Zvládnou vyléčit kašel a další zdravotní problémy

I když jste třeba právě v zaměstnání na vrcholu, nezapomínejte na sebe. Vždyť zdravý životní styl, a zvláště dostatek pohybu, je přímo úměrný vaší výkonnosti i dobré náladě. Navíc úpravou jídelníčku můžete předejít i zdravotním potížím, které by vás mohly čekat třeba právě v podobě osteoporózy.

Vyzkoušejte zdraví z přírody

Pozitivní vliv má užívání přírodních preparátů obsahujících takzvané fytoestrogeny. Tyto látky, podobné v ženském těle přirozeně se vyskytujícím estrogenům, naleznete v obilovinách, zelenině, luštěninách i některých bylinkách. V organismu mohou působit jako slabá forma estrogenu a některé z nich mají dokonce pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Výhodou přírodních doplňků stravy je vysoká bezpečnost, minimum vedlejších účinků a překvapivě vysoká účinnost.

Které bylinky pomohou?

Ploštičník hroznatý pomáhá při návalech horka či suchosti vaginální sliznice. Třezalka tečkovaná účinkuje na výkyvy nálad a zklidňuje psychiku. Květy červeného jetele slouží k prevenci osteoporózy a pomáhají předcházet nemocem kardiovaskulárního systému. Ženšen uleví od výkyvů nálad a poruch spánku. Navíc má velmi pozitivní vliv na kvalitu sexuálního života. Kořen anděliky vyrovnává hladinu estrogenů, zmírňuje křeče během PMS, ulevuje od návalů horka a může zmírnit bolesti pánve v menopauze. Čajem ze šalvěje zmírníte návaly horka a pocení. A konečně chmel, z něhož nemusí mít radost jen milovníci tohoto zlatého moku. Má uklidňující účinky a pozitivní vliv na psychické potíže.

Bylinky a jejich užívání konzultujte s odborníky

Než začnete užívat bylinky, které jste si nasbírala v přírodě, určitě se poraďte se svým gynekologem i praktickým lékařem. Je třeba ověřit možné interakce s léky, které užíváte. Nikdy neužívejte více preparátů nebo bylin najednou bez konzultace s odborníkem.

A jak se s menopauzou vypořádáváte vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Podzim přináší nejen barevné listí a ochlazení, ale pro mnoho lidí také sezónní smutek a únavu. Jak zvládnout podzimní deprese v rodině a udržet atmosféru plnou pohody? Přinášíme praktické tipy, které vám pomohou projít tímto obdobím s úsměvem.
Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
I když se nacházíme v druhé polovině roku 2020 a i když se už začíná mluvit o trendech příštího roku, pozastavme se nad tím, co se nosí právě letos. Stravte tak poslední měsíce roku v nejstylovějších modelech, které jsou aktuálně in.
Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.

Výběr článků

„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?
Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.

Nepřehlédněte

Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek