V současné době je nabídka na trhu pestrá. Zejména kancelářských židlí je v nabídce víc než dost a vybrat si jednu, která by zdobila domácí kancelář a byla plně funkční a praktická, to je oříšek. Ten se ale aktuálně snaží rozlousknout velké množství lidí, protože nový typ onemocnění nás dohnal k takzvané home office. Jak tedy vybrat kancelářskou židli?
V čem se kancelářské židle liší od normálních?
Úvodem je třeba vědět, čím se vlastně kancelářské židle liší od těch normálních, které běžně používáme například v jídelně nebo v jiných místnostech domu. Hlavním rozdílem je to, že kancelářské židle jsou takzvaně ergonomické čili jsou dobře nastavitelné. Jejich opěradlo je možné přizpůsobit zádům i každé poloze těla, také je možné vybrat si z množství područek nebo mechanik a funkcí.
Na co se dívat při výběru kancelářské židle?
Když už známe rozdíl mezi kancelářskými židlemi a klasickými židlemi, můžeme přejít k jejich výběru. Při výběru nehraje tak velkou roli vzhled kancelářské židle, jako právě její vlastnosti a součástky.
Abychom byli konkrétní, rozhodující jsou:
- Sedák
- Opěrák
- Područky
- Nosnost
- Kolečka
- Opěrka hlavy
Od sedáku se odvíjí pohodlnost
To, co první postřehnete nebo zaregistrujete ve chvíli, kdy usedáte na židli, je podsedák a to, jak moc je pohodlný, respektive jestli je vůbec pohodlný. Při výběru se dívejte především na anatomicky tvarované sedáky, které zajišťují větší komfort. Co je ale ještě důležitější, je to, jestli jsou výškově nastavitelné. To by totiž nemělo chybět.
Opěráky musí kopírovat tvar páteře
Na pohodlnosti se také podílí opěrák, ovšem jeho kvalita a pohodlnost, respektive jeho vlastnosti jsou důležité z jiného důvodu. Čím lepší opěrák bude, tím lépe se bude mít naše páteř. Právě opěrák rozhoduje o tom, jestli je naše páteř ruinována nebo nikoli.
Obecně se ví, že opěráky musí kopírovat tvar lidské páteře. Pokud mají bederní opěrku, je to naprosto skvělé. Tyto opěrky vás totiž nutí sedět zcela přirozeně a nikoli křivě, jak to v případě absence opěrek dopadá.
Nastavitelné područky oceníte při práci za stolem
Vybíráte si kancelářskou židli? Pak byste se měli informovat o tom, jaké mají židle područky. Existuje dnes celá spousta variant, vybírejte však z nabídky těch nastavitelných. Oceníte je především při práci za stolem.
Pozor na nosnost
Na co se bohužel řada lidí nedívá, je nosnost. Každá židle má svou nosnost, neunese každého a jakkoli těžkého člověka. Než tedy danou židli zakoupíte, o její nosnosti se informujte zejména v případě, kdy víte, že nepatříte k zrovna štíhlým jedincům. Samozřejmě uvedený údaj je vždy ryze orientační a židle díky své konstrukci unesou o něco více, než je psáno.
Kolečka vybírejte podle typu podlahy
Ani kolečka nejsou něco, nad čím byste mohli jenom mávnout rukou. Kolečka se však nevybírají podle vás a vašich požadavků, ale podle typu podlahy. Na tvrdé podlahy totiž patří zcela jiná kolečka než na měkké podlahy nebo na kluzáky.
Tvrdými podlahami se myslí plovoucí podlahy nebo parkety, na něž se volí zásadně měkká kolečka, která podlahu nepoškodí ani nepoškrábou. Měkkými podlahami se myslí koberce nebo kožešiny, na něž se volí plastová kolečka (čili tvrdá kolečka). Pokud ale je podlaha takzvaným kluzákem, pak volte kolečka nijak se nepohybující.
Má židle opěrku hlavy?
Opěrka hlavy nebo také hlavová opěrka je další velice důležitá součást každé kancelářské židle. Je to nezbytnost hlavně v případě, že víte, že budete pracovat za stolem déle jak tři nebo čtyři hodiny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pánská pracovna. Jak ji zařídit a vytvořit dokonalou domácí kancelář
Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři