Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Masožravka vás neukousne. Jak ji jednoduše pěstovat?

Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
masožravka
Mucholapka podivná je jednou z nejběžnějších masožravek našich domácností.

29. 09. 2022

Masozřavka je rostlina nejenom velmi originální, ale občas si s ní užijete i spoustu legrace. Víte, co všechno dokážou sníst masožravé rostliny? Možná budete překvapení.

Co potřebuje, aby se jí u vás dařilo?

Masožravé rostliny obvykle žijí na stále vlhkých a velmi slunných místech. Doma jim ovšem musíte zajistit dostatečné množství světla a také neustále vlhký substrát. Pokud si pořizujete masožravku úplně poprvé, pak si kupte například rosnatku nebo tučnici či špirlici, které jsou skutečně nenáročné na pěstování.

masožravka
Špirlice je skutečně nenáročná masožravka na pěstování.

Jako substrát použijte rašelinu, buď čistou, anebo smíchanou s takzvaným perlitem (přírodní hornina sopečného původu), případně můžete použít křemičitý písek, ideálně v poměru 2:1. Jakmile masožravku zasadíte do květináče, měli byste ho umístit do misky, v níž bude neustále alespoň půl až jeden centimetr vody. Nikdy nenechte masožravku úplně nasuchu, už by se z toho nemusela vzpamatovat! Květináč umístěte na celodenně slunečné místo, nejlépe to nejslunečnější, které v bytě nebo domě máte. V zimě je slunečné místo ještě důležitější, ne každá masožravka zimu přežije.

Doma i na zahradě

Masožravku ovšem nemusíte pěstovat jenom doma. Můžete ji mít klidně i na balkoně nebo terase, případně také na zahradě, kde je dostatečná vlhkost, takže třeba u bazénu nebo u jezírka. A druhy masožravky, jako jsou Sarracenia purpurea nebo evropská tučnice venku přežijí i mráz. Jestli ale na takovou masožravku natrefíte ve volné přírodě, tak ji rozhodně netrhejte. Jsou to chráněné rostliny a kdyby vás při jejich trhání někdo přistihl, nejspíš byste dostali tučnou pokutu.

Péče o masožravku v zimním období

A co tedy s masožravkou, která naopak zimu vůbec nesnáší? V tomto případě jsou ideálním místem zimní zahrady. Jenže kdo má doma zasklenou zimní zahradu, že? Asi to není úplná samozřejmost. V tom případě je dejte například do chodby, kde se příliš netopí anebo na verandu. Ideální zimní teplotou je pro masožravky rozmezí od 5 do 15 stupňů Celsia. Pokud budete udržovat tuto teplotu, pak jim nebude ani vadit, když nevysvitne sluníčko. Rovněž přes zimu květináč s masožravkou neponořujte do podtácku s vodou, jen se snažte o to, aby měla stále vlhký substrát.

K TÉMATU  Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky
masožravka
Je více než zřejmé, proč se této rostlině říká rosnatka.

Tropická masožravka

Zvláštní masožravkou je ale také například láčkovka, která patří mezi tropické rostliny. V tomto případě jí budete muset celoročně dopřát teplotu mezi 22 až 28 stupni Celsia. A také potřebuje vysokou vlhkost, nejlépe 60%.

Poznámka: Bude-li mít tropická masožravka k dispozici nižší vlhkost, pak přestane tvořit takzvané pasti a nelze ji tak krmit.

Že se vám při dnešních cenách energií nechce vytápět byt na tolik stupňů? V tom případě můžete vyřešit problém vhodným akváriem nebo teráriem, do kterého masožravku umístíte a zapnete jí terarijní topení. To naštěstí příliš energie nespotřebuje.

masožravka
Láčkovka potřebuje celoročně vysoké teploty.

A čím masožravku zalévat? Ideálně destilovanou, převařenou nebo dešťovou vodou. Voda v žádném případě nesmí být tvrdá. Měkká voda jí ale nevadí. Proto si nejprve prověřte, jaká voda teče z kohoutku právě ve vaší domácnosti.

Nepřekrmujte ji!

A teď k té nejspíš nejdůležitější a nejzajímavější otázce, která vás jistě ohledně masožravek zajímá. Co taková rostlina vůbec jí, když se jí říká masožravka? Samozřejmě je pro ni velkou lahůdkou hmyz, například mouchy nebo komáři, ale také můry. Je to však jen takový doplněk stravy. Když žádný hmyz mít nebude, na jejím zdraví se to nijak neprojeví. Dávejte si však pozor na to, abyste masožravku nepřekrmili. Bohatě jí postačí jeden kus hmyzu na týden. Pokud by toho zkonzumovala víc, mohlo by jí to naopak uškodit.  

Masožravka, například mucholapka podivná, vás vyjde na několik stovek korun, pravděpodobně od dvou set korun výše. Ale klidně za ni můžete dát i tisícikorunu. Záleží spíš na tom, jaké zkušenosti s masožravkou máte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

Zdroje článku:
www.zeleneudoli.cz, www.ireceptar.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jiří Korn, ve svých 74 letech, obdržel čestné uznání na Cenách Anděl 2023, kde byl slavnostně uveden do síně slávy. Tento zpěvák a tanečník je známý svým jedinečným hlasem a působivými pohyby na scéně, stejně jako svým výrazným a někdy excentrickým smyslem pro módu, který se vyvíjel a transformoval během celé jeho kariéry.
Jaký bude váš týden podle hvězd? Horoskop od 9. do 15. prosince 2024 odhaluje, co vás čeká v práci, lásce i osobním rozvoji. Retrográdní Merkur přinese výzvy v komunikaci, zatímco pohyb Měsíce podpoří stabilitu a nové začátky. Přečtěte si detailní přehled pro každé znamení a zjistěte, jak využít vesmírnou energii ve svůj prospěch!
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
Nedělení atmosféra bude uvolněná a veselá, říká astroložka Naďa Šmídová. Co dalšího přináší její horoskop na dnešní víkendový den?
Taky už se nemůžete dočkat, až bude léto? Pojďte se s námi podívat pod pokličku a nahlédněte do kuchyně módních trendů pro léto 2020.
Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.
Gabriela Partyšová, dlouholetá tvář TV Nova, se rozhodla po 27 letech změnit své profesní působiště. Známá moderátorka, která uváděla pořady jako "Život ve hvězdách" a "Snídaně s Novou", nyní přechází na pozici kreativní ředitelky Praha TV. Na nové stanici bude mít také příležitost moderovat vlastní pořad.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Výběr článků

Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.

Nepřehlédněte

Nově budou Francouzky moci mít děti i bez partnera. V Česku na tohle zatím mohou ženy zapomenout. Změna legislativy o umělém oplodnění je v nedohlednu.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek