Úterý , 19. 11. 2024

Alžběta

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, bylo jí 76 let

Ve věku 76 let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Informaci potvrdila České televizi někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Benešová působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka a později ve vládě Andreje Babiše.

11. 11. 2024

11. 11. 2024

Politička a advokátka

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, někdejší ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně ČSSD (dnes SOCDEM). Potvrdila to někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, zatímco předseda Rady ČTK David Soukup informoval o jejím úmrtí na síti X. Benešová byla ministryní spravedlnosti dvakrát – ve vládě Jiřího Rusnoka a poté ve vládě Andreje Babiše jako nestranička za hnutí ANO.

Počátky kariéry a působení v justici

Benešová se narodila 17. dubna 1948 a vystudovala právnickou fakultu v Praze. Dvacet let působila jako okresní prokurátorka v Kladně, než nastoupila na Generální prokuraturu a později na Vrchní státní zastupitelství. Koncem 90. let ji ministr spravedlnosti Otakar Motejl jmenoval do čela Nejvyššího státního zastupitelství, kde se podílela na stíhání korupce a prosadila vznik specializovaných odborů.

Spor s Pavlem Němcem

V roce 2005 byla z funkce nejvyšší státní zástupkyně odvolána, údajně kvůli své blízkosti k ČSSD. Následně obvinila ministra spravedlnosti Pavla Němce z účasti v „justiční mafii“. Po dlouhém soudním sporu, který skončil smírem, musela Benešová své výroky částečně odvolat, ale získala zpět náklady soudního řízení.

Blízkost k Miloši Zemanovi

Byla také blízkou spolupracovnicí bývalého prezidenta Miloše Zemana, kterého podpořila už při prezidentské volbě v roce 2013. V roce 2019 ji Zeman jmenoval ministryní spravedlnosti ve vládě Andreje Babiše, což vyvolalo vlnu protestů iniciativy Milion chvilek. Demonstranti se obávali o nezávislost justice a požadovali její odstoupení.

Kauza Vrbětice a další zásadní kauzy

Jako ministryně se Benešová vyjádřila i k vrbětické kauze, kde navrhovala více vyšetřovacích verzí než tehdejší oficiální stanovisko vlády. Svůj názor otevřeně projevila také při výběru předsedy Nejvyššího soudu, kde prosazovala Roberta Fremra, byť prezident nakonec zvolil Petra Angyalossyho.

Benešová jako důchodkyně

Benešová po odchodu z politiky v roce 2021 uvedla, že plánuje odpočívat a vrátit se k advokacii. Její kariéru provázely ostré spory a výrazné postoje, které z ní udělaly jednu z nejvýraznějších postav české justice.

K TÉMATU  Jiří Korn byl na Andělech uveden do Síně slávy

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Vznik samostatného Československa: Jaká byla doba první republiky?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni mluví o tom, že předehra je důležitou součástí dobrého sexu. Ale jak na tu nejlepší předehru, aby vaše žena byla úplně hotová? Protože milostná předehra přichází v různých podobách, a pro někoho může být matoucí, nebo dokonce stresující se v této změti zorientovat. Ale žádný strach, proto jsme tu my, abychom vám pomohli.
Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Efektivní komunikace je základem každého silného vztahu. Naučte se, jak otevřeně a s respektem vyjadřovat své potřeby a přání, což je klíčem k hlubšímu porozumění a větší harmonii mezi partnery.
Rozhodli jste se vystoupit ze své komfortní zóny a rozjet podnikání? Nechcete se přímo stát osobou samostatně výdělečně činnou, vaše vize jsou hodny společnosti?
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Nový školní rok 2024/2025 je za dveřmi a přináší nejen nové výzvy pro děti, ale také pro rodiče a učitele. Tento článek vám přináší tipy, jak do nového školního roku vykročit s motivací a jak zlepšit komunikaci mezi školou a rodiči.

Výběr článků

Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.

Nepřehlédněte

Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek