Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Zimní únava a ospalost jsou běžné problémy, které s příchodem chladných dnů pociťuje mnoho lidí. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny zimní únavy a ospalosti, na důležitost správné stravy i výživových doplňků a nabídneme vám 3 praktické tipy pro lepší spánek a regeneraci během zimních měsíců.
Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

Příčiny zimní únavy a ospalosti

Krátké dny, nedostatek slunečního světla a chladné počasí – to vše vede k tomu, že se v zimě cítíme unavení a bez energie. Nedostatek přirozeného světla narušuje produkci hormonu melatoninu, který reguluje spánkový cyklus.

V zimě tělo produkuje melatonin v nadměrném množství, což může vést k ospalosti a snížené energii. Dalším faktorem může být i zvýšený stres z hektického předvánočního období nebo obecný pokles pohybu venku, což má vliv na naši fyzickou i psychickou kondici.

Stravou a doplňky proti únavě

Kvalitní strava hraje v zimě klíčovou roli. Doplnění živin a vitamínů může zmírnit únavu a podpořit vitalitu. V zimním období je důležité soustředit se na potraviny bohaté na:

  • vitamín D – pomáhá s náladou a energií,
  • vitamín B12 a železo – podporují produkci červených krvinek a transport kyslíku v těle,
  • rybí tuk,
  • hořčík,
  • adaptogeny (např. ženšen nebo ashwagandha), které mohou zlepšit odolnost vůči stresu a dodat energii.

“Ashwagandha je tradiční ajurvédská bylina, které obsahuje velké množství blahodárných látek. Pomůže vám nejen se spánkem, ale i s podporou dobré nálady, pamětí nebo koncentrací,” říká PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.cz.

Únava
Zimní únava: proč vzniká a jak s ní bojovat?

3 tipy pro lepší spánek na regeneraci

  1. Zvyšte přísun světla během dne – I když je den krátký, snažte se během dne co nejvíce pobývat na denním světle. Ranní světlo pomůže regulovat váš vnitřní biorytmus a podpoří přirozenou produkci melatoninu.
  2. Udržujte pravidelný spánkový režim – Pravidelný spánkový režim je základním kamenem kvalitního spánku. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, i o víkendech. To podpoří lepší kvalitu spánku a usnadní ranní vstávání.
  3. Vytvořte si klidné prostředí – Zimní únava může být zmírněna i tím, že zlepšíte podmínky pro spánek. V ložnici udržujte chladnou teplotu, vyhněte se těžkému jídlu a digitálním zařízením před spaním. Pomoci může i jemné relaxační cvičení nebo meditace.
K TÉMATU  S novoročním detoxem pomůže ostropestřec

Zimní únava a ospalost jsou běžné, ale s vhodným přístupem lze tyto problémy zvládnout. Zaměřte se na kvalitní stravu, podpořte svůj organismus doplňky a dbejte na dostatek spánku a denního světla.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?
Přemýšlíte o soukromé školce pro vaše dítě? Dnes se podíváme na výhody a nevýhody soukromých školek. Prozkoumáme výhody jako individuální přístup a zaměření na specifické potřeby dítěte, stejně jako možné překážky, které mohou v soukromých školkách vzniknout. Čemu dáte nakonec přednost státní školce, nebo soukromé? Jaké jsou vaše zkušenosti?
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Než se stali slavnými, tak mnoho z nejbohatších a nejuznávanějších osobností světa nemělo peníze. A někteří z nich nebyli pouze chudí, byli doslova bezdomovci.
Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Polyamorie během posledních několika let přestává být tabu a začíná se k ní hlásit čím dál tím více lidí, a to včetně osob pohybujících se v showbyznysu. Co to povídáme, vlastně především celebrity polyamorii zpopularizovaly.

Výběr článků

Tankování paliva na čerpací stanici je pro většinu z nás banální úkon. I tak jsou ale mezi námi ženy, které vypadají, že to za ně doposud dělal jen manžel. Ztracené řidičce přijde na pomoc i spolujezdkyně, která je ovšem také s rozumem úplně v koncích. Podívejte se, vážně to stojí za to!
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
„Masturbace způsobuje slepotu," strašili lékaři nebohý lid po celá staletí. Ukázalo se, že pravdou je opak. Masturbace je organismu prospěšná! A to jak po fyzické stránce, tak po té psychické.

Nepřehlédněte

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek