Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Dětská obezita. Jak s ní bojovat? Máme pro vás i jídelníček!

Zdroj: 123Rf.com

27. 07. 2017

Nárůst počtu dětí, které mají problémy s obezitou, je alarmující. Rodiče doufají, že z toho dítě „vyroste“. Bohužel to ale není pravdou. Kde je problém, co dělat a jak vařit dětem, abyste tomuto problému předešly? 

„Jen 22 % dětí, které trápí nadváha a obezita, z toho tzv. vyroste! Naopak celých 78 % se potýká s problémy s váhou i v dospělosti, což způsobuje mnoho zdravotních obtíží. Příčin, proč mají děti v současné době problémy s nadváhou je několik. Mohou za to jednak geny a nedostatek pohybu, ale také špatné stravovací návyky celé rodiny, přejídání a trávení většiny volného času u počítačových her nebo koukáním na televizi,“ říká hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. Navíc co se samotného jídla týče – s dětmi je to trochu oříšek. Nejenže výběr jejich jídel je poněkud omezený a chtějí „jen to dobré“, jakmile nám vyrostou do školního věku, přestáváme mít o jejich stravování přes den přehled. Snadno se tak může stát, že se děti stravují nezdravě, nebo dokonce vůbec, a kvůli tomu pak přibírají. Jak ale pak nadváhu u dítěte řešit?

Dětská obezita v číslech

  • Za posledních 20 let se počet dětí trpících nadváhou ztrojnásobil, zvláště u dětí ve věkové skupině od 6 do 11 let
  • V roce 2009 se s obezitou potýkalo 27 000 dětí
  • S nadváhou nebo obezitou se u nás potýká zhruba 13 % dětí  od 6 do 10 let – 9 % dětí trápí nadváha, 5 % je už obézních
  • Ve věku od 11 do 15 má problém s obezitou 14 % chlapců a 10 % dívek
  • Ve věkové kategorii 2 – 5 let má problém s nadváhou 5,1 % chlapců a 5,4 % dívek

Proč je nadváha problémem?

„Nadváha není jen estetickým problémem. Děti mohou mít řadu zdravotních obtíží mezi něž patří různá kardiovaskulární onemocnění, či metabolické, zažívací, ortopedické a dermatologické problémy,“ vysvětluje odbornice. Děti jsou také často kvůli své nadváze vyčleněny z kolektivu, což vede ke ztrátě sebevědomí. Útěchou pak bývá takovým dětem zase jídlo. Dostávají se tak do začarovaného kruhu, ze kterého vede cesta jedině změnou životního stylu a rodinných návyků. 

Zapojte celou rodinu

Do řešení problému s dětskou nadváhou se vždy musí zapojit celá rodina a být dítěti příkladem. „Tím ale nejsou přísné diety, omezení přijaté energie nebo léky. Nadváha se dá trvale řešit hlavně úpravou jídelníčku, stravovacích návyků a zvýšením pohybové aktivity. V tomto případě je vždy lepší využít znalostí odborníka a požádat o pomoc v rámci některých specializovaných programů,“ tvrdí nutriční specialistka ze Světa zdraví, kde se nově specializují na problematiku dětské výživy. Jenže přesvědčit dítě k dodržování určitých pravidel v životním stylu a stravování není jednoduché. Výhrůžky komplikacemi, co všechno, by se mohlo stát nebo přemlouvání s vidinou nějaké dárku nepomůže natrvalo.

K TÉMATU  10 tipů, jak zvládnout svůj první sólo trip. Respektujte kulturu a zjistěte si podfuky na turisty

Přísné diety ne!

Rychlý úbytek kilogramů v případě razantního omezení jídla je možná na první pohled lákavý, ale rozhodně nepatří mezi zdravé a trvalé formy hubnutí. Jednostranné diety totiž vždy omezují jednu či více složek potravy, čímž může dojít k nízkému příjmu buď některé makroživiny (nejčastěji to bývají tuky) nebo naopak vitamíny a minerální látky.

  • I u dětí hrozí riziko jo-jo efektu tedy rychlého nárůstu hmotnosti při návratu k běžnému stravování
  • Pro rostoucí dětský organismus a správný růst je důležité, aby byl jídelníček pestrý a vyvážený z hlediska všech živin
  • Při omezení příjmu bílkovin může dojít k úbytku svalové hmoty
  • Omezením příjmu tuků může dojít k tomu, že v organismu budou chybět vitaminy, které jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K)
  • Při omezení konzumace mléka a mléčných výrobků, hrozí nedostatek vápníku, který je nutný pro správný vývoj kostí a zubů
  • Způsobují ztrátu energie, únavu, špatnou náladu i deprese

Zapamatujte si klíčové kroky k úspěchu

  • Zaměřte se na celkovou změnu životního stylu, nejen na dosažení nižší váhy
  • Nenuťte dítě držet dietu, mohlo by to uškodit jeho zdraví
  • Do akce „změna“ se zapojte jako celá rodina, nevyčleňujte dítě s nadváhou
  • Omezte dětem pití slazených nápojů
  • Nenápadně zvyšujte nabídku vhodných potravin
  • Snažte se dítěti smysl zdravého stravování jednoduše vysvětlit, ale nestrašte ho a nepřikazujte
  • Děti by měly přes den konzumovat ke každému jídlu kousek ovoce nebo zeleniny
  • Jezte společně jako rodina tak často, jak je to jen možné
  • Dítě se učí zdravému stravování nápodobou, proto pravidla, která jste stanovili, dodržujte celá rodina
  • Omezte stravování ve fast foodu, raději preferujte domácí stravování
  • Dbejte na správnou velikost porce podle věku dítěte
  • Nedovolte dítěti trávit veškerý volný čas u obrazovek televize nebo počítače
K TÉMATU  Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus

Ukázkový jídelníček

(pro děti ve věku zhruba 7 – 10 let)

Snídaně:
Bagel (může být vyměněn za jiný kousek celozrnného pečiva) s plátkem šunky, sýra, nebo míchanými vajíčky se špenátem, sklenice čerstvého pomerančové džusu ředěná vodou
Další varianty: Celozrnná mini pizza se sýrem a zeleninou, Pomerančová polenta nebo Jahodovo-banánové muffiny s tvarohem
Svačina:
1 bílý jogurt, půl hrušky a kousek celozrnného pečiva
Další varianty: Dva pufované chlebíčky s máslem a rajčátkem nebo Tvaroh se strouhanou kvalitní hořkou čokoládou
Oběd:
Krémová brokolicová polévka, Telecí maso s houbami a rýží, sklenice vody
Další varianty: Bramborová polévka bez jíšky, Lososové rizoto s cherry rajčátky a bazalkou nebo Tvarohové knedlíky s ovocem a bílým jogurtem sypané strouhaným tvarohem

Svačina:
Kousek celozrnného pečiva s rybí pomazánkou z tuňáka
Další varianty: Ovocný salát s jogurtem nebo Rohlík se šunkou a sýrem, kedlubna

Večeře:
Kuskus s kuřecím masem, Bylinkový čaj
Další varianty: Kuřecí maso s červenou čočkou a batáty nebo Pstruh pečený na zelenině s bramborovou kaší

Co dělat, když se výsledky nedostavují

Někdy se může stát, že přes veškerou snahu dítěte i rodiče, se hubnutí prostě nedaří. Ještě to ale nevzdávejte. Určitě celou situaci konzultujte s odborníkem, který může odhalit příčinu, změnit jídelníček. „Pečlivě sledujte svoje dítě. Zapisujte si, co jí, jakou má přitom náladu, co a kdy pije, jak se hýbe, semtam zkontrolujte také obsah ledničky, ptejte se, za co dítě utrácí kapesné, apod. Poté celou situaci konzultujte s odborníkem, který doporučí další postup,“ dodává nakonec specialistka. Takový boj s nadváhou je sice pomalý, ale trvalý a dokáže v mnohém zlepšit fungování celé rodiny. 

Věděly jste, že…

…při nadměrném omezení celkového množství energie nebo omezení některé ze složek potravy, např. bílkovin, může dojít k narušení dětského růstu?
…cvičit s dětmi je dobré již od kojeneckého věku?
…není dobré říkat dítěti, že drží dietu? Účinnější je místo toho říkat: „Všichni se učíme dobře jíst.“
…při nedostatku vitaminu A může dojít k poruchám zraku, zhoršení pleti, apod?
…diety v dětském věku mohou způsobit ještě větší problém s nadváhou v dospělosti nebo naopak zvětšit riziko poruch příjmu potravy?

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.
Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!
Vyrážíte ven, ale nestíháte si upravit vlasy? Tyhle snadné a chytré vychytávky vám pomohou vytvořit na hlavě účes podle vašich představ. Účesy jsou hotové za chvilku a potřebujete k nim jen to, co máte v koupelně. Zkuste se inspirovat těmito postupy.
Úplněk s námi pěkně zamává. Ale všechno špatné, pro něco dobré. To víme všechny. V úterý tak bude třeba vypustit páru. Večer se můžete dostat do pohody vodní terapií. Před čím se ještě v úterý chránit?
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
Karel Šíp, známý český moderátor a hudebník, oslavuje 79. narozeniny. Jeho životní příběh je plný osobních i profesních výzev, které formovaly jeho kariéru i osobní život.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Výběr článků

Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.
Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?

Nepřehlédněte

I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek