Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

Pojídání placenty po porodu. Proč před tímto trendem odborníci varují?

Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!

17. 05. 2018

17. 05. 2018

Všem nastávajícím matkám i těm, které mají už své mateřské povinnosti dávno splněné, jistě neuniklo, že se poslední dobou hodně mluví o placentě. Konkrétně tedy o jejím pojídání, což se označuje termínem placentofágie. Tahle „móda“ totiž svět rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že jde o krajně nechutnou záležitost, druzí zase předhazují údajná zdravotní pozitiva, jež v sobě placenta skrývá. Na čí straně je pravda?

Jíst či nejíst. Toť otázka

Předně by se nejspíš slušelo říct, jak celá záležitost vlastně funguje. Každá novopečená matka si může ve specializovaném podniku nechat ze svého mateřského lůžka vyrobit to, co uzná za vhodné. V nabídce jsou koktejly, kapsle i tinktury. Některé ženy jako doplňkový sortiment vítají i různé krémy. Ačkoli se říká, že tahle „medicína“ je báječným zdrojem železa a přispívá k produkci mléka i duševní pohodě během šestinedělí, zatímco urychluje hojení porodních cest, možná je to jen mnoho povyku pro nic. Nebo spíš slibně výdělečný business?

Zdroj železa? To sotva

Američtí antropologové z Nevadské univerzity provedli zajímavý výzkum, během něhož monitorovali 30 prvorodiček. První polovina užívala placentové kapsle, druhé výzkumníci „naordinovali“ tablety obsahující sušené hovězí maso. Po měsíci trvání pokusu a krevních testech respondentek vyšlo najevo, že obě skupiny jsou na tom s obsahem železa v krvi skoro stejně. Jako bohatá zásobárna tohoto minerálu tedy placenta ani náhodou neobstála. Navíc se prokázalo, že kapsle z ní tvořené poskytují pouze 25 % denní doporučené dávky, což není žádná sláva.

Nechte si zdát i o duševní pohodě a klidu

Stejný tým vědeckých výzkumníků se zaměřil i na možnou souvislost mezi pojídáním placenty a slibovaným pocitem pohody během šestinedělí. Podle nich však bohužel a ke vší smůle neexistuje jediný důkaz, jenž by potvrdil, že konzumace plodového lůžka v jakékoli formě mírní depresivní příznaky, pomáhá s kojením a navyšuje energetickou hladinu. Místo domnělých pozitiv se naopak našla vážná negativa, která nelze smést jen tak ze stolu. O co jde?

K TÉMATU  Je vám zima? Co přidat do podzimního jídelníčku a na co nezapomínat? Tyhle potraviny vás bezpečně zahřejí!

„Zatím nejsou žádné oficiální standardy na to, jak by placenta měla být správně zpracována. Když není zahřátá na dostatečně vysokou teplotu, nezlikvidují se škodlivé bakterie a infekční patogeny. Ženy, které pak konzumují tyto kontaminované placentové tablety, mohou snadno předat infekce sobě i svým dětem,“ varuje spoluautor studie a antropolog Daniel Benyshek.

A co si o trendu pojídání placenty myslíte vy? Jste pro, nebo vám to přijde podivné?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres v těhotenství. Jak moc ovlivňuje vaše nenarozené dítě?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozčlenit byt s malou rozlohou může být oříšek. Tyhle byty na pár metrech čtverečních jsou příkladem toho, jak takový domov zútulnit.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?
Najít pro děti obuv, která vydrží celý rok a zároveň obstojí ve všech počasích, je snem každého rodiče. Nejen z hlediska praktičnosti, ale i kvůli nákladům, které obměna obuvi během roku představuje. Právě proto jsou dětské celoroční boty čím dál oblíbenější volbou mezi maminkami i tatínky, kteří chtějí skloubit pohodlí, zdravý vývoj nohy a univerzální využití.
Chlapík se promění v ženu poté, co si u výdeje zavazadel na letišti otevře svůj kufr. Zřejmě má opravdu na spěch, protože na nic nečeká a začne se svlékat přímo v hale. Ostatní lidé kolem nevěřícně koukají! Tohle se může stát jen v Las Vegas.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?

Výběr článků

Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.

Nepřehlédněte

Člověk si to neuvědomuje, ale prakticky na každém místě číhají lidé, kteří ho chtějí okrást, respektive obrat o peníze. Což se nyní, v době panující koronavirové krize, neslyší možná rádo. Abyste se vyhnuli tomu, že za služby nebo jiné zaplatíte více, než byste měli, dávejte si pozor hlavně na několik profesí.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek