Přírodní éterické oleje jsou základem vůní. Zkombinujte je s dětským olejem!
Stoprocentní přírodní éterické oleje jsou nejkvalitnějším základem většiny osvěžovačů pro váš domov. Můžete vybírat z nepřeberného množství vůní a také třeba podle sezóny. Kdykoli se hodí eukalyptus, borovice, smrk a podobná vůně, která osvěží vzduch. V zimě je doplňte například skořicí, badyánem, citrusy, vanilkou či muškátovým oříškem. Na jaře sáhněte po bergamotu, jasmínu nebo myrtě. V létě se osvědčí svěží vůně limetky, máty, levandule či růže. Na podzim to může být například rozmarýn, tymián nebo mateřídouška.
Jsou prospěšné vašemu zdraví i psychice
Éterické oleje můžeme různě kombinovat. Vyzkoušejte si dohromady například vanilku, pomeranč, koriandr, kardamom, nebo třeba levanduli, citron a majoránku. Pokud si přečtete o účincích jednotlivých rostlin na lidské zdraví, můžete prostřednictvím vlastních osvěžovačů ovlivnit tělesné funkce, psychiku i emoce členů domácnosti. Éterické oleje působí především preventivně, navozují dušení pohodu a obnovují rovnováhu těla. Předejdete tak stresu, pomůžete dobrému spánku a odpočinku po náročném dni.
Je lepší aromalampa nebo difuzér?
Vyzkoušejte několik jednoduchých způsobů, jak si domácí vůni vyrobit. Nejprve si zakupte ve speciální prodejně olejíčky, které vám voní, a které se dají vzájemně kombinovat. Jednoduché je pořídit si aromalampu a nad tepelný zdroj (svíčku) nakapat do mističky několik kapek vybraného oleje. Ale lampu nemůžete nechat hořet, pokud nejste doma, tak si vyrobte takové, které mohou vonět celý den. Na difuzér použijte užší skleničku nebo vázičku. Nakapejte 40 kapek vybraného olejíčku a dolijte neparfemovaným dětským olejem. Vložte bambusové nebo ratanové tyčinky, aby byly do poloviny ponořené v oleji.
Skleničky plné vůní!
Do menší zavařovací skleničky nasypte půl sáčku sody a nakapejte asi deset kapek vybraného olejíčku. Na skleničku dejte víko, v němž uděláte hřebíkem několik otvorů. Jednou za čas jen přidejte pár kapek, aby se vůně oživila, a jednou za měsíc vyměňte sodu za novou. Ve skleničce si můžete vyrobit také gelový osvěžovač. Na dno sklenice nakapejte asi 35-40 kapek éterického oleje. Svařte čtvrt litru vody, do které vmícháte v množství podle návodu neochucenou želatinu. Přilijte čtvrt litru studené vody a lžičku soli. Směs nalijte do připravených sklenic a promíchejte. Můžete také použít potravinářské barvivo, kterým želatinu obarvíte, nebo do směsi přimíchat koření, které bude zároveň zdobit – například kousek skořice, sušený pomeranč, hřebíček, badyán.