Neděle , 13. 07. 2025

Markéta

Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
fashion
Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

19. 09. 2023

Možná to vypadá, že pojem fast fashion čili rychlá móda je poměrně nový, ale ve skutečnosti je relativně starý, spadá do devatenáctého století, tedy do doby, kdy průmyslová revoluce spustila boom ohledně lidí a jejich stylu nakupování. Módní průmysl škodil planetě od samého svého vzniku. Prokazatelně zatěžuje životní prostředí a to hlavně proto, že za sebou zanechává výraznou uhlíkovou stopu. Při výrobě oblečení se spotřebovává obrovské množství vody. A pak tu také máme samotnou distribuci oblečení, při níž musí urazit tisíce kilometrů, abychom si mohli jít třeba hned dneska koupit tričko za tři stovky. Nehledě na to, že se na výrobě fast fashion podílejí i asijské děti, ale i dospělí pracující ve velmi krutých, až nelidských podmínkách. A za svou práci dostávají almužnu.

Co je fast fashion móda?

Jde o módu z klasických řetězců jako je H&M, Shein, Zara, Primark a další. Oblečení a módní doplňky se tu prodávají za směšně nízké částky a obvykle nemá valnou kvalitu, neboť se vyrábí i z nekvalitních, často umělých materiálů. Oblečení se vyrábí převážně v asijských zemích, protože tak jsou náklady na jeho výrobu minimální. Pro nás je ale tato móda stále žádaná. Hlavně kvůli nízké ceně. Co na tom, že nám tričko vydrží sotva půl roku nebo nepřežije ani jedno praní. Oblečení je přeci spotřební zboží. Ve skutečnosti tomu tak ale rozhodně být nemusí.  

Slow fashion je opravdu pomalá a není tak vzdálená

Ještě tu máme takzvanou slow fashion neboli pomalou módu. Ta spatřila světlo světa v roce 2007, kdy britská módní designérka Kate Fletcher jako první přišla s pojmem slow fashion. To je udržitelná móda, která respektuje přírodu, nezatěžuje ji a lidem ukazuje, že kvalitní oblečení může vydržet roky i desetiletí, pokud je vyrobená ze skutečně kvalitních materiálů. Také je ale důležité při nákupu slow fashion brát ohled na to, kde tuto módu kupujete. Pokud si kvalitní a ručně vyrobené kousky necháte poslat třeba z Japonska nebo Spojených států, můžete se sebevíc holedbat tím, jak myslíte na přírodu a ekologii, ale ve skutečnosti děláte pravý opak. Protože než se k vám módní kousek dostane, urazí tisíce kilometrů letadlem nebo na lodi a to je pořádná zátěž pro přírodu.

K TÉMATU  Jak vybrat správnou velikost brýlí?

Princip slow fashion proto spočívá mimo jiné i v tom, že si kupujete oblečení a módní doplňky blízko svého bydliště. Nejlépe tedy v rámci České republiky. A ještě lépe třeba tak, abyste si ho mohli vyzvednout osobně buď pěšky nebo v rámci městské hromadné dopravy. Pořád je ale ještě nutné brát ohled na několik dalších specifik, která se ke slow fashion vážou. Slow fashion totiž představuje kombinaci pojmu jako ‚ekologické‘, ‚etické‘ nebo ‚fair trade‘. Tudíž i materiály, z nichž se slow fashion šije, musejí fungovat na stejném principu. Designéři si nemohou nakoupit látky v Číně, nechat si je letecky doručit a následně svou módu označit za slow fashion. I látky musejí být velmi kvalitní a  zakoupené co nejblíže své domovině tak, aby nemusely cestovat přes půl světa. Také by měly mít tyto látky nějaký certifikát, který potvrzuje, že byly získány ekologickým, tudíž šetrným způsobem. A v žádném případě se ani na samotné výrobě látek nesmějí podílet děti nebo dospělé osoby, které pracují ve špatných podmínkách.

Proč slow, a ne fast?

Slow fashion má bezpochyby mnoho výhod, oproti fast fashion a jen jedinou nevýhodu. Ta spočívá v její ceně. Je samozřejmě dražší než běžné řetězcové oblečení, ale hned vám vysvětlíme proč:

  • Šije se z převážně přírodních a hlavně kvalitních materiálů
  • Šije se ručně a každý kousek je unikát
  • Vydrží vám při správné péči dlouhá léta
  • Už nepotřebujete mít v šatníku dvacet nekvalitních triček, stačí vám tři kvalitní (ve výsledku tedy i ušetříte)
  • Ze slow fashion budete mít mnohem větší radost než z bezmyšlenkovitého nakupování v řetězcích, kde většinou nakupujete i to, co vůbec nechcete, natož abyste to potřebovali

Oblíbené secondhandy

A pak tu máme ještě jednu alternativu. Samozřejmě secondhandy, které se v posledních letech opět vracejí do módy. Tato alternativa je oblíbená nejenom u těch, kteří myslí na životní prostředí a na budoucí generaci, ale do secondhandu chodí nakupovat i ti, kteří si třeba slow fashion nemohou dovolit, ale módní řetězce už je takzvaně netankují. V secondhandu seženete oblečení doslova za pár desítek nebo stovek korun a přitom může být nadmíru kvalitní a vyrobené z přírodních materiálů, jako je bambus, kašmír, vlna nebo třeba hedvábí. A dokonce už nemusíte do secondhandů chodit osobně. Na sociálních sítích najdete nepřeberné množství uživatelských účtů, které se prodejem oblečení z druhé ruky zabývají.

K TÉMATU  Designové odšťavňovače. Pomohou vám při dietním režimu a zároveň poslouží jako doplněk interiéru!

Recyklace? Funguje

Existuje však ještě jedna kategorie oblečení, která je udržitelná a v souladu s přírodou. Řeč je o oblečení a módních doplňcích z recyklovaných materiálů. Ženy a muži po celém svět, i u nás, se zabývají tím, že přešívají staré oblečení. Vytvářejí tedy úplně nové, originální a tudíž žádný kus oblečení většinou neexistuje ve dvou vyhotoveních. Takto se dají přešívat sukně, šaty, bundy, kalhoty… případně se dají použít jen rozstříhané látky. A protože jde o stoprocentní ruční práci a především designérský nápad, není recyklované oblečení levné. Na druhou stranu se můžete obdivovat za to, že to, co máte na sobě vy, nikdo jiný nemá.

Ukliďte si v hlavě i šatníku

Stále častěji lidé, kteří módě rozumí nebo v ní dokonce pracují, vyzývají ostatní, aby přestali nakupovat fast fashion a udělali něco pro sebe i pro ostatní. A hlavně pro naši planetu, kterou musíme zachovat pro další a další generace. Není nutné se vyhýbat fast fashion úplně. Někdy se zkrátka hodí, ale možná bychom mohli více začít přemýšlet nad tím, jestli přece jen není na čase protřídit šatník a doplnit si ho méně, avšak kvalitními věcmi. I Marie Kondo z vás bude mít radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

4 nadčasové kousky do vašeho šatníku, které nikdy nevyjdou z módy

Zdroje článku:
www.ecoista.cz, www.earthkarma.cz, www.rekrabicka.cz,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V posledních letech získávají stále více na popularitě předlohy pro rodinné kroniky, které mají inspirovat babičky a dědečky k vyprávění o rodinné historii. Zájem určitě oživil i populární televizní seriál, v němž právě touto formou autoři zmapovali více než padesát let českých dějin. Rodokmeny jsou prostě v módě.
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?
Dana Medřická, jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších českých hereček, by dnes oslavila 104. narozeniny. Připomeňme si její fascinující život a kariéru, která ovlivnila celé generace diváků. Od významných rolí na prknech Národního divadla až po populární postavy v televizních seriálech – Dana Medřická zůstává stálou součástí české kulturní historie.
Čekáte na to, až špinavé hrnky od kávy, které se hromadí ve dřezu, umyje váš partner? Jestli nechcete čelit riziku rozchodu i úzkostným pocitům beznaděje, raději to vezměte do vlastních rukou. V sázce je až příliš mnoho!
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Kocour Haburu je velkým fanouškem hry na piano. Rád na něm usíná, když se z něj line melodie ukolébavky. Ponořte se do klidu spolu s ním!
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Jimmy Carter, bývalý americký prezident a laureát Nobelovy ceny za mír, zemřel ve věku 100 let. Jako 39. prezident Spojených států byl známý svým úsilím o mezinárodní diplomacii, mimo jiné díky mírové smlouvě mezi Izraelem a Egyptem nebo obnovení diplomatických vztahů s Kubou. Po ukončení prezidentské funkce věnoval čtyři desetiletí činnosti Carterova centra, které se zaměřovalo na mír, lidská práva a boj s nemocemi. Sté narozeniny oslavil v říjnu 2024.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?

Výběr článků

Paraván u vás doma vytvoří útulné zázemí s motivem dle vašeho gusta a dodá tak pokoji dokonalou atmosféru. Můžete ho použít v ložnici, v obývacím pokoji nebo pro oddělení pracovního stolu. Váš vybraný motiv na laminovaném tvrzeném skle originálně doplní interiér. Vyberte si ten, který vám sedí nejlépe!
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.

Nepřehlédněte

Ekologické rodičovství není jen módní trend, ale způsob, jak předat dětem důležité hodnoty týkající se ochrany naší planety. Udržitelný životní styl může pomoci snížit vaši ekologickou stopu a zároveň zajistit zdravější prostředí pro vaši rodinu. Zde jsou praktické tipy, jak začít:
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek