Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Cestovní lékárnička. Co by měla obsahovat, abyste byly na cestách v klidu

Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Cestovní lékárnička pro první pomoc

Naše tělo ale na změny časových pásem, prostředí či stravy nereaguje vždy pozitivně. Stres doprovázející cestování se může projevit v mnoha podobách a je dobré se ho vyvarovat. Snažte se proto v první řadě brát nečekané situace s klidem a nenechte se rozhodit maličkostmi.

Kolik a co vzít

Seznam léků a přípravků k ošetření přizpůsobte také délce a místu, kam se chystáte. Stejně tak je dobré vzít v potaz i počet osob.

Na zažívací potíže

Stres, ale i změna stravy můžou způsobit zažívací potíže, které zcela jistě nejsou vítaným společníkem na letní dovolené. Velmi často se můžete setkat třeba s infekčním cestovatelským průjmem, který sice odeznívá během prvních tří až pěti dní, ale někdy se může dostavit i později. Bohužel s průjmem lze bojovat jen stěží. Zmírnit ho a zabránit jeho výskytu v budoucnu můžete, pokud posílíte svou střevní imunitu. Té velmi prospívá např. užívání probiotik, která pozitivně ovlivňují činnost střev a celého organismu.

Ochrana kůže

Právě ochranu pokožky bychom zejména v létě rovněž neměli podcenit – hlavní zásadou je používat krémy s vyšším UV faktorem a své tělo nadměrně nevystavovat přímému slunečnímu záření.

Antimalarika

Užívání antimalarik určitě konzultujte předem s lékařem. Jejich vhodnost se řídí podle oblasti, délky a charakteru pobytu a podle zdravotního stavu cestovatele.

Pro první pomoc

Nezapomeňte na obvazový materiál. Cestovní lékárnička by měla obsahovat hydrofilní obinadlo pletené, sterilní gázu, obinadlo elastické, škrtící z pryže, náplasti různé velikosti, trojcípý šátek. Přibalte určitě dezinfekční roztok např. Septonex, Jodisol. Hodit se může i mast na infikované rány, např. Framykoin. Určitě byste měly mít s sebou nůžky, pinzetu a teploměr.

Když něco bolí

Proti nejrůznější bolesti jsou vhodné Paralen či Panadol, Ibalgin, Ataralgin nebo Alnagon. Na bolest svalů či kloubů je fajn Ibalgin krém nebo Flector gel. Pokud trpíte bolestí nebo křečemi při menstruaci, přibalte třeba Spasmopan čípky nebo Algifen Neo kapky.

K TÉMATU  Přesčasy se už nenosí! Víte, co je to Lazy girl job?

Na snížení teploty či horečky

Tady spolehlivě pomůže zmíněný Paralen nebo Panadol.

Zažívací potíže nebo průjem

Asi nejčastěji se v zahraničí řeší zažívací potíže. Dobře funguje Smecta, Hylak forte nebo Imodium, Endiaron (v Evropě). Preventivně jsou během cesty vhodná probiotika. Na cestách se ovšem můžete setkat i se zácpou. Pro tento případ jsou třeba Guttalax kapky či tablety.

Alergické projevy

Alergii na cokoli, třeba na štípnutí či bodnutí, uklidní lokálně napříkla Fenistil gel, ale i octanová mast. Jinak se běžně používají Fenistil tablety, Zyrtec, Claritine či Zodac. Pozor, některé způsobují ospalost, neměli by je řidiči před cestou.

Co ještě

Přibalit můžete i něco na ošetření očí (Ophtalmo-Septonex kapky). Na opary či suché rty využijete Herpesin krém nebo Zovirax krém či jelení lůj. Jedete-li čistě do přírody, budou se vám hodit repelentní prostředky k odpuzování hmyzu.

Můžete koupit už připravenou

Je samozřejmě možné koupit si cestovní lékárničku i takovou, která už základní vybavení obsahuje. Pokud se vám nechce moc přemýšlet, co všechno vás může potkat, je to fajn řešení.

Tak šťastnou cestu bez úhony, úrazů a nemocí.:)

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Páteční program na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary přinesl mnoho zajímavých momentů. Diváci se mohli setkat s hercem Cliveem Owenem, který se zúčastnil KVIFF Talku a osobně uvedl svůj oscarový snímek Na dotek. Program nabídl také setkání s tvůrci filmů, diskuse, besedy a večerní koncerty, které přilákaly mnoho návštěvníků. Přinášíme vám rekapitulaci tohoto nabitého dne.
Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Rozchod dvou lidí, kteří se milovali, přátelili a byli spolu rádi, je vždy bolestivý. Často lidé setrvávají v partnerství jen proto, že se bojí kritické situace, kdy druhému řeknou, že chtějí jít dál. Ale být s někým, kdo vám už nic nedává, nemá smysl. Prostě někdy nastává čas se rozejít.
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
Vezměte děti do kina a schovejte se před dotěrným vedrem v sále. Tajný život mazlíčků 2 je animák od tvůrců filmů Já, padouch. Psí poslání 2 zaútočí na emoce a bláznivý Aladin je ztřeštěnou jízdou od Disneyho, kterou způsobí hlavně kouzelný Džin.

Výběr článků

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?

Nepřehlédněte

Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek