Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
fashion
Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

19. 09. 2023

Možná to vypadá, že pojem fast fashion čili rychlá móda je poměrně nový, ale ve skutečnosti je relativně starý, spadá do devatenáctého století, tedy do doby, kdy průmyslová revoluce spustila boom ohledně lidí a jejich stylu nakupování. Módní průmysl škodil planetě od samého svého vzniku. Prokazatelně zatěžuje životní prostředí a to hlavně proto, že za sebou zanechává výraznou uhlíkovou stopu. Při výrobě oblečení se spotřebovává obrovské množství vody. A pak tu také máme samotnou distribuci oblečení, při níž musí urazit tisíce kilometrů, abychom si mohli jít třeba hned dneska koupit tričko za tři stovky. Nehledě na to, že se na výrobě fast fashion podílejí i asijské děti, ale i dospělí pracující ve velmi krutých, až nelidských podmínkách. A za svou práci dostávají almužnu.

Co je fast fashion móda?

Jde o módu z klasických řetězců jako je H&M, Shein, Zara, Primark a další. Oblečení a módní doplňky se tu prodávají za směšně nízké částky a obvykle nemá valnou kvalitu, neboť se vyrábí i z nekvalitních, často umělých materiálů. Oblečení se vyrábí převážně v asijských zemích, protože tak jsou náklady na jeho výrobu minimální. Pro nás je ale tato móda stále žádaná. Hlavně kvůli nízké ceně. Co na tom, že nám tričko vydrží sotva půl roku nebo nepřežije ani jedno praní. Oblečení je přeci spotřební zboží. Ve skutečnosti tomu tak ale rozhodně být nemusí.  

Slow fashion je opravdu pomalá a není tak vzdálená

Ještě tu máme takzvanou slow fashion neboli pomalou módu. Ta spatřila světlo světa v roce 2007, kdy britská módní designérka Kate Fletcher jako první přišla s pojmem slow fashion. To je udržitelná móda, která respektuje přírodu, nezatěžuje ji a lidem ukazuje, že kvalitní oblečení může vydržet roky i desetiletí, pokud je vyrobená ze skutečně kvalitních materiálů. Také je ale důležité při nákupu slow fashion brát ohled na to, kde tuto módu kupujete. Pokud si kvalitní a ručně vyrobené kousky necháte poslat třeba z Japonska nebo Spojených států, můžete se sebevíc holedbat tím, jak myslíte na přírodu a ekologii, ale ve skutečnosti děláte pravý opak. Protože než se k vám módní kousek dostane, urazí tisíce kilometrů letadlem nebo na lodi a to je pořádná zátěž pro přírodu.

K TÉMATU  Jednoduché vychytávky pro vaše vlasy. Jak být vždy rychle připravena pro každou příležitost

Princip slow fashion proto spočívá mimo jiné i v tom, že si kupujete oblečení a módní doplňky blízko svého bydliště. Nejlépe tedy v rámci České republiky. A ještě lépe třeba tak, abyste si ho mohli vyzvednout osobně buď pěšky nebo v rámci městské hromadné dopravy. Pořád je ale ještě nutné brát ohled na několik dalších specifik, která se ke slow fashion vážou. Slow fashion totiž představuje kombinaci pojmu jako ‚ekologické‘, ‚etické‘ nebo ‚fair trade‘. Tudíž i materiály, z nichž se slow fashion šije, musejí fungovat na stejném principu. Designéři si nemohou nakoupit látky v Číně, nechat si je letecky doručit a následně svou módu označit za slow fashion. I látky musejí být velmi kvalitní a  zakoupené co nejblíže své domovině tak, aby nemusely cestovat přes půl světa. Také by měly mít tyto látky nějaký certifikát, který potvrzuje, že byly získány ekologickým, tudíž šetrným způsobem. A v žádném případě se ani na samotné výrobě látek nesmějí podílet děti nebo dospělé osoby, které pracují ve špatných podmínkách.

Proč slow, a ne fast?

Slow fashion má bezpochyby mnoho výhod, oproti fast fashion a jen jedinou nevýhodu. Ta spočívá v její ceně. Je samozřejmě dražší než běžné řetězcové oblečení, ale hned vám vysvětlíme proč:

  • Šije se z převážně přírodních a hlavně kvalitních materiálů
  • Šije se ručně a každý kousek je unikát
  • Vydrží vám při správné péči dlouhá léta
  • Už nepotřebujete mít v šatníku dvacet nekvalitních triček, stačí vám tři kvalitní (ve výsledku tedy i ušetříte)
  • Ze slow fashion budete mít mnohem větší radost než z bezmyšlenkovitého nakupování v řetězcích, kde většinou nakupujete i to, co vůbec nechcete, natož abyste to potřebovali

Oblíbené secondhandy

A pak tu máme ještě jednu alternativu. Samozřejmě secondhandy, které se v posledních letech opět vracejí do módy. Tato alternativa je oblíbená nejenom u těch, kteří myslí na životní prostředí a na budoucí generaci, ale do secondhandu chodí nakupovat i ti, kteří si třeba slow fashion nemohou dovolit, ale módní řetězce už je takzvaně netankují. V secondhandu seženete oblečení doslova za pár desítek nebo stovek korun a přitom může být nadmíru kvalitní a vyrobené z přírodních materiálů, jako je bambus, kašmír, vlna nebo třeba hedvábí. A dokonce už nemusíte do secondhandů chodit osobně. Na sociálních sítích najdete nepřeberné množství uživatelských účtů, které se prodejem oblečení z druhé ruky zabývají.

K TÉMATU  Víte, co dělat při bodnutí hmyzem? Proč je lepší štípance neškrábat a jak se účinně postavit svědění

Recyklace? Funguje

Existuje však ještě jedna kategorie oblečení, která je udržitelná a v souladu s přírodou. Řeč je o oblečení a módních doplňcích z recyklovaných materiálů. Ženy a muži po celém svět, i u nás, se zabývají tím, že přešívají staré oblečení. Vytvářejí tedy úplně nové, originální a tudíž žádný kus oblečení většinou neexistuje ve dvou vyhotoveních. Takto se dají přešívat sukně, šaty, bundy, kalhoty… případně se dají použít jen rozstříhané látky. A protože jde o stoprocentní ruční práci a především designérský nápad, není recyklované oblečení levné. Na druhou stranu se můžete obdivovat za to, že to, co máte na sobě vy, nikdo jiný nemá.

Ukliďte si v hlavě i šatníku

Stále častěji lidé, kteří módě rozumí nebo v ní dokonce pracují, vyzývají ostatní, aby přestali nakupovat fast fashion a udělali něco pro sebe i pro ostatní. A hlavně pro naši planetu, kterou musíme zachovat pro další a další generace. Není nutné se vyhýbat fast fashion úplně. Někdy se zkrátka hodí, ale možná bychom mohli více začít přemýšlet nad tím, jestli přece jen není na čase protřídit šatník a doplnit si ho méně, avšak kvalitními věcmi. I Marie Kondo z vás bude mít radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

4 nadčasové kousky do vašeho šatníku, které nikdy nevyjdou z módy

Zdroje článku:
www.ecoista.cz, www.earthkarma.cz, www.rekrabicka.cz,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.
Infinity Pool se nachází ve výšce 650 metrů nad zemí na vrcholu hotelu Marina Bay Sands v Singapuru. Bazén je 150 metrů dlouhý a dolů je to celých 57 pater. Výhled přímo z vody je famózní. Koupání tady je skutečně ojedinělým zážitkem a pro některé i pořádný adrenalin!
Bez něj by prostě Štědrý den být nemohl. Malý, vysoký, jedle, borovice, každý si nějaký vánoční stromeček s chutí ozdobí. Jak může stromek vypadat?
Skáčou, plavou, dovádějí. Tučňáci jsou nelétaví ptáci, které v zoo nezapomene navštívit nikdo. Ve volné přírodě ale předvádějí větší kousky!
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Nikdy jsem nepatřila mezi ženy, které vyhledávají jiné partnery a nevěra jim nic neříká. Vlastně jsem se vždy považovala za zastánkyni věrnosti. Po svatbě jsme se nastěhovali do řadovek. Tam jsme se seznámili i s našimi sousedy.

Výběr článků

Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Svatební obřad je sice hlavní program, uteče ale poměrně rychle. Pak přijde na řadu hostina. Právě ke svatební párty se upíná nejvíce pozornosti i plánování. Prohlédněte si honosné slavnostní stolování

Nepřehlédněte

Václav Neckář, česká hudební ikona, oslavuje své 81. narozeniny. S jeho hity, jako „Půlnoční“ či „Stín katedrál“, má nezapomenutelné místo v srdcích fanoušků. Pojďme si připomenout jeho fascinující kariéru a neobyčejný život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek