Situace je častější, než si myslíme
Do této situace se začíná dostávat stále více rodin. Ale co si budeme povídat, větší část břemene leží vždy na ženě. Podle průzkumu společnosti organizace Život 90 z letošního roku, procenta pečujících o nejméně jedno nezletilé dítě a zároveň o své rodiče se vyhouplo až na 40 %. A vzhledem k zvyšujícímu se věku rodiček se bude tohle procento zvyšovat. Podle demografických průzkumů bude v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let, situace by se tedy do budoucna mohla stát neúnosnou.
Kam dřív skočit – rodiče nebo děti
Definice sice hovoří o sendvičové generaci, ale často si spíš takové ženy připadají jako mezi mlýnskými kameny. Znáte ten stálý pocit, že něco nestíháte a něco vám utíká? Jak si poradit? Děti zabezpečte úměrně jejich věku a rodiče úměrně jejich zdravotnímu stavu. To jsou základní potřeby. Každý ale čeká, že ho vyslechnete, najdete si chvilku jen pro něj. To už může být složitější. Spojujte příjemné s užitečným. Při pomoci s úklidem nemocné mamince si třeba pusťte audioknihu. Můžete si o ní s maminkou povídat, a přitom stihnete i něco udělat. Podobně můžete příjemné s užitečným spojit i u dětí, cesta na trénink, do kina či k lékaři se tak může stát příjemným místem k rozhovoru.
Nepodlehněte vyčerpání
Péče o rodiče nebo prarodiče a ještě ne plně samostatné děti s sebou nese velice odlišné typy nároků. A k tomu si připočtěte běžné starosti o běh rodiny, práci většinou na plný úvazek a vyjde vám rovnice, na jejímž konci je vyčerpání. A k tomu stálé rozhodování, kam dřív skočit. S perfektním organizačním talentem bude vše jednodušší, ale i tak nepředejdete všem nenadálým situacím. Tak se z toho hlavně nehruťte. Vše je, jak má být. Vy jste udělaly maximum v dané situaci.
Péče o sebe
Může se to zdát zvláštní, ale abyste mohla v pořádku pečovat o druhé, musíte v prvé řadě pořádně pečovat o sebe. Dost času pro vlastní aktivity, na odpočinek vám pomohou vyčistit si hlavu a fungovat dále. Možná se to ze začátku bude zdát sobecké nejen vám, ale i vašemu okolí. Nedbejte na to. V zájmu duševní hygieny musíte předcházet tomu, aby se vše navalilo jen na vás. Syndrom vyhoření se nemusí týkat jen pracovních věcí, může potkat každého, kdo si naloží mnoho.
Nemusíte to vše dělat, alespoň ne sami
Přiznejme si to, i když bychom občas chtěly, nejsme superženy. Do péče o rodiče i prarodiče tak zapojte v rozumné míře i své děti. Prostě z přímky, na jejíž jedné straně jste vy a na druhé starosti a péče, udělejte trojúhelník. Vždy ale přiměřeně věku, dejte pozor, ať na děti nenakládáte příliš. Ale stejně jako pomáhají s domácími pracemi, mohou pomáhat i s péči o prarodiče. Namazat dědovi chléb a nakrájet na kostičky, nebo číst chvilku babičce, zvládnou bez problémů. A vy tak získáte tak cenou chvilku času navíc. A nebojte se zapojit i zbytek rodiny.
Speciální kurzy a pomoc druhých
S péčí o děti vám mohou pomoci školky, jesle a případně chůvy. Stejně tak vám s péčí o seniory pomohou specialisté. Není třeba hned myslet na ústav, kam seniora umístit, ale existuje síť pomoci rodinám v podobných situacích. Vše si zjistěte na příslušném odboru soc. péče ve vaší obci. Mohou vám vozit obědy, chodit kontrolovat dávkování léků a měřit tlak. Dostupná je i péče sociálních pracovnic, které pomohou s úklidem okolo seniora. Případně mu mohou dělat společnost, nakrmit, převléct, pomoci s hygienou a mnoho dalších úkonů. Existují i zařízení, které vaši péči mohou na čas převzít, a tak můžete odjet na pár dní na dovolenou.
Finanční situace
Co si budeme povídat, vše se může projevit i na vaší finanční situaci. Zde ale jednoduché rady nejsou. Snad jen: neberte si neuvážené a předražené půjčky, opravdu vám ve finále nepomohou.