Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Vyrobte si domácí šampon a kondicionér. Připravili jsme podrobný návod

Hledáte ten nejlepší šampon právě pro váš typ vlasů? A ráda byste našla kondicionér, který nebude pokožku hlavy zbytečně mastit? Pak bude nejlepší, když si veškeré ingredience do šamponu a kondicionéru vyberete sama podle vlastní potřeby.
domácí šampon
Hlavu si můžete umýt i pár surovinami. Jak na to?

05. 07. 2022

Na suché vlasy

Šampon na suché vlasy by měl obsahovat především med, který jim dodá jemnost a veškerou potřebnou výživu.

Návod: 2 lžíce medu smíchejte se 6 lžícemi teplé vody. Pro vůni můžete přidat několik kapek vaší oblíbené vonné esence. Domácí šampon aplikujeme na celou délku vlasů a jemně je promneme. Poté opláchneme teplejší vodou a použijeme kondicionér.

Na oslabené vlasy

Vejce společně s jedlou sodou vám poslouží lépe než cokoliv jiného.

Návod: 2 vejce si vyšlehejte do hladké směsi a přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody a ještě 2 lžíce kvalitního, nejlépe extra panenského olivového oleje. Opět si domácí šampon naneste na vlasy a umyjte si jím hlavu, jak jste zvyklá. Poté opět naneste kondicionér pro výživu vlasů.

Na mastné vlasy

Rychle se vám mastí vlasy a musíte si je mýt každý den nebo obden? V tom případě budete potřebovat marseillské mýdlo, sušené pampeliškové květy, vodu a mandlový olej.

Návod: Nejprve vložte hrst sušených pampeliškových květů do uzavíratelné sklenice. Přelijte je horkou vodou a nechte louhovat po dobu jedné hodiny. Následně odvar sceďte a přidejte do něj 2 lžíce tekutého nebo tvrdého nastrouhaného marseillského mýdla. Opět promíchejte a přidejte 1 lžičku mandlového oleje. Promíchejte a domácí šampon sceďte přes husté sítko.

Pokud budete šampon uchovávat v lednici, vydrží vám takto i dva měsíce.

Na jemné vlasy

Aby byly vlasy silné, zářivé a plné života, je zapotřebí jim dopřát potřebné vitaminy a minerály. A k tomuto účelu se nejlépe hodí avokádo. Bohužel vám avokádový domácí šampon nevydrží dlouho, a proto je nutné si na každé mytí hlavy připravit nový.

Návod: Rozmixujte si jedno zralé, až přezrálé avokádo a přidejte k němu 2 lžičky jedlé sody a šálek vlažné vody. Směs dobře promíchejte a naneste ji od kořínků až ke konečkům. Nechte ji působit aspoň 5 minut a poté použijte balzám na vlasy.

Univerzální kokosový šampon

Nezáleží na tom, jaký typ vlasů máte, kokosové mléko a kastilské mýdlo se o vaše vlasy vždy perfektně postarají.

K TÉMATU  Jednoduché a originální nápady na krásné vánoční dekorace. Vyrobte si doma vlastní výzdobu
domácí šampon
Kokosový šampon nádherně voní a vyživí vaše vlasy.

Návod: 1/2 hrnku kokosového mléka smíchejte s 1/2 hrnkem kastilského mýdla a zamíchejte. Aby vám vlasy krásně voněly, můžete do směsi opět přidat i pár kapek vaší oblíbené esence. Šampon si ale neschovávejte na horší časy, kokosové mléko vám v lednici vydrží maximálně do druhého dne.

Banánový kondicionér

Také zbožňujete banány a jejich přirozenou sladkost? A co takhle banán namočený v čokoládě? Mňam! V případě kondicionéru ho však nebudeme namáčet do čokolády, ale zkombinujeme ho s jogurtem, octem a kokosovým olejem.

Návod: Do mixéru si proto vhoďte 1 zralý banán, klidně může být i nahnědlý, přidejte 1/2 bílého jogurtu bez cukru, 1 lžičku kokosového oleje a 1 lžičku jablečného (nikoliv klasického) octa a pořádně rozmixujte. Vlasy si kondicionérem potřete a zabalte je do ručníku, případně igelitového sáčku a nechte 10 minut působit. Nakonec domácí kondicionér smyjte teplou vodou.

šampon
Mytí vlasů může být rituál.

Šípkový kondicionér

Šípky obsahují spoustu vitaminu C, a proto vlasy vyživují a dodávají jim sílu a lesk. Navíc podporují růst vlasů a zabraňují jejich vypadávání.

Návod: Rozpusťte si 10 lžic kokosového oleje ve vodní lázni a přidejte k němu 1 hrst sušených šípků. Vařte přibližně 10 minut, pak směs z ploty stáhněte a nechte ji odpočívat do druhého dne. Další den směs znovu zahřejte (ale nevařte) a přidejte do ní 2 lžíce měsíčkového oleje, 1/2 lžičky soli, 2 lžíce rostlinného glycerinu a nakonec i pár kapek esenciálního vonného oleje. Směs přeceďte přes tenké plátýnko a nechte vychladnout ve skleněné uzavíratelné nádobě. Domácí kondicionér je připravený k použití.

V chladu a suchu vám vydrží i dva nebo tři měsíce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

DIY: domácí kosmetika bez zbytečných chemikálií navíc. Snadno a rychle!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?
Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Rodičovství nese velkou zodpovědnost a často si klademe otázku, jestli budu dobrá/ý máma/táta? Nikdo není dokonalý, ale děláme vše tak, jak nejlépe umíme anebo tak, jak to dělali naši rodiče s námi.
Jak vlastně zní definice dobré mámy? Je být matkou povolání ženy a má snad zapomenout na svůj vlastní život a na své ambice? Přečtěte si příběh Katky, která má tři děti, které vychovává sama. Našla si práci snů. Když se jí začalo dařit, okolí ji odsoudilo. Co si o tom myslíte vy?
Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Karel Gott vždy byl, je a bude fenomén. Ačkoliv v Karlově životě hrály ženy důležitou roli, málokdo by řekl, že jen ta jedna jediná bude láska jeho života. Karel byl celý svůj život obklopen ženami. On miloval ženy a ženy milovaly jeho.

Výběr článků

Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.
První republika je dodnes vnímána jako období elegance, kulturního rozmachu a nadějí na lepší budoucnost v samostatném Československu. Jaká však byla každodenní realita mezi lety 1918 a 1938? Od módy, která přinášela uvolnění, přes rostoucí postavení žen až po společenské rozdíly mezi městem a venkovem – pojďme se podívat na to, zda byl život za první republiky opravdu tak sluncem zalitý, jak se často vzpomíná, nebo zda tato éra ukrývala i své stinné stránky.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.

Nepřehlédněte

S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek