Zaměřte se na odstínění slunce
Základem je rozhodně odstínit sluneční paprsky dopadající do vaší domácnosti. Jakákoliv metoda pro ochlazení je zbytečná, pokud se vám byt či dům neustále prohřívá. Pečlivě proto odstiňte okna, do kterých dopadají sluneční paprsky. Toho můžete dosáhnout zatemňovacím závěsem, roletou nebo žaluzií. Dbejte na to, aby rozměr byl správný a okno bylo zatemněno celé, jinak nebude efekt stoprocentní. Volte tmavší barvy a nepropustné materiály, aby se sluneční paprsky opravdu zastavily. Vyzkoušet lze i protisluneční fólie. Ty odrážejí část tepla ze slunce, ale světlo dovnitř propouštějí. Ale v zimě naopak tyto folie nedovolí prohřát interiér, a tak budete muset možná již na podzim dříve přitápět. Navíc nejde o řešení trvalé, protože například při mytí oken může dojít k poškození folií, zejména na okrajích oken a mohou vzniknout nepříjemné vzhledové vady.
Pokud máte vlastní byt, vyplatí se zainvestovat do venkovních žaluzií. Výhodou je maximální zatemnění i odhlučnění interiéru. S venkovními žaluziemi můžete výrazně snížit náklady na klimatizaci – zatemnění udrží doma chladno na dlouhou dobu.
Správně větrejte
Při diskuzi o tom, jak přežít letní horka nelze opomenout správné větrání. Základní poučkou je větrat hlavně v noci a během ranních hodin, abyste do domácnosti nepouštěli horký denní vzduch. Dále je velmi důležité vytvořit průvan, aby se studený vzduch dovnitř opravdu dostal. Zejména v domech či bytech s méně okny bude třeba i otevřít vnitřní dveře, aby tak mohl vzduch dobře proudit. Nejlepší je otevřít okna na opačný světových stranách.
Přes den už nevětrejte, abyste do interiéru zbytečně nevháněli horký vzduch a nezvyšovali tak teplotu uvnitř. Interiér zatemněte.
Omezte náročné vaření
Letní horka vám také pomůže překonat lehčí kuchyně. Omezte těžká a smažená jídla, vyhněte se polévkám a omáčkám. Díky tomu se budete nejen cítit lehčeji, ale i v kuchyni nebudete vytvářet tolik tepla. Kuchyňské spotřebiče a proces vaření vytváří mnoho zbytkového tepla, které se v domácnosti hromadí. Podobně jsou na tom i další spotřebiče. I televize nebo třeba počítače se v pohotovostním režimu hodně zahřívají. Vypojte je proto ze zásuvky.
Využijte studenou vodu
Pokud je vám opravdu horko, nebojte se pořádně se ochladit. Příjemný pocit mohou navodit misky s ledem rozmístěné po domácnosti. Ty budou postupně absorbovat teplo ze vzduchu. Stejný efekt budou mít i namočené závěsy či prostěradlo, které budete mít roztažené v prohřáté místnosti.
Mokré závěsy můžete vyvěsit i do oken při dopoledním větrání a nechat jimi proudit vzduch dovnitř. Takto jsou zvyklí větrat středomořské národy, které vysokým teplotám čelí po většinu roku.
Nezapomeňte na mazlíčky
Nezapomínejte na vaše domácí mazlíčky. Zatímco my si teplotu dokážeme účinně regulovat, zvířata tuto schopnost mají mnohem menší. Proto je třeba dbát i na jejich pohodlí a zdraví. Máte hned několik možností, jak psy a kočky před vedrem ochránit:
- Zamezte jim přístup do prohřátých částí domu či bytu. Přesuňte jim pelíšek nebo místo na spaní do nejchladnější části domácnosti.
- Pořiďte jim chladící podložku nebo deku. Díky ní může pes či kočka výborně přečkat horký den.
- Nezapomeňte na pravidelnou hydrataci. Doplňujte zvířatům misky s vodou, nebojte se je osvěžit třeba i vodou z ručního rozprašovače. Případně je vykoupejte ve studené vodě. Dobrou volbou je také koupel pomocí zahradní hadice, pokud ji máte k dispozici.
- Jako pamlsek nebo hračku využijte ledové kostky, budete překvapeni, jak si je mazlíčci užívají.
- Nikdy nenechávejte zvířata zavřená v rozpálených místnostech nebo autech, mohlo by dojít k přehřátí organismu a následně až uhynutí.