Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

S příchodem jara si naše tělo žádá refresh a novou energii. Dobijte se pomocí bylinek!

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Přírodní bylinky pomohou pročistit organismus!
zdroj: 123RF.com

09. 04. 2019

Změny ročních období si dozajista žádají lehkou změnu a přípravu. Především po zimě je potřeba naše těla opět nastartovat! V rámci jarního restartu je důležité myslet především na regeneraci buněk jater a ledvin a hlavních energetických orgánů. Zároveň nesmíme zapomenout také na naše střeva, posílení imunity, podporu hormonálních funkcí a snížení únavy. V neposlední řadě se také neobejdeme bez dobré a pozitivní nálady. Docílit toho můžeme hned několika způsoby. Cvičením, zdravějšími potravinami, kvalitnějším spánkem a také přírodními bylinkami. Které z nich si vybrat? 

Česnek medvědí

Tato zázračná rostlinka a bylina je s příchodem jara dostupná téměř všude, kde se nachází v blízkosti les. Je to velice účinná bylinka, která na naše tělo působí velmi blahodárně. Nejen, že snižuje krevní tlak, ale také hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň má skvělé dezinfekční účinky na náš trávicí trakt. Česnek medvědí můžeme nejen usušit nebo zamrazit ale ideálně jej použít i čerstvý do všech potravin. Snad nejčastěji jej využíváme na výrobu domácího pesta.

Sedmikráska obecná

Další zázračnou bylinkou, kterou nalezneme kdekoliv, kam se podíváme, je právě sedmikráska. Využít můžeme nejen její bílé květy ale klidně i celou s listy. A na co ji nejlépe použít? Její listy nebo květy jsou ideální k relaxační koupeli ale také ke konzumaci. Nejen, že skvěle působí na naši pleť a omlazuje ji, ale zároveň je také dokonalou protizánětlivou prevencí.

Heřmánek

Snad nejznámější a nejběžnější bylinka, kterou moc dobře všechny známe. A řada z nás si heřmánek nemůže odepřít. Z heřmánku můžeme pořídit přírodní sprchové gely, šampony, přírodní čaje, ale také velice účinné protizánětlivé masti. Obsahuje velké množství modré silice, která pomáhá našemu tělu k lepšímu zažívání  a také působí protizánětlivě. Současně heřmánek slouží proti žaludečním vředům, flavonoidům nebo k očistě našeho trávicího traktu. Právě proto tak milujeme nálevy z čerstvého heřmánku, který je zároveň skvělým uklidňujícím prvkem před spaním. Nejen, že uvolňuje stres a napětí, ale zároveň nám pomůže vyřešit problém s nespavostí.

K TÉMATU  6 tipů na filmy, které zahřejí během chladných zimních večerů

Měsíček lékařský

Další velmi důležitou a velice populární bylinkou je měsíček, který je doslova senzací pro naše tělo. Obsahuje tolik blahodárných vitamínů a živin, že poslouží prostě k čemukoliv. Je ideálním lékem pro naši kůži a pokožku ale zároveň slouží i k jejímu omlazení. Dokáže totiž změkčit pokožku či zatočit s pigmenty či nedokonalostmi naší kůže. Měsíček již dlouhodobě působí jako omlazující kúra. A co teprve čaj? Je prostě lahodný a zdravý! 

Jak odvodnit náš organismus

Většina mladých dívek i starších žen řeší neustále problém se zadržováním vody v našem těle. Kdo by také chtěl mít otoky na nohou, nafouklé břicho v bikinách nebo se potit celý den? Odmítáte ale chemii a nechcete se ládovat pilulkami? Ani nemusíte, stačí se obrátit na naši matku přírodu. Užívání bylinek je prostě základ. Současně je důležitá také prevence. Když už se nám zdá, že začínáme se zavodněním bojovat, vyplatí se omezit používání soli a cukru. Zkuste proto dochutit vaše jídlo jednoduše bylinkami. S příchodem teplých měsíců naše tělo vyžaduje také větší množství tekutin. Každé tělo je však jiné. I v tomto případě se ho vyplatí poslouchat a vyhovět mu. Jaro a léto je skvělé období na změnu v našem jídelníčku! Kdy jindy si můžeme slastně pochutnávat na takovém množství ovoce a zeleniny? Zkuste zařadit do vašich talířů například lahodný meloun, okurky, rajčata nebo pórek.

Petržel

Patří mezi další oblíbené a nejčastější bylinky, které můžeme denně využívat jako zdroj vitamínů a minerálů. Petržel můžeme použít při vaření do všech různých pokrmů, tepelně ji upravovat ale zároveň ji můžeme využít i při přípravě čaje. S touto bylinkou máte jistotu, že váš organismus vždy odvodníte.

Černý bez, rybíz, borůvka a brusinka

Asi si říkáte, že všechny tyto dobrůtky skvěle chutnají, ale jsou také velmi prospěšné pro naše zdraví. Připravit si z nich můžete nejen čaj ale také domácí marmeládu. S příchodem jara se také řada z nás může potýkat se zánětem močového měchýře. A právě takový domácí brusinkový čaj je ideální prevencí a lékem současně. Naopak borůvky jsou ideálním prostředkem k detoxikaci a pročištění.

K TÉMATU  10 jednoduchých tipů, jak překonat leden – nejdepresivnější měsíc v roce

Kopřiva

Kopřivový čaj, kopřivový šampon či kopřivový nálev – to vše se dá z této léčivé rostliny vyrobit. Obecně je kopřiva ideální bylinkou pro odvodnění našeho organismu a zároveň podporuje a čistí krev. Pokud vás trápí dlouhodobé zavodnění a projevuje se to u vás například oteklýma nohama, zkuste kopřivovou lázeň. Kopřiva slouží obecně také k pročištění celého těla. 

Hubneme s bylinkami

Pokud se rozhodneme zhubnout i nějaké to kilo dolů, můžeme si kromě cvičení a diety pomoci i bylinkami. Stačí zkusit začlenit do svého každodenního života bylinkové čaje. I přesto, že tělo každé z nás je jiné, existují rostliny, které urychlují metabolismus, podporují naši energii, detoxikují tělo a pomáhají nám napravit nerovnováhu uvnitř. Jak ale správně najít tu naši bylinku, která nám pomůže? Je důležité si uvědomit, že je to u každého individuální. Pokud patříte mezi chladnější typy lidí, skrze hubnutí vám prospěje zahřátí organismu. Naopak horké typy lidí potřebují své tělo spíše ochladit. Mezi obecně prospěšné bylinky, které mají hubnoucí účinky, patří například Máta, Pampeliška, Zázvor, Dobromysl či Lékořice.

Jak poznat zanesený organismus

  • dlouhotrvající únava a nechutenství
  • špatná kvalita pleti
  • bolesti kloubů a svalů
  • nedostatek energie
  • zapáchající dech
  • problémy s vylučováním
  • časté krátkodobé onemocnění
  • zakalená moč
  • špatné trávení

Ideálním pomocníkem a rádcem na hubnutí a pročištění organismu je například také tradiční čínská medicína. Ta totiž sleduje typologii a vlastnosti každého jednotlivce a na tomto principu nám odborníci poradí, které rostliny nám pomohou a jsou nám nejvíce prospěšné. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Nestíháte sníst banány včas a pak vám doma zčernají? Myslíte si, že přezrálé a již na první pohled nehezké banány už se nedají jíst? Možná už vám nebudou chutnat jen tak, ale můžete si z nich připravit dezert nebo třeba zmrzlinu. Jak můžete zužitkovat přezrálé banány? Určitě na mnoho způsobů, vyzkoušejte tyto recepty. A využít pak můžete i samotné slupky, které byste za normálních okolností vyhodili.
Špatný odhad, spěch anebo úplně nová sůl, to jsou důvody, kdy nejčastěji přesolíme jídlo a ruku na srdce, stalo se nám to asi všem. Než vyhodíte jídlo do koše přečtěte si těchto našich 5 rad, jak pokrm zachránit.
Costume Institute Gala neboli Met Gala. Největší a nejvýznamnější charitativní akce módního světa konaná každoročně první květnové pondělí ve prospěch Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Po dvou letech je konečně zpátky, a to ve své plné kráse a extravaganci.
Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
V neděli 21. července 2024 nastal vzácný druhý úplněk ve znamení Kozoroha. Tento jev, který obvykle vidíme pouze jednou ročně, přináší téma uzavírání nedořešených záležitostí a vyzývá nás k zodpovědnému chování. Úplněk ovlivňuje naši práci, kariéru i osobní život, a může přinést překvapivé politické změny. Věnujte pozornost svému zdraví, zejména kostem, kůži a zubům, a využijte tohoto období k meditaci, zbavení se strachů a přehodnocení svých životních cílů.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Teepee je splněný sen malých špuntů i odrostlejších dětí. Proč si jej pořídit a jakou variantu zvládnete i doma? Těšte se na ty nejlepší tipy na teepee!
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!

Výběr článků

Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?

Nepřehlédněte

Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek