Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Suchá pokožka
Na suchou pokožku vám skvěle pomůžou přírodní produkty: Zdroj foto: 123RF.com

Většinu níže uvedených prostředků lze využít jako zvlhčovače, pokud není uvedeno jinak. Nejlepší způsob, jak používat zvlhčovač, je užít ho po koupeli na vlhkou pokožku a nechat ho do ni vsáknout.

Slunečnicový olej

Studie z roku 2013, která prováděla výzkumy na účastnících, kterým olej nanesla na paže, zjistila, že slunečnicový olej zlepšuje hydrataci kůže. Stejná studie ovšem také zjistila, že olej některým účastníkům poškodil (alergická reakce, vyrážka) kůži, takže tento olej není vhodný pro každého, kdo trpí na suchou pokožku. Před použitím ho proto aplikujte na malém množství kůže, abyste viděli, jak bude reagovat.

Kokosový olej

Další olej, který působí zázračně na zvlhčení pokožky je kokosový olej. Na rozdíl od Slunečnicového oleje je ovšem mnohem šetrnější k pleti, a tak si ho mnoho žen nemůže vynachválit ani co se péče o vlasy či například strií týká. Kokosový olej je považován za malý zázrak. Studie z roku 2014 zjistila, že kokosový olej je při léčbě suché kůže stejně účinný a bezpečný jako vazelína.

Dále bylo zjištěno, že významně zvyšuje počet lipidů (tuků) na povrchu kůže. Jak výzkum z roku 2016 ukazuje, kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, které mají zvláčňující vlastnosti. Změkčovadlo je tuk nebo olej, který působí jako zvlhčovač tím, že dokáže vyplňovat mezery v suché kůži a činí ji hladkou.

Suchá pokožka a pití mléka

Mléko také může nabídnout významnou pomoc při léčbě suché pokožky, ale ne při aplikaci na kůži, nýbrž při jeho konzumaci. Výzkum z roku 2015 ukazuje, že dieta spojená s pitím mléka by měla pomoci zlepšit suchou kůži. Studie zjistila, že tuk obsažený v mléce, který se nazývá fosfolipid, zlepšil kožní bariéru u myší, když byl přidán do jejich dietního krmiva. Je ale třeba více výzkumů, aby se zjistilo, zda-li konzumní mléko má na člověka stejný účinek.

K TÉMATU  I bílé sandály rozzáří závěr léta. Minimalismus frčí!

Ovesná koupel

Ovesné vločky jsou dalším přírodním pomocníkem při boji se suchou pokožkou. Při přidání prášku
z ovesných vloček či jich celých do koupele či pleťového krému, dojde ke spojení důležitých složek, které pleť dokonale zhydratují a pomáhají zpomalit či zcela zničit její vysychání. Studie z roku 2015 zjistila,
že výtažky z ovesných vloček mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, což dokazuje, že jsou skutečně schopny pomoct při léčbě suché pleti.

Med

Některé výzkumy z roku 2012 prokázaly, že med je prospěšný pro mnoho typů kožních onemocnění.
A některé z nich uvádějí, že med může být používán jako domácí léčba k uzdravení suché pokožky.

Různé studie zjistily, že med má tyto vlastnosti:

  • zvlhčuje
  • léčí
  • je protizánětlivý

To vše jsou vlastnosti, které dokazují, že med je ideální volbou pro různé ošetření pleti – od různých masek (obličej, vlasy) až právě po léčbu kůže. Jeho výhodou je, že je zcela přírodní a lze ho aplikovat přímo na kůži.

Vazelína

Vazelína, jinak známá jako minerální olej, se již několik let používá jako přírodní zvlhčovač. V roce 2017 vědci zjistili, že se u použití vazelíny u starých lidí výrazně zlepšila jejich kožní bariéra. Toto zjištění podporuje používání vazelíny na suchou pokožku zvlášť, pokud je způsobeno stárnutím.

Hydratujte s aloe vera

Podle studie z roku 2003 může gel z Aloe Vera také velmi pomoci při léčbě kůže. Osoba se suchou pokožkou na rukou či nohou nanese gel z Aloe Vera na postižená místa a poté zakryje místo ponožkami či rukavicemi. Nejlepší je udělat to před spánkem a nechat gel působit přes noc. Je-li pokožka suchá na jiném místě na těle, naneseme gel z Aloe na dané místo, necháme ho vsáknout, aby bylo místo pokud možno suché, anebo jen lehce navlhlé a tím docílíme podobného efektu.

K TÉMATU  Jak pečovat o ruce během mrazivých dní?

Prevence

Pravidelné zvlhčování kůže po koupeli může velmi pomoci od vysychání kůže. Po každém umytí se snažte dodržovat alespoň jednu z výše zmíněných rad – nejlépe každý den, nebo alespoň 2-3x týdně. Spolu s tím se snažte vyhýbat těmto věcem, které k vysychání a podráždění pokožky výrazně přispívají.

  • Škrábání kůže
  • Nadměrně klimatizovaná místnost
  • Holení pomocí již tupého holícího strojku bez holícího gelu
  • Přílišné koupání či sprchování
  • Příliš drsné tření kůže ručníkem/osuškou po koupeli/sprše
  • Koupel/sprcha při velmi horké vodě

A další:

  • Používání prostředků obsahující alkohol
  • Špatné oblečení, které irituje pokožku
  • Časté používání čistících prostředků
  • Sezení před ohněm nebo pod/před tepelným zdrojem
  • Pobývání venku při silném větru

Kdy se suchou pokožkou navštívit lékaře?

Pokud okolní faktory či stárnutí nejsou příčinou suché kůže, tak byste se měli obrátit na svého lékaře, protože se může jednat o normální stav Vaší pleti. A v jakých případech byste si měli dát pozor?

Pokud Vaše pokožka (i přes užívání zvlhčovadel) vykazuje známky:

  • Začervenání či červených skvrn
  • Krvácení
  • Výskyt bakteriálních infekcí
  • Otok, hnis mohou také naznačovat přítomnost infekce

Pokud máte některý z těchto příznaků, pak byste měli neprodleně navštívit Vašeho lékaře.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.
Rýže je velmi populární přílohou, a pokud ji dobře připravíte, jistě si na ní pochutnáte. Zdaleka však není jen jedna jediná rýže, ale máte na výběr hned několik druhů. Znáte je a víte, kdy jakou rýži použít?
Randění po čtyřicítce je úplně jiná liga. Sebevědomí, zkušenosti a svoboda jsou sice sexy, ale zároveň mohou spoustu mužů vyděsit. Jak se s tím vypořádat a proč je lepší být nezávislou ženou, která ví, co chce? Přesně o tom je tento článek.
Vlasy představují pomyslnou korunku krásy. Péče o ně je velmi důležitá. Zjistěte, jaké chyby ničí vaše vlasy.
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Zemřela Anička Slováčková. Zpěvačka a herečka, která se nebála otevřeně mluvit o své nemoci a i v těžkých chvílích šířila naději a sílu, podlehla rakovině ve věku 29 let. Její příběh zůstane v paměti mnoha lidí jako připomínka odvahy čelit nejtěžším zkouškám.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Sobota bude ve znamení očisty. Věnujte proto chvíli sobě samotné. Očista duše je základem pro váš klid. A víkend k tomu přímo vybízí. Co ještě byste všechno měly zvládnout?

Výběr článků

Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?

Nepřehlédněte

Takzvané koitální sblížení představuje zajímavou techniku, která může ještě vylepšit vaše sexuální zážitky. Setkat se lze také s názvem koitální vyrovnávání, tento termín je označován také zkratkou CAT z anglického coital alignment technique.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek