Čtvrtek , 24. 04. 2025

Jiří

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Bylinky na zánět močového měchýře. Které fungují?
Zdroj: 123RF.com

26. 11. 2018

Bolest v podbřišku, řezavá bolest nebo pálení při močení – tak to je začátek zánětu močového měchýře. Co by mohlo zabrat od potíží, jsme se zeptali bylinkářky Kateřiny Bílkové.

Především je potřeba být vždy v teple a postupně zvyšovat příjem tekutin. Ty vyplavují bakterie z močového měchýře a klesá jejich koncentrace,” uvádí odbornice. Doporučuje pít právě bylinkové čaje, čistou vodu nebo brusinkovou šťávu. V tomhle období se ale vyhněte kávě a alkoholu, a ani perlivé sladké minerálky nejsou správnou volbou. Naopak do svého jídelníčku zařaďte močopudné potraviny, např. petržel, celer, okurku, jablka, ananas apod. A po jakých bylinkách do čajů byste tedy měly sáhnout?

Medvědice lékařská

To je velmi důležitá bylinka, má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Zároveň má i účinek močopudný, což je právě při potížích s močovým měchýřem podstatné, aby se vše nežádoucí dostalo z těla ven. Na trhu najdete medvědici i ve formě kapslí, a nemusíte si tak připravovat nálev nebo odvar.

Kontryhel obecný

O kontryhelu se mimochodem hovoří jako o bylince štěstí a lásky. Prý ji umí přivolat. Kromě toho, čaj z této bylinky působí protizánětlivě, odvary se tak hodí k vyplachování úst při bolácích a aftech. Jak takový čaj připravit? Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dejte do 1/4 litru vody, jenom spařte a nechte krátce vylouhovat. Pijte ho průběžně během dne, ne večer.

Celík zlatobýl

U tohoto čaje platí, že čím více, tím lépe, tzn. pít co nejčastěji, třeba 3-4 x denně. Je totiž jednou z nejlepších rostlin, co se týče nemocí ledvin a močových cest. Působí močopudně, dezinfekčně, rozpouští kaménky, podporuje celkovou látkovou výměnu… Kromě toho se může používat i zevně na nehojící se rány, ekzémy, infikované rány apod.

Lichořeřišnice větší

Tinktura z ní je přímo přírodní antibiotikum. Přispívá k doléčení opakujících se zánětů, právě močového měchýře. Díky svým silným antibakteriálním účinkům omezuje nadměrný výskyt nežádoucích bakterií v močových cestách a pomáhá tak v obranných procesech těla. Kromě toho má silné močopudné účinky a pozitivně působí třeba také na inkontinenci.

K TÉMATU  Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Máte už s nějakou bylinkou proti zánětu močových cest vlastní zkušenost?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Osmadvacetiletá Zoraya ter Beeková, která bojuje s těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, se rozhodla pro eutanazii. Přes svůj mladý věk a fyzické zdraví jí lékaři sdělili, že její psychický stav se již nezlepší. Podle Daily Mail podstoupí tento krok již na začátku května.
Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Když se řekne jóga, můžeme si představit mnoho jejích variant. Může jít o pomalé protažení celého těla, dynamickou power jógu, ale třeba i o jógu hormonální. Právě s její pomocí můžete vyřešit mnoho nepříjemností plynoucích z nevhodné hladiny hormonů v těle.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Můj život byl vždycky v podstatě šťastný a já jsem za to bylo velmi vděčná. Poznala jsem muže, o kterém jsem si myslela, že je to ten pravý. Náš vztah fungoval perfektně a já byla ráda, že mám po svém boku životního partnera. To jsem však ještě netušila, co je můj muž opravdu zač.
Silné emoce, rozhodná energie a napětí v mezilidských vztazích. Týden od 24. do 30. března přináší astrologicky nabitý program – s novoluním v Beranu, retrográdním Merkurem i výrazným vlivem Marsu. Co přinese jednotlivým znamením? A jak se neztratit v chaosu a udělat z tohoto období příležitost k růstu? Horoskop na tento týden vám napoví.

Výběr článků

Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.

Nepřehlédněte

Originalitě se meze nekladou, a to ani v případě takových detailů, jako jsou kuchyňské baterie. Díky různým barevným provedením můžete z té vaší učinit moderní doplněk, který bude v kuchyni třešničkou na dortu. Objevte krásu barev a dopřejte tak interiéru proměnu!
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek