Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Původ origami: kde se vzalo a proč je tak oblíbené?

Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
původ origami
Kde se vzalo origami? (foto: 123RF)

19. 10. 2021

Origami vzniklo v 9. století

Jaký je původ origami? Název origami pochází z japonského oru, které znamená skládat, a kami, což je japonsky papír. Origami představuje jednodušší či složitější skládanky z papíru a má se za to, že vzniklo v devátém století, kdy se využívalo zejména při náboženských obřadech a jako výzdoba šintoistických svatyní.

Teprve v sedmnáctém století začalo být origami vnímáno jako zábavná a uklidňující činnost. V devatenáctém století už bylo považováno za umění.

Origami je o skládání, stříhání a lepení

Původ origami je nám znám. Hlavním principem je složit list papíru tak, aby se z něj pomocí překládání stal abstraktní či zcela konkrétní předmět, například jeřáb, kočka, pes, květina nebo cokoliv jiného. Až v současnosti se ale začalo ke skládání origami používat i lepidlo. To slouží především ke zpevnění papírového modelu.

Technik skládání existuje hned několik, tedy v současnosti. Dříve existovalo pouze několik tvarů, mezi které patřil již zmíněný jeřáb. Společně se vznikem první knihy o origami, která vyšla v roce 1797 pod názvem Senzaburu orikata, se možnosti, jak origami skládat, výrazně rozšířily. Už nešlo jen o pouhé skládání, ale také stříhání a zastřihování papíru.

Origami představuje hned tři typy skládanek:

  • Pohyblivé skládanky umožňují manipulaci s nimi, kdy se táhnutím za jednu část papírový objekt pohybuje.
  • Mokré skládanky se vytvářejí z navlhčeného papíru. Díky tomu jde lépe ohýbat. Používá se zejména pro náročnější modely.
  • Modulární skládanky se skládají z více dílů, které jsou do sebe zaklesnuté. Často je můžete vidět pod názvem 3D origami.

Mistři origami

Origami je dodnes v Japonsku velmi oblíbenou výtvarnou činností. Už děti v předškolním věku se ve školkách učí skládat z papíru nejrůznější zvířátka. Pro zimní olympijské hry v Naganu v roce 1998 dokonce největší mistr origami Joseph Wu vytvořil pomocí origami její maskoty. Výraznou osobností origami je rovněž Akira Jošizawa, který během svého života vytvořil na padesát tisíc papírových skládanek a o origami napsal osmnáct knih.

K TÉMATU  Nasladko, nebo naslano? Těchto 9 potravin zvládne obojí

Na japonskou tradici odkazuje i pomník v Hirošimě

Že je umění origami pro japonský národ skutečně velmi důležitý, dokazuje i fakt, že pomník obětem atomové bomby v Hirošimě znázorňuje děvčátko skládající jeřába. Tento monument byl vytvořen podle dívky Sadako, jež trpěla kvůli ozáření z výbuchu atomové bomby leukémií. A aby se uzdravila, skládala jedno origami za druhým. Chtěla poskládat rovných tisíc jeřábů, jenže to už bohužel nestihla.

Evropa si vymyslela vlastní skládanky

Do Evropy se z Japonska origami oficiálně nikdy nedostalo. Skládanky z papíru se na tomto kontinentu začaly vyrábět až ve třináctém století a to zcela nezávisle na těch japonských. Dnes ale origami zná celý svět. A pokud vy ne, nebo jste ještě origami nikdy nezkoušeli, nyní máte jedinečnou příležitost.

Jak si vyrobit jeřába z origami?

Na internetu najdete nepřeberné množství videí, která vám názorně a během pár desítek vteřin ukážou, jak jeřába složit. Není to vůbec nic těžkého, stačí vám k tomu jakýkoliv papír a alespoň trocha manuální zručnosti.

  1. Nejprve si před sebe položte čtvercový list papíru.
  2. Složte z něj obdélník a opět papír rozložte.
  3. Přeložte ho napůl ještě na druhou stranu a pak vertikálně zprava doleva. Papír opět celý rozložte. Měly by na něm být patrné překřížené záhyby.
  4. Teď papír přeložte diagonálně. Sklopte pravý horní roh k dolnímu levému rohu a přeložte. Nyní papír zase rozložte a levý horní roh složte dolů ke spodnímu pravému rohu. Opět přeložte a rozložte. Nyní by měly být na papíru patrné záhyby ve tvaru hvězdičky.
  5. Přeložte pravou dolní stranu horní klapky ke středové čáře, přehněte a opakujte i s levou dolní stranou. Tak vám vznikne tvar podobný draku.
  6. Nyní přeložte pravý roh horní klapky ke středovému záhybu. Poté se dolní pravý roh zarovná s přehybem.
  7. Horní roh sklopte tak, aby přehyb ležel podél horizontální linie, která nám vznikla v předchozím kroku.
  8. Rozložte poslední tři sklady. Měl by znovu vzniknout čtverec s otvíráním směrem dolů.
  9. V tomto kroku přeložte dolní roh čtverce nahoru k hornímu rohu podél horizontálního záhybu z předchozího kroku.
  10. Obraťte dva záhyby na horní klapce tak, že je přehnete v opačném směru, než se přirozeně přehýbají.
K TÉMATU  Jakou sadu LEGO® koupit? Kde začít?

Už bude brzo hotovo

  1. Přeložte vnější hrany papíru směrem do středu a prstem nebo nehtem uhlaďte. Vytvoříte si tak tvar diamantu se dvěma klapkami vyčuhujícími na pravé i na levé straně.
  2. Otočte papír a opakujte vše od bodu č. 6 ještě i na této straně.
  3. Nakonec přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Pravou klopu přehněte přes levou, pak origami otočte a i na druhé straně přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Zase přeložte pravou klopu přes levou.
  4. Dolní špičku horní klopy skládanky přeložte k hornímu rohu, skládanku otočte a to samé opakujte na druhé straně.
  5. Přeložte pravou klopu přes levou, otočte skládačku a opakujte na druhé straně. Nyní jste si vytvořili hlavu a ocas, které jsou schované mezi křídly.
  6. Křídla nejprve složte dolů tak, aby byla kolmo k tělu, ocasu i hlavě.
  7. Ohněte špičku hlavy dolů.
  8. Vytáhněte hlavu a ocas, aby byly v linii s vnějšími hranami těla jeřába. A máta hotovo.
  9. Chcete-li vytvořit 3D objem, vezměte mezi ukazováček a palec protější hrany spodní části těla a origami jemně roztáhněte do stran.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak připravit dětskou narozeninovou párty

Balkón snů: Jak si vytvořit oázu klidu i v paneláku?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Slunné počasí nám za chvíli dovolí koupání. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Při skákání nebo při blbnutí, děti nebo dospělí, občas to prostě nevyjde a ostatní se se tomu smějí! Protože pokud se zrovna nikomu nic nestane, je to vždycky legrace.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.

Výběr článků

Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.

Nepřehlédněte

Mít krásné a upravené nehty je pro většinu z nás samozřejmostí. Ovšem pokud občas hledáte nápady, jak své nehty pro tentokrát ozdobit, určitě vám přijde vhod náš nový článek, který vám prozradí, jak sladit design svých nehtů s aktuálními trendy. A že bude z čeho vybírat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek