Není to pouze typická lenost, neustálé odkládání či vymýšlení všemožných akvitit okolo nebo nechuť k dané činnosti. Je to kombinace všech elementů dohromady, které v nás vytvoří všemožný chaos a celou řadu pochybností.
Hlavní je překonat strach začít
“Je výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví”, tak přesně to uvádí Wikipedie. Určitě to znáte samy, je to věčné Měla bych.., Musím…, Konečně udělám. A mnohdy jsme schopní raději propovídat s kamarádkou hodinu o všech možných nesmyslech, bezmyšlenkovitě brouzdat po internetu nebo uklízet celý byt. Často se kromě této nechuti totiž projevuje určitý typ zbabělosti, kdy se jednoduše bojíme začít s úkolem, který neustále odkládáme.
Metod, jak skončit, je celá řada
Metod, díky kterým jsme schopné s tzv. prokrastinací skončit jednou provždy a prožít tak každý den efektivně a naplno, je celá řada. Pokud tedy pravidelně odkládáte většinu úkolů a štve vás to, je na čase s tím něco udělat. Nad prokrastinací zvítězíte skrze čtyři základní faktory – stačí když zlepšíte vaši motivaci, akceschopnost, výstupy a objektivitu. Ještě předtím si ale odpovězte na tři základní otázky:
- Věci, které bych měla dělat…
- Věci, které bych chtěla dělat…
- Věci, které dělám místo toho…
Co si od života přejeme?
Mezi jeden z nejdůležitějších faktorů patří uvědomění si svých kvalit a toho, kam vlastně v životě chcete směřovat a čeho chcete dosáhnout. Ve chvíli, kdy budete pracovat na něčem, na čem vám záleží a co je pro vás důležité, nebudete cítit demotivaci a frustraci z dané činnosti.
Změna a nové návyky
Základem úspěchu je změna a vytvoření si nových návyků. Ze všeho nejdříve je důležité si naplánovat jednotlivé dny. Ideálně vám k tomu pomůže vytvoření si seznamu, kde nějakým způsobem zaznamenáte vaše naplánované činnosti v konkrétním čase.
Stanovte si termíny
Proto je důležité si vytvořit nejen seznam úkolů, které máte splnit ale současně k nim připojit i termíny jejich uskutečnění. Ve chvíli, kdy si tyto termíny stanovíte, daleko lépe vás namotivují a mnohdy také vybídnou k akci.
Důležitá je i kontrola
Nezapomeňte ale také zaznamenat splnění či fázi jednotlivých úkolů. Kontrola je prostě důležitá součást těchto změn. Abychom se stali opravdu šťastnými a spokojenými, je důležité prožít každý den smysluplně, efektivně a naplno.
Odměny a relaxace
Důležitou součástí je také systém odměny. Za každou odvedenou práci či splněný úkol je dobré se nějakým způsobem odměnit a vybídnout se k další akci. Nebojte se tedy po splnění úkolu náležitě odměnit. Je čistě na vás, jak to provedete. Můžete si koupit něco hezkého, dát si čokoládovou tyčinku nebo si dopřát pořádnou relaxaci.
Nezapomínejte na odpočinek
Odpočinek je nedílnou součástí každé změny a úspěchu. Lidé mají často tendenci pracovat x hodin v kuse a to každý den. Nicméně mnohdy tak náš mozek a celkově tělo ztrácí energii, koncentraci a často i motivaci. Dostatek odpočinku mu dodá spoustu nové energie. Myslete na to!
Bez motivace to nejde
V úvodu jsme mluvily také o motivaci. Motivace je jednou z nejdůležitějších hnacích motorů v našem životě. Bez ní nelze prakticky nic. Je to věc, která nás popohání, každé ráno zvedne z postele a neuvěřitelně nás posouvá v našich životech. Motivaci máme zakotvenou již v raném věku, nicméně po čase ji můžeme ztratit a dlouhodobě ji zase hledat. Proto je důležité si uvědomit, co vás vlastně baví, čemu se rádi věnujete, u čeho se cítíte příjemně a svobodně. Čím dříve v sobě odhalíte tyto skutečnosti, tím dříve začnete jednat.
Akceschopnost
V ní se skrývají dvě důležité části – produktivita a efektivita. Produktivita znamená míru naplnění vašich osobních vizí, zároveň efektivita určuje, zda jsou činnosti pro vás klíčové nebo nikoli. Proto je nesmírně důležité se nezatěžovat a nezdržovat činnostmi, které vás nikam neposouvají a ve kterých dále nerostete. Nic nám totiž nepřináší.
Výstupy
Důležité je mít nejen vlastní vize a cíle ale vyvinout i dostatečnou akci. Pokud se tyto dva faktory sejdou ruku v ruce, pravděpodobně dosáhnete úspěšných výstupů. Výstupy mohou být nejen emoční ale také materiální. Oba dva jsou nesmírně důležité a oba dva jsou pro vás důležitým ukazatelem, že jste se rozhodly jít správnou cestou.
Náš tip
Pokud si chcete přečíst více, jak nad odkládáním činností vyzrát, zkuste knihu “Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno” od autora a podnikatele Petra Ludwiga. K odstranění této neefektivity lze dojít samozřejmě i jinými způsoby. Například skrze pomoc ze strany koučů a lektorů či speciálních kurzů. Tady můžete získat cenné rady a konkrétní postupy, kterými se řídit a jak přesně postupovat. Ať už si vyberete jakoukoliv cestu, věříme, že se s tím poperete!