Jíst, či nejíst maso? Jak často?
Toto téma zřejmě každý uvidí trochu jinak. Někdo nedá dopustit na přínos masa a prosazuje jeho pravidelnou konzumaci, jiný si ho dopřeje jen výjimečně a trochu si podle toho upraví jídelníček. Pravdou je, že maso nám zajišťuje především dostatek bílkovin, železa, zinku a vitamínu B12. Bez bílkovin by naše tělo vůbec nefungovalo, jsou totiž jeho základním stavebním kamenem.
Při nedostatku železa bychom si zase mohli přivodit chudokrevnost. Na druhé straně nám ale maso dodá i velké množství nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Jeho častá konzumace může zatěžovat trávení a někdo může reagovat zvýšenou únavou. Vyzkoušejte ale sami na sobě, jak se po kterém jídle cítíte – jestli jen hýříte energií, nebo zíváte.
Další živočišné produkty nebo rostlinné alternativy
Pokud se nezříkáte konzumace všech živočišných produktů, mnoho látek můžete získat i z mléka nebo vajec (a výrobků z nich). Pokud však i toto z jídelníčku vyloučíte, zamyslete se nad rostlinnými alternativami, které vám dodají potřebné bílkoviny a další látky.
Místo masa můžete nejčastěji sáhnout po výrobcích ze sóji. Velmi chutným zpestřením jídelníčku jsou třeba seitan, robi, tofu nebo tempeh. Dejte si jen pozor na to, jak konkrétně byla sója zpracována a jaký je její původ. Kromě bílkovin si do těla dodáte i fytoestrogeny, které nemusí být vždy jen ku prospěchu. Výrobky ze sójových bobů nejezte v příliš velkém množství a často.
Luštěniny co nejčastěji
Významným zdrojem bílkovin jsou luštěniny. Můžete si dopřát tradiční hrách, fazole, zelenou čočku, ale klidně zvolit i méně známé varianty. Vyzkoušejte třeba červenou čočku, cizrnu nebo quinou. Je možné upravit je mnoha způsoby a jistě si najdete recept, který vám bude chutnat. Ideální je, pokud budete luštěniny kombinovat s obilninami. Snažte se, aby váš jídelníček byl i v tomto ohledu pestrý. Jedině při rozmanitém složení luštěnin docílíte toho, že tělo bude zásobeno všemi potřebnými aminokyselinami.
Listová zelenina a zelené potraviny
Ze zeleniny volte častěji brokolici, kapustu nebo špenát. Můžete si také dopřát ořechy. Mandle vám kromě jiného dodají vápník a fosfor, vlašské ořechy vitamín B12. Můžete tělu dodat i zelené potraviny jako chlorelllu či spirulinu. Jedná se o řasy, které podporují dobré trávení a naše tělo zásobí velkým množstvím potřebných látek. Některé studie dokládají také jejich přínos v prevenci různých civilizačních onemocnění.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami