Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

Jak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
jak pěstovat růže
Vypěstujte si růže na své zahradě. (foto: 123Rf)

25. 05. 2021

Co zvážit před sazením?

Zahradníci by před nákupem sazenic růží měli zjistit, kde je nejlepší tuto plodinu zasadit a poté provést přípravné práce. Je vhodné se také rozhodnout o druhu a odrůdě na základě klimatických podmínek oblasti. Jak tedy pěstovat růže na své zahradě? A co vlastně vyžaduje ke svému bezproblémovému životu?

Tato květina má velmi ráda sluneční světlo, takže místo by mělo být nestíněné, nejlépe na východní straně. To umožní, aby rosa ráno vyschla, čímž se sníží riziko vzniku plísní. V případě nedostatku slunce květina špatně roste a později začíná trpět různými chorobami.

Přece ji chcete mít na očích

Také zvolte takové místo, které bude dobře viditelné. Snažte se je umístit tam, kde budou mít růže kolem sebe dostatek prostoru. Je to vhodné především pro vás, protože růže přeci jen mají trny a chcete od nich přeci jen procházet trochu dál. Pokud máte více růží, doporučuje se je zasadit v jedné řadě, což zjednodušuje přístup k nim.

Jak pěstovat růže? Jde se na to!

Vykopejte díru třikrát větší, než jsou kořeny rostliny, ideálně 40x40x40 cm. Je zapotřebí velký objem, aby se díra naplnila úrodnou půdou. Pokud růže postrádá výživu, má problém s přezimováním. Pro půdu zvolte kompost nebo tři roky uležený hnůj a smícháme ho s obyčejnou zeminou. Přidejte dvě sklenice popela a hrst superfosfátu. Směs důkladně promíchejte. V prvních dnech růže udržujte ve stínu, protože jejich listy by se mohly spálit, dokud se kořeny neusadí.

Rok je dlouhý, zima tvrdá

Úrodnost půdy lze samozřejmě zvýšit aplikací hnojiv a minerálů. Nicméně byste neměli pěstovat růži na stejném místě déle než 7-8 let, protože rostlina během tohoto období vypustí půdu. Nové keře budou postrádat živiny pro silný a zdravý růst. Jarní výsadba začíná v polovině dubna, půda musí být zbavena zimních mrazů.

K TÉMATU  Kontejnerové domy: Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto bydlení?

A co na podzim? V tomto období je nutné růže ostříhat, aby přečkaly třeskutou zimu. Udělejte tak v rozmezí 5–8 oček. Očko je místo, odkud nám roste větvička s lístky.

Péče o růže jim dodá na kráse

Aby byly květiny krásné a zdravé, potřebují vhodné podmínky pro svůj růst. Správná péče je jednou z hlavních složek, která vede k tomu, že květina svého majitele potěší krásnými a voňavými květy. Především je třeba mít na paměti, že z vysoké vlhkosti se aktivně vyvíjejí plísňové choroby a při aktivním slunečním světle květinové záhony zase vyschnou.

Doporučená frekvence zavlažování v suchém létě je jednou za 5 dní, pokud nepršelo. V této kráse kořenový systém proniká dostatečně hluboko do půdy a může se živit spodními vrstvami. Pro jeden keř stačí 2–3 kbelíky usazené teplé vody.

Co na zimu?

Klíčová je péče o rostlinu po celý rok. Pravidelně odstraňujte plevel a jemně okopávejte půdu kolem rostliny. Na jaře je dobré použít hnojiva obsahující dusík. Růže milují také přírodní hnojení, jako je hnůj, kompost. Na zimu pak nezapomeňte svou krásku ostříhat a ukrýt, protože může zmrznout. K tomu bude stačit zakrýt základnu růže kopečkem půdy o výšce zhruba 15 cm a shora ji zakryjte smrkovými větvemi. Pomůžete tak příznivě přenést zimování.

Typy růží pro vaši zahradu

Jaké jsou vůbec nejběžnější typy růží vhodné na zahradu? Odrůd je přirozeně nepřeberné množství, a lidé často tíhnou jen k několika z nich. Avšak to nejobyčejnější dělení typů je na růže záhonové, sadové, pnoucí půdopokryvné, miniaturní, botanické a mnohokvěté. Př jejich výběru záleží jen na vás, jakým vlastnostem dáte přednost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.
Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.
Herečka Jana Boušková, kterou si většina z nás pamatuje jako energickou a vždy usměvavou dámu, má za sebou nelehké měsíce. Začátkem roku upadla a zlomila si bederní obratel – zranění, které ji na dlouhé týdny připoutalo k nemocničnímu lůžku a zcela jí změnilo každodenní rytmus. Nyní ale přichází světlejší období – z rehabilitačního zařízení by se měla už koncem července vrátit domů.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!

Výběr článků

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.

Nepřehlédněte

Toužíte po miminku, ale čáp k vám pořád ne a ne přiletět? Trpíte-li totiž nadváhou nebo rovnou obezitou, vaše šance na otěhotnění se mohou snižovat právě kvůli tomu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek