Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

Manuál pro budoucí maminky. Vývoj nenarozeného miminka měsíc po měsíci. Zajímá vás, jaké dělá v bříšku pokroky?

Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?

13. 08. 2018

13. 08. 2018

Trvá přibližně 40 týdnů, než se z jediného oplozeného vajíčka vyvine dokonalá lidská bytost o hmotnosti zhruba 3,5 kilogramu. Jakými změnami vaše miminko v děloze prochází? Podívejte se na jednotlivá období a fáze jeho růstu!

10 dní. Vajíčko se mění v embryo

Droboučká bytost velikosti konfety se všemi silami přidržuje dělohy a dělí své buňky na tři různé zárodečné listy. Z těch se časem vytvoří orgány, kůže, nervový systém, kosti, svaly a zažívací systém.

3 týdny. Začíná tvorba srdce

Srdce zatím představuje jedna trubice vytvořená ze dvou krevních cév – a skutečně bije. Za jeden týden se hmotnost embrya zvětší v průměru 10 000 krát. Svých forem nabývají také plíce.

5 týdnů. Mění se vzhled

V této fázi má embryo tvar fazole o velikosti asi 2 cm. Hlavička je výraznější, rýsuje se obličej a tvarují se základy pro oči a uši. Rovněž se začíná tvořit mozek a mícha. Od ukončeného 6. týdne těhotenství by měla být při ultrazvukovém vyšetření zřetelná srdeční akce zárodku. Koncem 8. týdne už připomíná malého človíčka.

3 měsíce. Práce na posledních úpravách

Ve třech měsících už nový nájemník v děloze měří 10 cm a váží přibližně 45 gramů. Vyvíjí se svaly a zpevňují kosti. Mozek a reflexy se pomalu sehrávají. Zakládají se také budoucí zoubky, vlasy a nehty. Od této chvíle hovoříme o plodu. Když má dítě náladu, při plavání ve vaku naplněném vodou zkouší různé pohyby – vy je však zatím stále nemůžete cítit.

4 měsíce. Vše už šlape jako hodinky

A zase jsme o kus dál. Orgány začínají plnit své funkce, vyrážejí první vlásky a upevňují se chrupavky. Hlavička miminka je vzhledem ke zbytku těla mírně disproporční, pod hladkou kůží jsou patrné krevné cévy. Vyrůstá také jemné chmýří, které se nazývá lungo. Jeho stopy jsou někdy znatelné ještě při porodu.

K TÉMATU  Mořské varhany. Chorvatský Zadar se chlubí netradiční atrakcí

5 měsíců. Cítíte první pohyby

Kolem 20. týdne těhotenství většina žen už jasně registruje, jak se děťátko hýbe. Maličké dokáže vnímat vaše ruce, které ho přes bříško hladí. Hmat je vlastně vůbec prvním smyslem, jenž v lůně objevuje. V tomto období dosahuje poloviny své velikosti, kterou bude mít při porodu. Kvůli časté škytavce také trénuje svůj hrudníček na pohyby při dýchání.

6 měsíců. Kdopak nás to poslouchá

Mozek dítěte pracuje velmi rychlým tempem a jeho smysly se zdokonalují. Sluch reaguje na hluky a hlasy z okolí – zejména ten váš, který k němu proniká přes děložní stěnu. Většinu času potomek podřimuje v poloze, kdy má ruce složeny křížem na prsou a kolínka přitažená k bříšku. Jeho obličej nabývá novorozeneckého vzhledu.

7 měsíců. Důležitý okamžik pro oči

Teď se odehrávají velké změny – miminko totiž otevírá oči! Může tak konečně, byť nejasně, rozpoznávat tmavé tvary a světýlka, která se mu zdají být červená kvůli děložní tkáni. Protože už hodně povyrostlo, začíná mít na plavání méně prostoru, takže je konec s gymnastikou a krkolomnými pohyby. Rozvíjí se nervový systém.

8 měsíců. Malý milovník sladkého

Pokud mlsáte sladkosti, dítě polyká rychleji, protože jídlo s cukrem mu také chutná. V této chvíli je schopné rozeznat chuť vašich pokrmů. Jeho tukem naplněná kůže se vyhlazuje a získává růžovou barvu. Nejdůležitější orgány dosahují plného vývoje.

9 měsíců. Mamko, tady mě máš

Velkou část svého chmýří miminko ztrácí. Teď plně využívá veškerý čas a možnosti, aby nabralo síly, takže denně přibírá zhruba 20 až 30 gramů. Od 38. týdne těhotenství už je plně připraveno na nadcházející porodní dobrodružství a okamžik, kdy se poprvé podívá na svět.

Který moment těhotenství byl zásadní právě pro vás? Napište nám o tom!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud se vám podařilo něco zhubnout přes léto, nebo zkrátka chcete jen udržet, to co máte, máme pro vás tipy, které fungují. Stačí dodržovat tyto jednoduché stravovací návyky.
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na další pracovní týden. Myslete na své zdraví a zbytečně se nestresujte, nepomůže to ničemu. Na co si dát pozor a co můžete očekávat?
Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.

Výběr článků

Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Děti zoo milují. Některá zvířata jsou pěkně chytrá a chtějí si hrát, a pak se stane, že naše potomky pěkně vystraší. Tučňáci, lvi, tygři, oblíbené zvědavé žirafy nebo velbloudi, ale i medvědi nebo bobr, dorážející přes sklo. Tyhle legrační situace vás pobaví!
Právě na podzim, kdy se vám někdy nebude chtít do sychravého počasí, si můžete zařídit doma malou tělocvičnu. Nepotřebujete k tomu žádnou zvláštní místnost. Cvičit se dá i na minimálním prostoru. A fitness pomůcek k tomuto účelu je na trhu dost. S čím začít?

Nepřehlédněte

Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek