V ideálním případě byste měli svou pračku udržovat v čistotě nepřetržitě. Jedině tak udržíte i své prádlo krásně voňavé. Existuje pár jednoduchých triků, které vám k tomu pomohou. Nebude vás to stát ani moc času, ani peněz.
Správně dávkujte prací prostředek
Při praní byste měli věnovat pozornost množství, které do dávkovače sypete. Větší množství pracího prostředku nezajistí, že bude oblečení víc vonět. Je to přesně obráceně, když prášku na praní hodně, špatně se rozpouští a usazuje se v pračce i na prádle. Usazený prášek způsobuje nejen zápach, ale i kožní problémy. Dobré není ani s pracím práškem šetřit, to by se prádlo zase pořádně nevypralo.
Pračku větrejte po každém praní
Po každém praní zůstane v pračce trochu vody, kromě toho je pračka zahřátá. Teplo a vlhko dohromady vytváří optimální podmínky pro růst plísní a bakterií. Právě plísně a bakterie mají na svědomí nepříjemný zápach. Po praní je tedy potřeba pračku pořádně vyvětrat. Když je pračka větraná a suchá, nemají plísně a zápach žádnou šanci.
Pravidelně pračku čistěte
Během praní se v pračce usazují nečistoty z oblečení, zbytky pracího prášku, nitky a vlasy z oblečení, neodpařená voda a vodní kámen. Kombinace těchto nečistot způsobuje růst plísní i bakterií. Nemusíte se hned pouštět do velkého cídění, někdy stačí, když vyperte ručníky na vysokou teplotu, která bakterie i plísně zničí.
Nové pračky dokonce mají vlastní program na čištění, pokud ho má i ta vaše, pravidelně ho zapínejte. U starších praček můžete použít speciální přípravky na čištění praček. Ať tak, nebo tak, pravidelně vymývejte nádobu na prášek a kontrolujte a čistěte i gumové těsnění.
Jak vyčistit pračku?
Správně vyčistit pračku není složité. Stačí dodržovat pár snadných tipů, které vaši pračku udrží déle v kondici.
- Začněte u čištění gumového těsnění, tam se často usazují zbytky pracích prostředků i nánosy nečistot z prádla. Gumové těsnění by se mělo čistit po každém praní. Stačí vzít suchý hadřík, kterým těsnění vytřete dosucha, aby se v něm nedržela voda.
- Vyjměte a umyjte zásobníky na prací prášek a aviváž. Když to nebudete dělat, mohla by se v nich držet plíseň. Zásobníky myjte pod proudem teplé vody. Usazeniny, které se proudem vody nepovede odstranit, dočistěte je pomocí starého zubního kartáčku a přípravku na čištění pračky. Prostor pro zásobníky také vyčistěte a po jejich vrácení je nechte pootevřené, aby prostor vyschnul.
- Nakonec dočistěte pračku pomocí speciálního čisticího prostředku. Zapněte program na čištění bubnu a vnitřku pračky.
Čím čistit pračku?
Prostředek na odstranění nečistot a zápachu z pračky si vyberete sami, my pro vás ale máme doporučení na čističe, které jistě najdete doma.
Čištění pračky jedlou sodou
Jedlá soda patří k oblíbeným čisticím prostředkům, za její pořízení navíc dáte jen pár korun. Do přihrádky na prací prostředek nasypte cca půl hrnku sody. Spusťte program na 60° nebo na 90° a nechte pračku pracovat. Sodu do pračky můžete dostat i pomocí roztoku sody a vody, tak snadno vyčistíte i odtokový filtr.
Čištění pračky kyselinou citronovou
Pračku můžete čistit kyselinou citronovou. I tu seženete hravě v drogerii nebo v supermarketu. Do dávkovače nasypte stejné množství kyseliny, jako byste se chystali prát. Zapněte nejvyšší teplotní program a pračku nechte „prát“. Čištění kyselinou citronovou bohatě stačí opakovat 2x do roka.
Čištění pračky octem
Asi nejoblíbenější metoda čištění pračky je pomocí octa. I ocet můžete do pračky dostat několika způsoby. Někdo lije ocet do zásobníku, někdo přímo do bubnu pračky. Při čištění pračky nelijte do pračky víc než 1 litr, stačit bude pár hrnků. Stejně jako s čištěním sodou, ani s octem to nepřehánějte. Stačí pračku čistit 2–3x do roka. Nadměrné množství octu totiž poškozuje gumové části pračky. Když ocet do pračky nalijete, zvolte program na nejvyšší teplotu. Tvrdší usazeniny můžete také odstranit roztokem z octa a sody. Ten nařeďte v poměru 1:2 a s pomocí hadříku postižená místa otřete.
Když budete mít čistou pračku, budete mít i oblečení. Pravidelné čištění nezabere tolik času a přinese vám mnoho výhod. Pokud se však nechcete zaobírat praním ani čištěním pračky, pošlete oblečení do čistírny nebo prádelny. Odkud se vám oblečení vrátí čisté a voňavé. Vy navíc nebudete muset po praní věnovat čas údržbě pračky.