Na co a za jakých podmínek půjčit dětem
Právě fakt, zda vůbec půjčit peníze dospělému dítěti, je třeba velmi dobře zvážit. Dítě totiž může být ovlivněno svým partnerem, nebo někým ze svého okolí. A získá pocit, že má na vaše peníze nezadatelné právo a vracet je nemusí. Není to tak. Na finanční prostředky, které jste si uspořily, nebo třeba i vyhrály v loterii, máte právo jen vy. Nedoporučuje se proto půjčovat dospělým dětem na zbytné věci, jako je dovolená, elektronika a podobně. Na to by si měly vydělat.
Někdy je lepší darovat, než půjčit
Odborníci doporučují neplýtvat finančními dary dospělým dětem. Měly by si najít své místo v životě a na potřebné věci si opatřit peníze prací. Ovšem pokud se jedná například o pořízení bydlení, je to často nad síly mladé rodiny. Pokud můžete, raději darujte. Pokud víte, že peníze budete v budoucnu potřebovat, proveďte zápůjčku. Ale na naprosto jasných podmínek.
Kdy a jak půjčovat s jistotou, že vám peníze vrátí
Nezapomínejte, že právě v rodině se vyplatí mít vše smluvně podchycené. Vždyť smlouvu často neuzavíráte jen se svým dítětem, ale například i s jeho partnerem, manželkou, manželem. A nikdy nemůžete vědět, jak se vztahy mezi nimi během splácení půjčky vyvinou. Je to možná trochu tvrdé konstatování, ale jedná se o vaše peníze. Tak je nezbytné si říci i v rodině do očí často nezbytnou pravdu. Když totiž dlužník přestane splácet či dokonce zpochybní, že mu byly peníze půjčeny, je jen na věřiteli, aby prokázal, že mu peníze poskytl.
Ve smlouvě jsou důležité i maličkosti
Naprosto nezbytnými údaji jsou mimo osobních dat výše poskytnuté částky a informace, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nesmí chybět splatnost půjčky. Nižší částky můžete vyplatit v hotovosti, částku vyšší než 270 000 Kč je třeba vyplatit bankovním převodem. Úředně ověřené podpisy na smlouvě nejsou třeba, ale doporučují se. U vyšších částek zvažte i další zajištění, například formou ručitele. Jako podporu je možné také vystavit směnku. Někdy člověk při podpisu zapomene vyplnit datum podpisu smlouvy. Ovšem i to je důležitý údaj. Promlčecí doba na vymáhání dluhu je tři roky a běží právě od podpisu smlouvy. Pokud si nevíte rady, dejte si smlouvu sepsat advokátní kanceláří. Zaplatíte sice poplatek za vyhotovení, ale můžete si být jistá, že smlouva v případě pochybností obstojí před soudem.
Vymáhání je složité, ale nezbytné
Jestliže dítě peníze nesplácí, zkuste nejprve osobní pohovor. Je možné, že situace se zkomplikovala. Pokud jste s dětmi v pravidelném kontaktu, zřejmě se o tom dozvíte včas a společně dokážete vymyslet řešení. Ale když nastane závažný problém a půjčka se stále nevrací, přistupte i v rámci rodiny k oficiálnímu řešení. Tím jsou písemné upomínky, a pokud nezaberou, tak další právní kroky.