Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Jak naučit dítě mluvit již v jednom roce? Pomůžeme vám

Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.

16. 07. 2020

Snad každý rodič si skutečně přeje, aby svému dítku porozuměl v co možná nejnižším věku. Interakce je příjemnou odměnou za celodenní snahu o péči o dítě. Když poprvé vědomě artikuluje a snaží se použít slůvka, je to jako balzám na duši.

Mnoho rodičů se ale ve snaze zjednodušit svému potomkovi práci (a sobě taky) spokojí s tím, že brzy naučí potomka reagovat na jejich otázku. Dítě si tak zafixuje, že stačí umět vyjádřit „ano“ a „ne“, a všichni mu rozumí. Že to rozhodně k rozvoji řečových dovedností nevede, to snad ani nemusíme zmiňovat. Takže jak na to, abyste dítě brzy rozmluvili?

Jdeme na to!

Klidně začněte s knihou nebo plyšáky, co máte doma. Když si na tu věc může dí sáhnout, je to lepší než ukazovat obrázek na mobilu. Začněte zvířátky a při každém krmení ve stoličce vytaste knihu a zkuste: „Co to je?“ Při vyslovení použijte stoupavou intonaci.

A odpovězte „Bůůůů.“ „Haf. Haf.“ „Či čiiiii.“ „Ko ko ko.“ „Brrm brrrm.“

Stejný postup opakujte u každého obrázku nebo plyšáka. Pokaždé artikulujte, zaměřte se na intonaci, a jasně vyslovte zvířecí a další zvuk. Když se k tomu budete ještě nadšeně usmívat, dítě si trénink řeči dokonale zamiluje a bude se na něj těšit.

Po týdnu, kdy si už budete připadat jako úplný blázen, pak nechce dítě, aby vyvinulo iniciativu. „Co to je?“ A nechte mu prostor. Mnohdy trvá, než dokáže zareagovat, nechte mu dostatek prostoru a neodpovídejte za něj. Odradilo by ho to od snažení. Když se vám dostane jakékoliv odpovědi, chvalte. Ze začátku chvalte jakýkoliv zvuk.

Jak na dítě mluvit, aby rozumělo?

Je super, že mluvíme na naše dítě. Když si ale představíte, že váš tvor je malý a jeho mozek je ve vývinu, mnohdy je smutná realita, že z úst jeho největšího idolu se ozývá pouhé „no ty malé sluníčko“. Nerozumí.  

K TÉMATU  Jak si správně změříte velikost podprsenky a poznáte, že vám padne?

Úplně jsme zapomněli, že naše ratolest se teprve vše učí. A my mu skutečně můžeme být ti nejlepší učitelé. Alespoň ve chvílích, kdy jste s dítětem sami, s ním obejděte byt a ptejte se známou intonací: „Co to je?“ „Auto.“ „Co to je?“ „Židle.“ Zjednodušte komunikaci na minimum, začne vám rozumět.

Když kolem jede auto, klidně řekněte dítěti. „Udělej pápá.“ A chvalte jej za interakci.

Při posazení do jídelní stoličky se zeptejte: „Co budeš dělat?“ A odpovězte: „Ham ham.“ Časem si to malý spojí a nové slovo je na světě!

„Kdo to je?“ Ptejte se u rodinné fotky. „Mama. Baba. Tata. Dede.“ Záleží na vás, jak rodinné příslušníky zjednodušíte pro první slůvka.

dítě
Každé dítě se vyvíjí jinak rychle. Je třeba trpělivosti. (zdroj foto: pixabay.com)

Rozšíření slovní zásoby dítěte

Mnoho rodičů si myslí, že dítě si svou slovní zásobu rozšíří samo, když si samo hraje a je hodné. To je ale omyl. Ono si hraje, ale slovní zásobu jej opět musíte naučit vy. Klidně vám postačí slovní spojení? „Co to je?“, když budete ukazovat na hračky nebo prvky v knize? Pro odpověď používejte stále stejné slovo, a po čase, kdy jej opakujete, vyžadujte interakci. Když dítě navíc pochválíte, bude dělat rychlé pokroky.

Dítě to zvládne i bez hraček

Každý jsme to někdy zažili: drobek je unavený, a my přesto chceme, aby ještě vydrželo být chvíli „hodné“ a mohli tak dokončit návštěvu úřadu nebo se vymotali z kolony na dálnici. V té době je super, když se ve vás probudí vaše „skryté dítě“, „herec“, nebo klidně „veselý kamarád“.

Ukažte prstem ven z okna a řekněte: „Tam! Pipipíííí!“ A zalžete, že jste z okna uviděli ptáčka. Máte na chvíli o pozornost postaráno. Co dál se tam objevilo? Pes? Kočka? Nebo třeba tancující opice? Je jen na vás, zda situaci zvládnete bez ztráty kytičky, a zpříjemníte tak den svému potomku i sobě. A když už to bude trapné, můžete se znovu podívat do okna a říct: „Neeeeni“. A zasmát se. Dítě si hru zapamatuje a bude „neeeni“ rádo hrát.

K TÉMATU  Na jaký film s dětmi o Vánocích do kina? Podívejte se na snímky, které se aktuálně promítají a které stojí za to!

I s malým kojencem se dá dobře komunikovat a naučit jej spoustu slov. Jen je důležité se jej ptát a nechat mu prostor pro odpověď.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dlouhodobé hraní na tabletech a mobilech poškozuje zdraví dětí. Mění jejich strukturu mozku

Legrační reakce dětí na zvířata v zoo. Žirafy, opice, lev nebo bobr umí pobavit, ale i vyděsit

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
„Chtěla jsem dětem stačit, abych nefuněla po pár krocích jako parní lokomotiva. A samozřejmě jsem chtěla, aby měl manžel zpět tu ženu, kterou před lety poznal. A musím se přiznat, že jsem to dělala i kvůli svému sebevědomí a také zdraví.,“ svěřuje se usměvavá Tereza. Po několika neúspěšných pokusech o zhubnutí si mladá maminka Tereza našla cestu pomocí OB kliniky v Praze. Vzorem jí byla kamarádka, která sama podstoupila chirurgickou léčbu a motivací manžel a dvě malé děti.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Jedna z nejznámějších rolí, kterou proslula anglická herečka Kate Beckinsale, je upírka Selene. Skoro to ale vypadá, že recept na věčné mládí objevila i ve skutečném životě.
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Dnes, 1. listopadu, slaví Marta Kubišová své 82. narozeniny a chystá se na rozlučkový večer, který zítra proběhne v pražské Lucerně. Tento nezapomenutelný večer nabídne divákům hluboký vhled do života ženy, která se stala symbolem odvahy a boje za svobodu během sametové revoluce. Prostřednictvím vzpomínek a audiovizuálních ukázek Marta Kubišová naposledy připomene svůj osobní i profesní příběh.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?

Výběr článků

Poznala jste skvělého chlapa a všechno mezi vámi vypadá na dobré cestě. Už se scházíte nějaký ten pátek, je vám spolu dobře. Vy ale začínáte mít pochybnosti, jestli s vámi počítá do budoucna, nebo vás vnímá jen jako krátkodobý románek. Jak poznat, že mu jde o vážný vztah a nikoli o krátké povyražení?
Blíží se narozeniny vašeho dítka a vy nemáte žádnou představu, jak zorganizovat oslavu? Máme pro vás pár tipů, které zaručí, že si narozeninovou párty děti užijí a vy z ní vyjdete bez újmy na zdraví. 
Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.

Nepřehlédněte

Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek