Jak být originální za všech okolností
Ale nenechte se mýlit. I když to vypadá, že takové brýle platí spíše za „nudné patrony,“ nemusí to mu tak být, pokud vsadíte na jejich správný výběr. V módě jsou například oblíbené geometrické tvary nebo nevšední barvy – například zlatá, bordó či fialová.
Vsadit lze na široké obruby ale i jemné a éterické provedení. Vybírat můžete podle tvaru obličeje nebo podle toho, jak chcete v brýlích vypadat. Zajímají vás nejnovější trendy? Vyberte si své brýle u specialistů eyerim collection, kde jim dokonale rozumí a vždy vám nabídnou to nejlepší. Je však velmi důležité se o brýle starat a vyhýbat se možným zlozvykům.
Zjistěte, jestli neděláte také…
Mnoho zlozvyků si totiž osvojíme zcela nevědomky, třeba při sledování televize (a našich oblíbených herců a hereček). Chyb, kterých se díky tomu při manipulaci s brýlemi dopouštíme, je ovšem ve skutečnosti celá řada.
Pamatujete ještě na rádoby moderní manažerské fotografie, na nichž si fešné slečny zamyšleně okusují jednu nožičku brýlí a tváří se u toho všelijak? Šlo naštěstí jen o relativně pomíjivou módu, na níž se rychle zapomnělo. Jiné módní nešvary však přetrvávají.
A o jaké jde?
- Zásadně brýle sundáváme jen jednou rukou, protože to vypadá šik.
- Nedáváme si pozor na to, jak je čistíme a kam je odkládáme.
- Nosíme brýle na čele nebo na šňůrce okolo krku.
Možná to na první pohled nevypadá na nijak závažné prohřešky, ovšem opak je pravdou. A čím tyto zlozvyky nahradit?
Manipulace jednou rukou je jednou provždy zakázána
Jde o techniku, kterou nás naučily hollywoodské filmy. Znáte to. Filmová star sundá brýle jen tak napůl, svůdně mrkne a pokračuje dál. Deformaci jejich obrub přitom nijak neřeší – a to je právě špatně. Nožičku brýlí, která stále drží za uchem, je totiž nutné lehce vyhnout. A odtud je už jen krůček k jejímu trvalému ohnutí. A čím častěji tento pohyb používáme, tím více poškození brýlí prohlubujeme.
A jak tedy dioptrické brýle sundávat správně? Uchopte je ve střední části – tedy v místě, kde se dotýkají nosu, a lehce potáhněte dopředu. Alternativou je pak uchopení jejich hran oběma rukama.
Opravdu se vyplatí tyto triky naučit. Ve hře totiž není jen samotné poškození brýlí, ale také vaše zdraví. Jakmile se naruší konstrukce obrouček nebo dojde k poškození jejich vnitřní struktury, osa oka se vzhledem k brýlovým sklům snadno vychýlí do strany. Nebudete tedy mít tak ostrý zrak jako předtím, navíc se může vaše oční vada postupně zhoršovat, a to právě vlivem nedokonalé korekce prostřednictvím brýlí.
Brýle mějte vždy na obličeji nebo v pouzdře
Další samostatnou kapitolou je manipulace s brýlemi ve chvíli, kdy je nepoužíváme. Své prsteny a další drahé šperky jsme také zvyklí odkládat na přesně stanovené místo, tak proč si na totéž nedáváme pozor i u brýlí? Opět tu hrají roli „odkoukané návyky.“ Vždyť brýle na čele vypadají tak sexy. A jejich zavěšení na šňůrce nám zase šetři mnohdy tak cenný čas.
To vše je však platné jen do doby, než brýle svou neopatrností jakkoliv poškodíme. Pak jdou veškeré časové úspory stranou a přichází tvrdá realita v podobě drahé opravy nebo rovnou nákupu nové pomůcky.
Pořiďte si proto k brýlím zároveň i odolné pouzdro a noste ho všude s sebou. A pokud už je opravdu musíte odložit, pak vždy na složené nožičky – nikdy na skla brýlí! I povrch, který vám na první pohled připadá dokonale hladký, by je totiž mohl poškrábat. A to byste zcela jistě nechtěli.