Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Klíště jak se bránit a jak ho vyndat
Zdroj:123RF.com

07. 06. 2019

Klíště je malinké, ale nám může pořádně zavařit

Na jaro se těší snad každý. Nejedná se však pouze o lidi, ale také o mnohé další zástupce živočišné říše. Někteří z nich jsou navíc pro Homo sapiens pořádně nebezpeční. Ne, nemáme na mysli žádného dravého savce, ale titěrného roztoče, který je nazýván klíště obecné (Ixodes ricinus). Tento tvoreček, který je mimochodem řazen mezi pavoukovce, totiž může našinci pořádně zatopit. Česká republika ostatně patří ve výskytu nemocí přenášených klíšťaty k nejrizikovějším oblastem světa.

Aktivita klíšťat bývá hojná už na jaře, ale v průběhu letních měsíců nebezpečí stoupá. Člověk se totiž stále častěji věnuje činnostem pod širým nebem. A jaká rizika že mu vlastně hrozí? Jedná se především o lymfskou boreliózu, což je nemoc, která při neléčení postihuje nervový systém, srdce i klouby. Nakazit nás přitom může více než 15 % klíšťat! Méně častá je tzv. klíšťová encefalitida, neboť nám ji mohou přivodit „pouhá“ 3 % klíšťat. Jenže tato nemoc je zase nebezpečnější, protože napadá mozek a mozkové blány a může skončit i ochrnutím nebo smrtí.

Prevence je základ

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhkých listnatých či smíšených lesích, a to především na místech, kde je hodně travin a keřů. Navíc se objevují i na vlhkých loukách. Klíště je zajímavý tvor, neboť nemusí přijímat potravu déle než rok, a přesto přežije. Na svou příležitost si tedy umí počkat. Budete-li se pohybovat v trávě vysoké zhruba 20 až 100 cm, případně v okolí nízkých keřových porostů, máte šanci, že si vás nějaké trpělivě čekající klíště „vyhlédne“. Dotknete-li se jej, za odměnu se na vás přisaje a začne hodovat na vaší krvi. Co dělat, aby se to nestalo?

  • Chystáte-li se do rizikového prostředí, oblečte si hladké a světlé oblečení. To vám umožní efektivní kontrolu, zda se po vás nějaké to klíště nepohybuje a také se ho lehčeji zbavíte.
  • V současné sobě si lze pořídit mnoho repelentů proti klíšťatům, které je vhodné aplikovat na nohy od kolen dolů, kde existuje největší riziko přichycení.
  • Pokud se vám nechce používat chemické repelenty, vězte, že klíšťata odpuzují i některé bylinky. Jedná se např. o rozmarýn, pelargonii, pelyněk pravý, levanduli nebo citrónovou trávu.
  • Chcete-li případná rizika ještě více eliminovat, při procházkách přírodou se pohybujte především po cestách. Toto pravidlo však asi jen těžko dodrží náruživí houbaři.
  • Na místech, kde lze předpokládat zvýšenou aktivitu klíšťat (viz výše), zůstaňte na nohou. Pokud si sednete nebo lehnete do trávy, odpočinete si, ale také zvýšíte riziko napadení.
K TÉMATU  Milující zvířata a jejich upřímná láska k lidem. Zvířata vítají a objímají své lidské přátele! Tohle vás zaručeně dojme!

Klíště už se zakouslo? Postupujte správně

Přestože mnoho lidí stále odstraňuje klíšťata rukou, tento postup není obecně příliš doporučován. Může totiž dojít k přenosu nemoci přes drobná poranění na rukou. Navíc je často vyvíjen až příliš velký tlak, následkem čehož může dojít k vyvrhnutí obsahu střev do rány, čímž se zvyšuje riziko onemocnění. V současné době existuje mnoho pomůcek na odstranění klíštěte, ať už se jedná o speciální pinzety, háčky anebo kartu s integrovanou lupou. Jak ale postupovat konkrétně?

  • Mnoho odborníků nejprve doporučuje na postižené místo nanést dezinfekci. Tento krok je však také někdy zpochybňován, neboť prý zvyšuje riziko zmíněného vyvrhnutí obsahu střev do rány.
  • Každopádně si vezměte rukavice a s klíštětem začněte viklat ze strany na stranu. Naopak není doporučováno roztoče vytrhávat ani s ním točit. Jeho přední část pak může zůstat v kůži a způsobit svědící zatvrdlinu. Někdy je navíc dokonce příčinou zánětu.
  • Až se klíště uvolní a vy se jej zbavíte, ošetřete postižené místo dezinfekcí. K tomu by mělo podle některých názorů dojít skutečně až v době, kdy už je klíště definitivně odstraněno.
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V roce 2018 uživatelé aplikace Viber poslali 6 miliard zamilovaných samolepek a GIFů. Letos Viber přichází s novinkou v podobě videa ve tvaru srdíčka. Pošlete mu originální přání.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Zima pomalu klepe na dveře, Vánoce jsou za rohem, Ježíšek mnohdy přemýšlí, co rodině nadělit pěkného a nezapomenutelného. Co kdyby to letos byla třeba dovolená v teple? Ohřejete se, užijete si sluníčka, načerpáte ztracené síly a poznáte další zajímavé místo. Jaké? Co třeba exotický Zanzibar, který je pro rodinnou dovolenou jako stvořený?
Udržování zdraví na pracovišti je klíčové pro produktivitu, spokojenost a celkovou pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak si udržet fyzické a mentální zdraví i během náročných pracovních dnů. Poradíme vám, jak efektivně řešit stres, najít čas na pravidelný pohyb a zdravě se stravovat, i když jste zaneprázdněni pracovními povinnostmi. Navíc zvýrazníme význam psychické odolnosti a technik odpočinku, které pomohou zachovat klidnou mysl a pozitivní postoj. Tyto tipy vám umožní nejen lépe se cítit, ale také zvýšit vaši efektivitu a spokojenost v práci.
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
To, co mnozí dávno tušili, se 1. října 2019 stalo realitou. V 80 letech zemřela pěvecká legenda a české národní bohatství Karel Gott. V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal celkem 42 ocenění, nicméně ne všechno se mu v životě povedlo. Proč byl terčem pomluv i vtipů?
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
V průběhu ledna vzplál na sociálních sítích vášnivý boj o tělesné ochlupení, když hnutí Januhairy oslavuje přirozenost a vyzývá ženy k odložení žiletek. Je zpět doba kdy se svoboda neoholených těl žen projevuje nejen slovy, ale i odvážnými činy. Přidáte se k revolučnímu hnutí, které vzdoruje společenským standardům krásy a zdůrazňuje jedinečný projev individuality?

Výběr článků

Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Nepřehlédněte

Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Koupelnové skříňky schovají všechna holítka, ušní vatičky, ručníky a další nezbytnosti, které nepotřebujeme mít vystavené na umyvadle. Inspirujte se v galerii krásného nábytku do koupelny!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek