Šedesát let s papírovou čepicí
Večerníček – ikonická postava v papírové čepici – provází dětské večery od roku 1965. Letos slaví 60. výročí a Česká televize připravila k této příležitosti mimořádný program, který spojuje nové pohádky, dospělácké podcasty i rozsáhlou výstavu v Praze. Výstava startuje už tento pátek 30. května.
Výstava Večerníček slaví 60 let: Svět pohádek ožívá
Jedním z hlavních vrcholů oslav je interaktivní výstava Večerníček slaví 60 let, která bude od 30. května do 30. září 2025 přístupná ve Strahovském klášteře v Praze. Výstava cílí nejen na děti, ale i na dospělé návštěvníky, kteří s večerníčkovými pohádkami vyrůstali.
K vidění budou:
- původní loutky, kulisy, náčrty a výtvarné návrhy,
- interaktivní herní zóny (Rumcajs, víla Amálka, maxipes Fík),
- prostor pro odpočinek i kreativní aktivity dětí.
Podcastová série Fenomén Večerníček: Rituál i společenský fenomén
Podcastová série Fenomén Večerníček, která vznikla pod vedením Jana Kordovského, je už několik dní k dispozici v iVysílání a ve všech běžných podcastových aplikacích. Šest dílů od známých českých podcastů přibližuje večerníček z různých úhlů pohledu – od historie a politiky až po gender nebo umění.
Do projektu se zapojili:
- Přepište dějiny – historický kontext,
- Vlevo dole – politický přesah,
- Zákulisí sociologie – společenské dopady,
- Fokus Podcast – sport a děti,
- Vyhonit ďábla – gender a sexualita,
- ArtZóna – umělecká rovina a vizuální styl.
Komponovaný večer v kině Dlabačov přilákal publikum
Včera, 26. května, proběhl v pražském kině Dlabačov slavnostní komponovaný večer, který zakončil podcastový cyklus. Naživo vystoupili zástupci podcastů Vlevo dole, Zákulisí sociologie a Přepište dějiny. Součástí večera byla i projekce zapomenutých večerníčků z archivu České televize. Událost bylo možné sledovat i online.

Nové večerníčky na Déčku
Déčko mezitím pokračuje v tradici večerních pohádek. Od poloviny května uvádí nové díly příběhů Jezevce Chrujdy a na podzim plánuje premiéru nového cyklu O pejskovi a kočičce. Výroční program doplní i letní soutěž určená dětem.
Od Kluka a komety k digitální éře
První večerníček s názvem Kluk a kometa odvysílala Československá televize 2. ledna 1965. Hlas komety tehdy namluvila Jiřina Bohdalová, která se později objevila i v dalších kultovních pohádkách – Rákosníček, Pohádky z mechu a kapradí, Malá čarodějnice.
Znělku vytvořil tým ve složení Radek Pilař (výprava), Antonín Bureš (animace), Ladislav Simon (hudba). Dětský hlas přání „dobrou noc“ nahrál tehdy šestiletý Michal Citavý – a tento hlas zůstává dodnes.
Fenomén večerníček
Večerníček je mnohem víc než pohádka na dobrou noc. Je to součást českého kulturního DNA, televizní konstanta, která přežila desítky let proměn. Výstava, podcasty i nové díly dokazují, že má co nabídnout i dnes – dětem i jejich rodičům.
MOHLO BY SE VÁM HODIT
Kasárna Karlín znovu otevírají: Oblíbený pražský areál se vrací
Vilma Cibulková, Lucie Vondráčková a Sofie Kovářová si zahrají v pohádce Požehnaná