Se škůdci bojujte už při sázení
Jak bojovat se škůdci? Abyste nemuseli sáhnout po chemikáliích nebo abyste nemuseli boje se škůdci svádět vůbec, vyplatí se začít s prevencí už při sázení. Než zasadíte oblíbenou zeleninu do řádků na pole nebo do záhonů na zahrádku, vyplatí se půdu zrýt, a to na podzim nebo v předjaří.
Důvodem toho je fakt, že larvy a kukly škůdců v půdě přezimují a vyčkávají, až se oteplí a až jim přímo “pod nos” naservírujete jejich oblíbené plodiny.
Jistou prevencí proti škůdcům je také včasné hrabání spadaného listí. To se týká především podzimního období, kdy stromy shazují svou pokrývku. Listy jsou totiž většinou domovem škůdců, proto jejich včasné odklizení zabrání tomu, aby škůdci napadli i rostliny nebo aby se schovali do půdy.
Jak jinak ještě bojovat proti škůdcům ještě při sázení zeleniny? Nikdy nesázejte stejnou plodinu na místo, na kterém jste ji pěstovali předcházející rok. Rostliny by měly každým rokem měnit své stanoviště a růst v půdě, kterou ještě neznají.
Vsaďte na sílu odpuzujících rostlin
Věděli jste, že se škůdci, kteří rok co rok okupují pěstovanou zeleninu, je možné bojovat i s pomocí několika konkrétních rostlin, jež mají sílu je odpuzovat? Stačí, když jednotlivé rostliny vysázíte mezi plodiny a škůdců se nebudete muset obávat. Případně je možné záhony s plodinami obehnat a zabránit tak vstupu škůdců. I kdyby rostliny nezabránily vstupu škůdců úplně, mohou jejich vpád rapidně zredukovat a zmírnit.
K odpuzujícím rostlinám patří například aksamitník, který efektivně odpuzuje například molici skleníkovou. Tento škůdce je protivníkem především rajčat. Velmi častým problémem bývá také bělásek zelný, kterého zase efektivně odpuzuje kopr (ten můžete případně použít do omáčky nebo do jiných podobných pokrmů).
Na býložravé ploštice platí elegantní a nádherně vonící levandule, šalvěj zase odpuzuje bělásky nebo slimáky. A jaká rostlina odpuzuje mšice? Na ty platí lichořeřišnice větší. Na mandelinky bramborové (které však nenapadají jenom brambory) platí křen.
Pomocníky jsou přirození nepřátelé škůdců
Škůdců se naštěstí lze zbavit ještě jinak a opět bez chemie. Do boje může každý zahradník či zahrádkář vyzbrojit přirozené nepřátele škůdců, k nimž patří pravděpodobně nejznámější slunéčko sedmitečné.
Slunéčko sedmitečné mají v lásce především děti, které aktivně počítají skvrny na jejich zádech. Kromě dětí je milují i pěstitelé zeleniny, jelikož vědí, že si hravě poradí například s mšicemi, roztoči, merami nebo s řadou dalších škůdců. Kdo by to byl řekl do obyčejného slunéčka, že?
Mimochodem, věděli jste, že slunéčko sedmitečné dokáže spořádat za pouhých čtrnáct dnů skoro tři sta mšic? Dospělé sluníčko sedmitečné někdy spořádá i šedesát mšic během dne! Dnes existuje celá řada druhů slunéček a zatímco některý druh má v lásce spíše svilušky, jiný druh si pochutnává nejvíce na červci. Co druh, to jiný škůdce v oblibě.
Slunéčko sedmitečné však není jediný přirozený nepřítel škůdců, jež každoročně okupují pěstovanou zeleninu. Zdatní pomocníci v boji proti mšicím a dalším škůdcům zeleniny jsou taktéž dravé ploštice, pestřenky nebo pavouci či střevlíci. K ostříleným bojovníkům patří i žáby nebo ještěrky, které likvidují především menší slimáky, jež se vyskytují především v období po dešti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory
Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření