Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
mentální anorexie
Poruchy příjmu potravy zahrnují i mentální anorexie. (foto: 123RF)

20. 09. 2021

Čím se mentální anorexie vyznačuje

Anorexii je někdy těžké identifikovat, protože svou roli hrají emoce. Někdy má člověk jen krátké období, kdy ho zaujme nějaká dieta nebo způsob stravování a nemusí se hned jednat o chorobné hubnutí. Nicméně je třeba brát v potaz, že anorexie může být smrtelná nemoc a je důležité jí včas zabránit. Mentální anorexie se vyznačuje následujícími faktory:

  • neutuchající touhou po hubeném těle,
  • chorobným strachem z obezity,
  • zkresleným vnímáním vlastního těla
  • výrazným omezením příjmu potravy.

Jaké dopady má na tělo?

Všechny výšeuvedené faktory vedou ke snižování hmotnosti, které je již pro okolí viditelné. Kromě snížené hmotnosti jsou příznaky, které anorexii provázejí, následující:

  • absence menstruace,
  • snížené libido,
  • pokles nálady až deprese,
  • poruchy spánku,
  • anemie,
  • vypadávání vlasů,
  • bolesti břicha a zácpa,
  • řídnutí kostí,
  • snížený krevní tlak a zimnice.

Výčet problémů, kterým je tělo vystaveno při takovém přílišném hubnutí nemusí být úplný. Avšak jedná se o nejčastější příznaky, které anorexii doprovázejí. Především si všímejte svého okolí a neberte na lehkou váhu svá podezření. Pravidelnější diskuze na téma stravování a vzhled těla, ale také vyslechnutí a porozumění mohou zachránit život.

Jsou vůbec nějaké předpoklady?

V zásadě se mentální anorexie vyvíjí u dívek a mladých žen, přičemž porucha obvykle začíná v dospívání. Svou klíčovou roli hrají u dívek nadměrné obavy o váhu, nicméně se spekuluje, že svou roli může hrát i určitá genetická predispozice. Nelze přehlížet ani rodinné a sociální zázemí. Mnoho pacientů patří do střední nebo vyšší socioekonomické třídy, jsou pedantští, náchylní k obsedantnímu chování a nastavují velmi vysoké standardy pro úspěch.

Jak pacient vlastně uvažuje?

Mentální anorexie může být mírná a krátkodobá, ale existují případy těžkého a neléčitelného onemocnění. Průběh je typicky takový, že většina pacientů obává, že trpí nadváhou nebo že některé části těla (třeba stehna) jsou příliš tlustá. Trvají na tom, že zhubnou, a to navzdory ujištění a varování přátel a rodiny, že jsou hubení nebo dokonce že jsou již podvyživení.

K TÉMATU  Koronavirus versus slavné osoby. Kdo z celebrit už bojuje s novou nákazou?

Obavy o svou váhu se u pacienta však trvale objevují až se vyvine chorobně zkreslená představa o vlastním těle.

Pacient může:

  • studovat různé typy stravování, hledat nejméně kalorickou variantu,
  • hromadit, skrývat nebo vyhazovat jídlo,
  • omezování jídla spojit s přílišnou fyzickou aktivitou, která má sloužit ke snižování hmotnosti,
  • nebo naopak příjem potravy zmnohonásobit a skrývat následné zvracení. Daná problematika se nazývá bulimie a vyskytuje se u 30–50 % pacientů. Ostatní pacienti jednoduše omezují příjem potravy.

Jak s anorexií bojovat?

Většina procesů souvisejících s anorexií začíná především v hlavě. Proto je důležité pracovat s pacientem především v psychologické rovině a to dlouhodobě. Pacienti se mohou cítit dobře, avšak klíčem k diagnostice je identifikovat trvalé proaktivní úsilí, aby se zabránilo přibývání na váze a intenzivnímu strachu z obezity, který se s úbytkem hmotnosti nezmenšuje.

Co dělat s pokročilým stupněm anorexie?

V těžkých případech je naopak klíčové rychle nabrat zpátky úbytek hmotnosti. Při rychlém nebo silném úbytku hmotnosti, kdy je tělesná hmotnost snížena o více než 75% doporučené hodnoty, je nutné váhu okamžitě obnovit, a proto je třeba vzít v úvahu možnost hospitalizace pacienta. Jinak se pacient často léčí doma pod dohledem specialistů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Srdeční nemoci i nehody. Na co se v Česku nejčastěji umírá?

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době máme spoustu pomocníků, o kterých si generace před námi mohly nechat jen zdát. Vysávají za nás roboti, praní prádla přenecháváme pračce, máme také myčku, tudíž nemusíme špinavé nádobí mít ručně. V mnoha ohledech, jak se zdá, máme vše vlastně jednodušší. Proč ale paradoxně i tak nemáme čas a nejsme tak šťastní a v klidu, jak bychom měli být?
Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Bylinky nemusí být používány jenom k tomu, aby nám zajímavě ochutily jídlo a aby také zajistili jeho příjemnou vůni. Bylinky jsou odnepaměti používány také v lidovém přírodním léčitelství. My se aktuálně podáváme na ty, které jsou nejlepším pomocníkem pro naše plíce.
Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.

Výběr článků

Zdena Studénková, proslulá svými rolemi v pohádkách a filmech jako "Panna a netvor" či "Anděl s ďáblem v těle", dnes slaví 70. narozeniny. Herečka, která si získala srdce diváků v Česku i na Slovensku, je symbolem ženskosti a smyslnosti. Přesně takovou ji známe i z komedie "S tebou mě baví svět"
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Od teď pochopíte, proč má Harry Potter svojí Hedviku. Říká se, že jsou sovy moudré, ale určitě jsou krásné a roztomilé. Tito predátoři mají svůj unikátní vzhled hlavně díky obrovským očím, a přestože jsou to majestátní ptáci, umí si pěkně zablbnout. Podívejte se, jak si dovedou hrát.

Nepřehlédněte

Hledáte ten nejlepší šampon právě pro váš typ vlasů? A ráda byste našla kondicionér, který nebude pokožku hlavy zbytečně mastit? Pak bude nejlepší, když si veškeré ingredience do šamponu a kondicionéru vyberete sama podle vlastní potřeby.
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek