Neděle , 04. 05. 2025

Květoslav

Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Liběna Rochová
Oděvní designérka a umělkyně Liběna Rochová.

09. 11. 2022

Od narození žila Liběna Rochová v kulturním a kultivovaném prostředí. Otec vědec a maminka herečka. Vždy ji fascinoval výtvarný svět, a tak chvíli přemýšlela o tom, že se stane malířkou. Také se chtěla věnovat profesím jako je fotografka, tanečnice nebo kameramanka.

Studium a první přehlídky

Na základní škole se rozhodla, že půjde studovat tradici českého i světového kostýmu. V jejích snech jí ale bránila pozice politicky nežádoucího otce. Nakonec se jí podařilo na střední školu dostat a začala navštěvovat oděvní ateliér na Textilní průmyslové škole v Brně.

MEI
MEI je kolekce inspirována jejími zážitky z cest.

Po úspěšném dokončení střední školy chtěla dále pokračovat ve vysokoškolském studiu na UMPRUM. Tento sen se jí však nesplnil. Začala tedy pracovat v módním salonu a díky podpoře vedoucí mohla uskutečnit své módní přehlídky.

Liběna Rochová je i ve svých 71 letech proslulá nekonečnou energií a výbornou kondicí. V čem tkví její tajemství? Už léta praktikuje ajurvédu. Vstává kolem páté ráno, medituje, cvičí nebo si dělá olejové masáže. Snaží se neustále držet pozitivní a mladou mysl. Jak sama říká: „Člověk musí být zodpovědný sám k sobě, být vyrovnaný a mít se rád. Nejde to hned, ale když se rozhodnete, a intenzivně na to myslíte, že to tak chcete, tak se to stane.“

Rochová
Šaty z kolekce MEI.

Umělkyně až do morku kostí

Zlomová příležitost v její profesní kariéře přišla v roce 1991 v Düsseldorfu na veletrhu premiérových kolekcí světových módních návrhářů, kde její práce sklidila obrovský úspěch.

  • V roce 1999 založila Studio LR.
  • V letech 2005 až 2010 vedla Studio LR-Gallery, zaměřené na rozvoj mladých designérů.

Ve své kariéře se zabývá navrhováním kostýmů pro divadlo a film, uměleckých oděvních předmětů, večerních rób pro výkonné umělce, oděvů pro soukromé zákazníky, konfekce a unikátních modelových kolekcí. Dále také Liběna Rochová navrhuje skleněné šperky a umělecké předměty, papírové obrazy a módní umělecké předměty.

K TÉMATU  Jaká kritéria jsou stěžejní při výběru dámských kalhotek?

Ráda propojuje nositelnost, kreativitu a také udržitelnost. Proto vytváří například šaty z papíru, šperky ze skla nebo z kovu.

Její skvělá a originální práce je oceněna řadou prestižních cen. Je vítězkou ceny Módní návrhář nebo Grand designér roku. Tvorbu Liběny Rochové můžete obdivovat ve sbírce Museé de Tissus v Lyonu a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a Brně.

Kariéra oblíbené profesorky

​​Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Díky svým vynikajícím pedagogickým a odborným schopnostem její studenti a absolventi dosáhli mnoha ocenění a získali prestižní pozice v oboru.

Právě ve své profesorské kariéře našla hlavní poslání. Výchova mladých špičkových oděvních designérů má pro ni velký smysl.

V roce 2011 získala funkční období a v roce 2017 byla jmenována profesorkou, což z ní v současnosti dělá jedinou aktivní pedagožku a vedoucí ateliéru s tímto akademickým titulem v zemi. Vychovala již několik generací nadějných oděvních tvůrců, z jejího ateliéru vzešla talentovaná designérská jména, mezi která patří Daniela Pešková, Pavlína Miklasová nebo Adam Kost.

Rozhovor pro UMPRUM o talárech, které navrhovala i udržitelnosti v módním průmyslu.

Spolupráce s DEBROU

DEBRA, nadace, která pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel. Pro Liběnu Rochovou jde o srdcovou záležitost. Dokonce její oděvní kolekce NADOTEK a DOTEKY, na kterých spolupracovala s malířem Lukášem Musilem, dosáhly velkého úspěchu. Kromě nadace DEBRA podporuje také projekt Panenka od UNICEFU.

Rochová
Liběna pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel.

Její tvorba je nadčasová, jedinečná, jednoduchá i komplikovaná zároveň. Liběna Rochová je bezpochyby ženou na svém místě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Největší módní faux pas. Znáte je všechny?

Geometrické tvary jsou v módě. Jak je nosit?

Zdroje článku:
https://libenarochova.cz/about, https://www.elle.cz/celebrity/rozhovory/libena-rochova-rozhodla-jsem-se-byt-stastna, https://program.rozhlas.cz/libena-rochova-a-jeji-cesta-na-spicku-ceskeho-odevniho-designerstvi-8573446
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Potřebujete ušetřit, ale zjistili jste, že nemáte nic na sebe? Nemusíte nutně procházet internetové obchody, v nichž ceny za oblečení dosahují opravdu nemalých výšek. V ideálním případě zamiřte do nejbližšího second handu a nakupujte tam.
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Vstupte do světa, kde síla, odhodlání a vzájemná podpora tvoří základ pro dosažení kariérních výšin v roce 2024. Náš článek "Jak naplánovat a dosáhnout kariérních cílů v roce 2024" vám přináší inspiraci a konkrétní kroky, jak postavit stabilní základ pro váš profesní růst. Od strategického plánování k osobnímu rozvoji, podíváme se na klíčové aspekty, které vám pomohou vytvořit úspěšný kariérní rok. Připravte se na podporu a motivaci od Dámské Ligy a objevte cestu ke svým kariérním cílům v roce 2024.
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?
Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Úložné prostory patří mezi základní prvky každé domácnosti. Skříně, police, komody, noční stolky, tam všude schováváme naše potřebné i nepotřebné věci. Prohlédněte si chytrá řešení, ať už pro drobné předměty nebo objemnější vybavení.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.

Výběr článků

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.

Nepřehlédněte

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek