Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Ideální dodavatel energií, mýtus dnešní doby?

Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
dodavatel
Rodinný rozpočet dostal loni zabrat a ještě dostane. (foto: 123RF)

07. 02. 2022

Poslední měsíce byly pro naše keramické prasátko chránící rodinné finance velkou ránou pod pás a očekává se, že i letošní rok bude v podobném duchu. Čím dál dražší energie obecně nedají pokoj, i když mnozí analytici předpovídají postupné snižování či zklidnění cen. Na původní hranice, ne-li ještě níž se však energie dostat nemají. Vhodný dodavatel energií, zdá se, je v nedohlednu.

Divný rok před námi i za námi

Z posledních statistik vyplývá, že energie obecně (čili jak elektřina, tak i plyn) rostou o desítky procent na ceně. Letošní rok prý bude daleko více turbulentní, ale jak už bylo zmíněné, i zklidnění se přece jen možná dočkáme. Na otázku: „Kdy zpomalení nastane?” však nedokáže nikdo odpovědět. Takže musíme jednat. Zatímco jedni šetří, kde se dá, jiní se rozhodli (nebo byli donucení krachem společnosti) pro změnu dodavatele.

Cena a skryté poplatky

Dodavatel energií je v praxi člověk, který je ve své podstatě obchodníkem s energiemi. Jedná se o poslední článek z celého řetězce přenosu elektrické energie do domácností. Koncovou cenu si dle zákona stanovuje sám, a to dle své vlastní cenové politiky. Právě proto se ceny dodavatelů mezi sebou mnohdy naprosto markantně liší.

A tím se pomyslným oslím můstkem dostáváme k tomu klíčovému, co vás při výběru dodavatele energií má zajímat. Jsou to poplatky a cena. Cenová nabídka je většinou nabízená velmi rychle a každému člověku doporučujeme projít srovnávání na internetu. Srovnávacích kalkulaček je víc než dost a díky nim na první pohled vidíme, kdo nabízí energie za nejlepší ceny, a kdo je naopak se svou cenou už celkem za hranou.

Při sledování ceny se však informujte i o skrytých poplatcích, jestli jsou. Ve smlouvách bývají často uvedeny pod čarou nebo sepsány velice drobným písmem. Právě skryté poplatky však mohou člověka nepříjemně překvapit.

K TÉMATU  Ruční práce jdou na dračku. Co vyrábět v pohodlí domova?

Zákaznický servis 

Před podpisem smlouvy se také vyplatí vědět, jak je na tom zákaznický servis. Pročtěte si reference na internetu, ve kterých jsou zákazníci a klienti dané společnosti často velice sdílní. Zjistíte v nich, jak rychle odpovídají, jestli jsou vůbec ochotní reagovat na problémy a řešit je.  

Energie jsou choulostivou záležitostí, kterou ke svému životu potřebujete. Při podpisu musíte mít jistotu, že když se na dodavatele během života obrátíte s prosbou nebo nahlášením potíží, bude vám co nejdříve vyhověno.

Podmínky vzájemné smlouvy 

A samozřejmě si pořádně přečtěte smlouvu, která je vám nabídnutá. Pokud ji nemáte šanci přečíst, protože vám k tomu nedává dodavatel energií ani možnost, dejte od takové spolupráce ruce pryč. Něco tady smrdí, řeklo by nejedno dítě.

Ve smlouvě si kromě zmiňované ceny a skrytých poplatků dávejte pozor na výpovědní lhůtu. Na jak dlouho je smlouva uzavřená? Na dobu určitou nebo neurčitou? A pokud na neurčitou, jak dlouhá je výpovědní lhůta? Standardní se rovná třem měsícům, ale nejedná se o pravidlo, tak ať opět nejste nemile překvapení.

Pokud se rozhodnete uzavřít smlouvu na dobu určitou (třeba proto, že chcete dodavatele vyzkoušet nebo o něm nejste přesvědčení), počítejte s tím, že to bude administrativně o něco náročnější. Zejména si musíte pohlídat to, abyste včas smlouvu prodloužili, pokud u daného dodavatele budete chtít zůstávat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
Britská princezna z Walesu, Kate Middleton, se v neděli objevila na finále mužského Wimbledonu v Londýně. Tento významný tenisový turnaj si nenechala ujít, přestože v březnu oznámila, že bojuje s rakovinou. Na finále ji doprovázela její devítiletá dcera Charlotte.
Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.

Výběr článků

Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?

Nepřehlédněte

Tyhle zapletené účesy ocení spíše mladší generace. Všechny jsou hotové během minut, takže je můžete mít na hlavě hned, než ráno vyrazíte na autobus.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek