Vnímejte život pozitivně
Nejdříve si vysvětlíme, co to vlastně je dopamin. Jde o neurohormon, který vzniká ve vašem mozku. Je to právě on, který stojí za vaší spokojeností. Pomůže vám k tomu, abyste dosáhli to, co v životě chcete. Navodí vám pocit, že jste za svoje snažení patřičně odměněny, což se samozřejmě promítne do emocí, které zažíváte. Máte-li zdravou hladinu dopaminu, vidíte život pozitivně. Naopak příliš nízká hladina tohoto hormonu vám bohužel přinese smutné až depresivní pocity. Právě proto je nesmírně důležité si správnou hladinu dopaminu udržet.
Výroba hormonu je návyk
Jak to ale vlastně s výrobou dopaminu v mozku funguje? Uvolňuje se ve chvíli, kdy jste zvládly nějaký náročný úkol, třeba odevzdaly uzávěrku v práci nebo k oboustranné spokojenosti vyřešily konflikt se svým potomkem. Stejně tak přibývá dopaminu ve chvíli, kdy očekáváte a dostáváte odměnu, třeba právě za nadstandardně splněný pracovní úkol, nebo vás celá rodina pochválí za perfektně připravenou večeři. Ovšem má to jeden háček. Jde o návykovou záležitost. Proto se musíte naučit rozlišovat situace, kdy vás dopamin správně nabudí k dalšímu výkonu a kdy naopak děláte všechno jenom pro svoje uspokojení.
Chronická nemoc
„Má slabou vůli. Je to morálně slabý člověk,“ tak se kdysi lidé vyjadřovali o těch, kteří podlehli nějaké závislosti. Jenže postupně, jak vědci začali odhalovat příčiny vzniku závislostí a jejich mechanismy, názor přehodnotili. Věc je mnohem složitější. Závislost je onemocněním, které proměňuje mozek. Proto je důležité ji odhalit už v samotných počátcích. Výroba dopaminu znamenala kdysi způsob, jak člověk může přežít. Jednoduše řečeno, když vám něco působilo potěšení, snažily jste se to opakovat. Jenže uvolnění dopaminu způsobují i psychotropní látky. Ty mohou přinést ještě mnohem více škod. Přinesou hodně dopaminu. Jenže po odeznění jeho účinku nastává fáze deprese.
Když potřebujete vyšší dávky drogy
Člověk v osidlech závislosti potřebuje stále mnohem vyšší a vyšší dávky drogy, aby zvládl přežívat. A drogami nerozumíme jenom třeba marihuanu, kokain, heroin, alkohol nebo cigarety. Stejně devastující vliv mají i digitální závislosti na sociálních sítích, pravidelné kontrole mobilu či mailu. Různé počítačové programy jsou vytvářeny tak, aby uživatele doslova nutily ke zpětné vazbě, opětovném použití, aniž si to vlastně sám uvědomuje. Co přináší nízká hladina dopaminu v těle? Snížení psychické a fyzické aktivity, depresivní pocity, snížené soustředění. Vyšší touha po sladkém a kofeinu, nízká sexuální aktivita a libido, nespavost a nižší odolnost vůči stresu. Kromě toho stojí nedostatek dopaminu za tuhnutím svalů, poruchami chůze a řeči či Parkinsovou chorobou.
TIP: Zaujal vás dopamin a jeho význam? Přečtete se tento článek, který dopamin popisuje ještě podrobněji.
Bez správného vyladění to nejde
Jak navodit tu správnou hladinu dopaminu? Užitečným pomocníkem pro vás může být dopaminový půst. Co to znamená? Stručně řečeno situaci, kdy si odepřete některé činnosti, které zvyšují produkci dopaminu. Nehovoříme tu jenom o dopování různým druhem drog, přejídáním se sladkým, ale odstřihnutím se od sociálních sítí. Utlumení aktivit zvyšujících produkci dopaminu ale napomůže soustředit se na základní funkce, vyčistit si mozek od negativních záležitostí.
Jak si vyladit hladinu dopaminu na správnou úroveň?
Tady je 8 věcí, které vám mohou pomoci.
1. Vystříhejte se nadbytečné konzumace cukru
Cukr je drogou, byť se vám to na první pohled nezdá. I on při dlouhodobé a pravidelné konzumaci spouští produkci dopaminu. Snažte se ho omezit.
2. Dostatečný spánek je důležitý
Správnou produkci dopaminu pomáhá regulovat také spánek. Ranní zvýšení dopaminové hladiny napomáhá správnému startu do nového dne. Naopak večer se hladina snižuje, aby se tělo naladilo k spánku. Proto se snažte vstávat a usínat zhruba ve stejném čase. Během spánku tělo produkuje i další nezbytné hormony a prochází důležitými procesy.
3. Nepřehánějte to s kávou
Někdo není schopen fungovat bez několika šálků kávy denně. Jenže dlouhodobě to nic neřeší. Jenom se vám zvýší tolerance ke kofeinu. Ideální je nepřekračovat tři šálky denně.
4. Pravidelně cvičte
Najděte si nějakou pravidelnou fyzickou aktivitu, která pomáhá k nárůstu dopaminu. Může to být běh, kardio cvičení nebo cokoliv jiného, co vás baví. Nabije vás to energií.
5. Věnujte se koníčkům
Nezáleží na tom, co vás činí šťastným. Jestli se věnujete modelové železnici, malování ubrousků, háčkování deček nebo třeba fotografování. Všechno se počítá a udělá vás šťastnými.
6. Nezapomínejte na svoji oblíbenou hudbu
Máte svoje oblíbené interprety a písničky, které vám prospívají? Pouštějte si je. I to prospívá vašemu klidu a pohodě.
7. Prospěje vám meditace
Na chvíli se zastavte, naslouchejte sami sobě, meditujte. Podobně vám může pomoci jóga. Tlumí úzkost, pomáhá prodýchat nepříznivé stavy.
8. Sáhněte po doplňcích stravy, které podpoří tvorbu dopaminu
Pomohou vám zvládnout stres, nepříznivé životní podmínky. Zároveň tyto látky podporují tvorbu dopaminu. Příkladem je kurkumin, aktivní složka koření kurkumy, která ovlivňuje produkci dopaminu. Proto by kurkuma nebo samotný kurkumin ve formě doplňku stravy měli mít místo ve vašem jídelníčku.