Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou všech maminek

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Syndrom náhlého úmrtí kojence
Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou každé matky. (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 10. 2020

28. 10. 2020

Co je syndrom náhlého úmrtí kojence

Syndrom náhlého úmrtí kojence, známý také pod zkratkou SIDS, (z anglického sudden infant death syndrome) je náhlá a neočekávatelná smrt kojence, který je starší než jeden měsíc, kdy se ani pitvou neprokáže příčina úmrtí. SIDS postihuje děti v 1. roce života, přičemž 95 % dětí postihne do šestého měsíce.

Nejčastěji se SIDS vyskytuje mezi 2.–4. měsícem, častěji se s ním lze setkat u chlapců než u dívek. K náhlé smrti miminka dochází nejčastěji v průběhu spánku. Vzhledem k tomu, že u miminka nejsou patrné známky nástupu SIDS, nelze riziko předem rozpoznat. Mnoho maminek využívá monitorovací zařízení dechu miminka, kdy se při absenci dechu spustí alarm a poté je nutné zahájit nedokladnou resuscitaci.

Rizikové faktory

Ačkoliv existuje mnoho hypotéz o možných příčinách, přesná příčina syndromu náhlého úmrtí kojence není zcela jasná. Z tohoto důvodu tak není možná ani spolehlivá prevence. Jsou ale stanoveny určité rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence.

Patří mezi ně např. ukládání dítěte do postýlky v poloze na bříšku, matky kuřačky, velmi mladé matky, častá těhotenství matek, špatně ventilované či zakouřené prostředí, nadměrná nebo nízká pokojová teplota, nedonošenost dítěte, socioekonomický status rodiny a brzké ukončení kojení.

Jak předcházet SIDS

I když přesné příčiny syndromu náhlého úmrtí kojence nejsou přesně známy, pro snížení rizika jsou doporučována určitá preventivní opatření.

  • Miminko ukládat ke spánku v poloze na zádech. Poloha miminka na boku není doporučována, protože hrozí překulení do polohy na břicho, která je pro vznik SIDS riziková.
  • Miminku je vhodnější opatřit na spánek tvrdší matraci.
  • Všechny plyšáky a měkké hračky je nutné z postýlky odstranit, protože by mohly způsobit udušení miminka.
  • Miminko by mělo mít vlastní postýlku zejména pro zajištění jeho bezpečnosti. Rizikový je společný spánek miminka s rodiči, protože kromě zalehnutí se také zvyšuje riziko SIDS.
  • Místnost, ve které miminko spí, je nutné pravidelně a důkladně větrat.
  • Teplota pro spánek miminka by měla být kolem 18-20°C. Vhodná není příliš nízká, ale ani příliš vysoká teplota.
  • Nikdy bychom neměli kouřit v místnosti, ve které spí miminko.
  • Miminko je nutné na spaní oblékat přiměřeně v závislosti na teplotě a ročním období. Není nutné miminko oblékat do několika vrstev a přikrývat peřinkou, protože by mohlo dojít k přehřátí. Nedostatečně oblečené miminko může být naopak podchlazeno.
  • Miminko je vhodné kojit co nejdéle, protože mateřské mléko je ideální výživa.
  • S miminkem je nutné pravidelně absolvovat preventivní lékařského prohlídky.
K TÉMATU  Valentýn a spodní prádlo. Červená barva překvapivě netáhne! Kolik jsme schopni za spodní prádlo v průměru utratit?

Studie doporučují používání dudlíku jako prevenci SIDS

Většina odborných studií zaměřených na SIDS doporučuje používání dudlíku jako jedno z preventivních opatření vzniku SIDS. Americká pediatrická akademie uvádí, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS. Studie z roku 2005 dokonce naznačuje, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS až o 90 %.

Studie z roku 2010 provedená na Monashově univerzitě v Melbourne vysvětluje, že díky dudlíku spí miminko lehčím spánkem a lehce se tak vzbudí, když se cítí nepříjemně. Studie z roku 2011 potvrzuje, že používání dudlíku snižuje další známá rizika vzniku SIDS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Před vámi je dlouhý let, možná s několika přestupy. Připravte se nejen na čekání na letišti, ale také na to, abyste let prožila v pohodě a bez stresu. Co si můžete vzít s sebou do příručního zavazadla a jak úspěšně překonat čas strávený čekáním?
Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Zdá se vám, že se váš život nevyvíjí tím správným směrem? Zarazili jste se v určitém bodě, odkud se vám nedaří pohnout ani o píď? Řešení je celá řada. Je na vás, které si nakonec zvolíte. Já zkusila koučink a dodnes nelituji!
Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Celebrity umí dost často překvapit, zejména modelky, o kterých byste si řekli, že za celý den sní pouze misku suché rýže a list salátu. O poprask na TikToku se postarala modelka Bella Hadid a její sandwich. Tak schválně, co říkáte na její kulinářské umění?
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?

Výběr článků

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?

Nepřehlédněte

Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek