V roce 2007 se poprvé začaly objevovat kontejnery na textil. Dnes už je najdeme téměř všude, jsou součástí každého většího i menšího města, v některých městech najdeme kontejnerů na textil i více a různých barev. Lidé tak mají možnost vyhazovat své obnošené oblečení právě do nich, s tím, že se dále vytřídí a použije. Nebo si to alespoň tak myslíme.
Módní průmysl a ekologie
S obnošeným oblečením bychom měli nakládat s rozumem a chovat se co nejvíce ekologicky. V poslední době se o tomto tématu mluví podstatně více než dřív. Textilní průmysl je obrovský a výrazně zatěžuje životní prostředí, protože produkuje obrovské množství odpadu každý rok. My to svým nákupním chováním jen zhoršujeme. Problémem je pak i recyklace starého oblečení.
Mnohdy si myslíme, že když oblečení vhodíme do takového kontejneru, uděláme tak i dobrý skutek a pomůžeme obléknout chudé nebo lidi bez domova. Problém je v tom, že to tak úplně není pravda a více než polovina takto odloženého oblečení nakonec stejně skončí ve spalovně.
Ekologická obměna oblečení
Každý z nás mění staré oblečení za nové, někdo častěji. V případě dětského oblečení je to navíc nutnost, protože děti ze svého oblečení velmi rychle vyrostou. Určitě ale není vhodné se oblečení zbavit jen tak, a vyhodit jej prostě do běžného kontejneru na směsný odpad by byl v podstatě hřích a rovněž nesmysl. Nejenže to není ekologické, ale naše staré oblečení ještě opravdu může někomu posloužit a udělat radost.
Jako první ale můžeme zkusit naše nevhodné kousky oblečení prodat či darovat někomu z rodiny nebo přátel. Běžně se dnes na internetu prodává oblečení a existují i speciální aplikace, které se zaměřují na přeprodávání oblečení. Zpeněžit ovšem můžete jen opravdu hezké oblečení v perfektním stavu. A občas jsou tyhle prodeje o nervy.
Pokud si zrovna nerozumíte s šicím strojem, asi si doma nebudete oblečení přešívat. Pak jsou tu právě kontejnery na textil, kam můžete vhodit v podstatě cokoliv, co doma ze skříně vyřadíte – od spodního prádla až po boty nebo zimní kabáty a bundy – ale mělo by to být v dobrém stavu. Pokud není, dále se rozhodně nevyužije.
Co do textilního kontejneru skutečně patří?
Do kontejnerů na textil by se měly vyhazovat jen ty kousky oblečení, které jsou ještě použitelné, to znamená, že se stále dá oblečení nosit. Oblečení by mělo být čisté a také suché, pokud se odkládají boty nebo jiné doplňky, vše by mělo být zabaleno v pytli. Hodně znečištěné, potrhané nebo jinak poškozené kousky oblečení pak do kontejnerů na textil nepatří, takové oblečení, které už připomíná spíše hadr na zem, patří do běžného směsného odpadu.
V třídírnách se rozhodne
Oblečení, obuv či doplňky, které jsou vhozeny do kontejneru na textil, se odvážejí do třídírny. Tam je všechno dále rozděleno do kategorií podle materiálu. Takových kategorií jsou desítky. Samozřejmě je posuzováno, zda je oblečení použitelné, či nikoliv. Oblečení se pak dle kategorií nabízí charitám, něco může být prodáno do second handů. Určitě vás ale zklame, že skutečně se využije asi 40 % takto vyhozených oděvů. Více než polovina odloženého oblečení bohužel končí na skládkách či ve spalovnách.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět
Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!