Prázdniny končí za měsíc. A vám nastane další starost – vybrat dítku vhodné kroužky. Je to ale opravdu nutné?
Je těžké najít dětem, zejména těm městským, vhodný způsob zábavy. Pryč jsou časy, kdy si mohly bezpečně hrát na dětském hřišti třeba na sídlišti bez vašeho stoprocentního dozoru. Ale jistě pamatujete doby, kdy žádné zájmové kroužky neexistovaly, dokonce ani dietní opatření a děti i bez toho nestrádaly. V současné době je poptávka po kroužcích v mateřských školách na vesnicích menší než poptávka ve městech, jelikož děti na vesnici mají mnohem větší možnosti vyžití.
Zeptáte-li se dětí samotných, jak vyplňují svůj volný čas, většina vám patrně odpoví, že téměř nečte (náhradou je pro ně televize), ale zato se tráví průměrně 4,5 hodiny týdně přípravou do školy. Kromě toho se děti poměrně velkou část svého volna věnují sledování televize a „brouzdání“ na internetu. Co se týče kroužků – jednoznačně vítězí sportovní aktivity a umělecké činnosti.
Kdy je to škoda času a peněz?
Často se stává, že přemýšlíme nad tím, co všechno by naše děti měly umět a o co vlastně mají skutečný zájem. Často si chceme prostřednictvím našich dětí splnit naše nenaplněné sny a vůbec vše, co jsme v životě nezvládli. Možná by nebylo na škodu na chvíli se zastavit a zapřemýšlet si o tom. Proč nevyhovět dítěti, které nechce chodit na malování, že ho to tam nebaví a nemá čas si hrát? Nejčastějším problémem jsou hudební kroužky. Výuka na jakýkoli hudební nástroj je věcí každodenního cvičení. Právě v tom je kámen úrazu. Pokud dítě hra nebaví, přestane cvičit a tehdy je to především ztráta času, peněz a energie rodiče, který ji do dítěte investuje, jen aby jej jakýmkoli způsobem přinutil na nástroj hrát. Kolik z nás, kteří jsme se na nějaký hudební nástroj učili hrát, na něj v budoucnu hraje? Myslíte si, že jsme tím nějak utrpěli na kvalitě našich životů?
Rozvíjejte dítě mnohostranně!
Kladete si otázku, jak vybrat ten správný kroužek? Zaměřte se na mnohostranné využití. Místo konkrétního sportu zvolte např. pohybové hry. Namísto jednoho hudebního nástroje dejte přednost hudební výchově jako takové. S jazykovými kurzy je to složitější. Podobně jako s hudebním nástrojem je dobré s dítětem cizí jazyk denně procvičovat, aby výuka přinesla své ovoce. Pokud nemáte na procvičování čas, počítejte s tím, že se dítě v kroužku spíše s jazykem seznámí, naučí se pár slovíček a získá k němu vztah.
Myslete na možná rizika
I když si to mnohé z nás neuvědomujeme, dítě, které navštěvuje přemíru kroužků může být vystaveno i jistým rizikům. Za všechny je třeba zmínit to, že se nenaučí trávit čas samo se sebou a může být odsouzeno k jisté potřebě zábavy, kterou mu poskytuje vnější okolí. Na druhou stranu je praxí dokázáno, že děti, které mají dobrý vzor, přestože žádné kroužky v předškolním věku nenavštěvovaly, nijak podstatně nestrádají. V kroužku by mělo jít spíše o zábavu a získat pozitivní návyk k dané činnosti jako je třeba dostatek pravidelného pohybu apod. Pokud si samo svou vhodnou zábavu naopak nebude schopné najít, může snadno sklouznout např. k nadměrnému sledování televize nebo v horším případě k požívání alkoholu či drog, které ho naplňují mylnou představou o dobře stráveném čase. Chcete-li své děti opravdu něco naučit, buďte mu dobrým vzorem.
A jak se na problematiku kroužků díváte vy? Které kroužky podle vás mají smysl?
Autor: red