Co jsou to kmenové buňky?
Kmenové buňky jsou základním stavebním kamenem života. Mají unikátní schopnost přeměnit se na jakýkoliv jiný buněčný typ, opravit poškozené buňky či vytvořit úplně nové. Především přizpůsobivost a schopnost se replikovat činí z kmenových buněk jakési “univerzální” opraváře, díky kterým je například naše pokožka schopna se zahojit při poranění nebo poškození. Právě proto jsou kmenové buňky nenahraditelnou součástí života všech živočichů i rostlin.
Druhy kmenových buněk
Protože jsou kmenové buňky součástí nejen živočichů, ale také rostlin, můžeme je tedy podle jejich původu dělit na dva druhy – živočišné a rostlinné. Oba druhy kmenových buněk představují jakési “náhradní díly” potřebné pro opravu poškozených tkání.
Živočišné
Ačkoliv jsou embryonální neboli živočišné kmenové buňky nedílnou součástí lidského těla, je jejich použití v kosmetickém průmyslu spíše výjimečné. Proč? V dnešní době se živočišné kmenové buňky využívají především v medicíně, a to zejména při léčbě některých typů rakoviny. Živočišné se v posledních letech staly předmětem mnoha diskuzí především z etického a náboženského důvodu.
Velkou vlnu kontroverze vyvolává hlavně způsob jejich získávání z embryí. Zásadní je hlavně skutečnost, že se při jejich odběru embryo zničí, což je také důvodem kritiky jak etického rázu, tak toho náboženského. Kompromisem by mohlo být získávání živočišných kmenových buněk z pupečníkové krve, proti čemuž církev nemá výhrady.
Především z etických důvodů je tedy využití živočišných kmenových buněk v oblasti kosmetiky velice výjimečné.
Rostlinné
Narazíte-li na kosmetiku, která má ve výčtu svých účinků i obnovu pružnosti a pevnosti pokožky za pomoci kmenových buněk, bude se s největší pravděpodobností jednat právě o nediferencované rostlinné kmenové buňky. Díky svým jedinečným vlastnostem jsou v posledních letech kmenové buňky hojně vyhledávanou ingrediencí v kosmetice, která pomáhá efektivně bojovat proti stárnutí pleti, vráskám, striím, ale i celulitidě či drobným jizvičkám.
Účinky rostlinných kmenových buněk na pokožku
Většina žen chce být stále krásná, okouzlující a udržet si mladistvý vzhled co nejdéle. A tak je zcela přirozené, že se mnoho žen začne s přibývajícím věkem o svou pokožku zajímat o něco podrobněji. Právě věk totiž zásadně ovlivňuje přirozenou produkci i kvalitu kmenových buněk.
Po překročení třicátého roku schopnosti kmenových buněk upadají, jejich počet se snižuje, čímž začne pokožka v důsledku ubývání potřebných látek postupně ztrácet svou pružnost a mohou se začít objevovat první vrásky či jiné drobné nedokonalosti, jakými jsou strie a jizvičky.
Přestože se buňky z lidského organismu nikdy úplně neztratí, je občas potřeba jim trochu pomoci a poskytnout pokožce o něco větší péči, nežli je občasné použití tělového mléka po koupeli. Čím jsou rostlinné kmenové buňky pokožce tak přínosné a jaké účinky na ni mají?
- Aktivní látky rostlinných kmenových buněk dokáží vyhledat poškozené místo na pokožce a zajistit její regeneraci, až po úplné obnovení.
- Kmenové buňky poskytují ochranu kožních buněk.
- Rovněž dokáží přirozenou cestou aktivovat tvorbu kolagenu.
- Navracejí pokožce pružnost a pevnost.
- Působí jako prevence i řešení při prvních známkách stárnutí pokožky či jiných estetických nedokonalostí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Psychosomatika aneb nemoc jako řeč duše
Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody