Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Plíseň v bytě jako nevítaný společník. Užitečné rady, jak se jí zbavit

Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
plíseň
V první řadě najděte příčinu, proč plíseň vzniká. (foto123rf.com)

27. 12. 2021

Jelikož je plíseň v bytě opravdu nevítaným, ale především zdraví škodlivým společníkem, měli bychom se s ním umět velmi rychle vypořádat. Pojďme si prozradit, jak nad plísní vyzrát, i když se to zprvu může jevit jako předem prohraný souboj.

Kdy se plíseň vyskytuje 

Možná nebydlíte v bytě nebo nemáte plastová okna, a přesto se u vás plíseň vyskytla. Obecně platí, že tento nevítaný host přijde do domácnosti, kde se vlhkost vzduchu pohybuje nad padesáti až šedesáti procenty. Čím je vlhkost vzduchu vyšší, tím větší problémy to přináší.

Je velice důležité, abychom hodně větrali hlavně v koupelně. Zde se totiž vlhkost vzduchu může dostat do obrovských čísel jen po dvacetiminutovém sprchování. Pokud bychom nevětrali, plíseň by tuto místnost prakticky neopouštěla.

Zejména v zimě je nutné větrat. Zřejmě si říkáte, že takhle topíte pánu Bohu do oken. Ale větrání je efektivní způsob, jak plísním předcházet. Nemusíte větrat dlouhé hodiny, stačí po ránu alespoň pár minut, během kterých neuteče tolik tepla a vyžene se nahromaděná vlhkost z místnosti ven.

Malé absorpční přístroje pomáhají

Pokud vás plísně v bytě dostihly, je na čase zainvestovat do malých absorpčních přístrojů, které jsou spolehlivým pomocníkem v boji proti nepříjemnému a nevítanému hostu. S jejich pomocí se udržuje v bytě přirozená vlhkost, ať už je venku jakékoli počasí a ať už venku vládne jakákoli teplota.

Nemusíte se obávat toho, že by absorpční přístroje vzduch v domácnosti vysušovaly. Mají za úkol opravdu jen hlídat vlhkost a aby nedošlo ke vzniku plísně a dalších podobných jevů.

Vysušte zdi 

Když se zbavíte vlhkosti, zbavíte se plísně. Je známé, že plísně se vyskytují jenom na mokrých zdech a stěnách (respektive na vlhkých zdech a stěnách). Abyste zamezili jejímu šíření nebo přetrvávání, je zapotřebí stěny i zdi vysušit. K tomu skvěle slouží elektrický vysoušeč, který tak sníží riziko vzniku plísní na minimum.  

K TÉMATU  Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Existují například horkovzdušné vysoušeče, které pracují i v uzavřené místnosti a velmi efektivně a rychle vysouší mokrá či vlhká místa. Je však třeba používat tato zařízení v dostatečné vzdálenosti od stěny, abyste neriskovali jejich popraskání.  

Zateplení fasády jako konečné řešení 

Pokud se vám plíseň v bytě vyskytuje opakovaně, je na čase udělat radikálnější krok, kterým je zateplení fasády. Jedná se o ten nejúčinnější způsob, jak můžeme ošetřit vnitřní stěny. Na ošetření používáme speciální přípravky, které jsou zpravidla dezinfekční a které umí efektivně likvidovat nejen plísně, ale také houby, řasy a bakterie. Jelikož mluvíme o zdraví nebezpečných jevech, investice do zateplení = investice do vlastního zdraví.  

Ještě před zateplením a novým vymalováním se musí postižené stěny mechanicky odstranit špachtlí. Jen málokdo si uvědomuje, že plísně pronikají až do hloubky stěn a jejich povrchové odstranění ještě neznamená, že máte vyhráno.  

Další tipy, jak plísni nepřidávat

  • Prádlo hlavně v chladném období roku sušte tam, kde zároveň větráte. Stejně tak žehlení je lepší ve větrané místnosti. Mokré prádlo i žehlička totiž vlhkost vzduchu výrazně zvyšují.
  • Do kuchyně si kupte opravdu kvalitní a účinnou digestoř. Při vaření se taktéž zvyšuje vlhkost vzduchu a digestoř může následkům předcházet. Navíc předejde i zvlnění skříní a podobnému poničení.
  • Při rosení květin zbytečně nestříkáme vodu i na stěny nebo zdi. Tím jen přidáváme plísním do vínku čili přispíváme k jejich vzniku.
  • Na mechanické odstranění plísně nepoužívejte agresivní přípravky jako savo apod. Plíseň pouze vybělí a obsahují látky, které na zeď následně přitahují další vlhkost. Dostanete se tak do začarovaného kruhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Čištění pračky snadno a rychle!

I lednička musí být ve zdravé kondici. Jakou teplotu má správně mít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Jiří Korn, ve svých 74 letech, obdržel čestné uznání na Cenách Anděl 2023, kde byl slavnostně uveden do síně slávy. Tento zpěvák a tanečník je známý svým jedinečným hlasem a působivými pohyby na scéně, stejně jako svým výrazným a někdy excentrickým smyslem pro módu, který se vyvíjel a transformoval během celé jeho kariéry.
Tak ještě asi před deseti lety mělo vyhledávání partnera na internetu špatnou pověst. Ženy se bály, že inzeráty na seznamkách zadávají pouze zoufalci nebo muži, kteří touží po nezávazném sexuálním vztahu. Doba se však změnila. Internetové seznamky jsou dnes uznávaným seriózním způsobem, jak najít toho pravého. Šance je tedy vysoká.
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.

Výběr článků

Jaro už klepe na dveře a po dlouhém chladném období se všichni těšíme na první květiny, které nám přinesou radost a vůni do bytu. Stejně tak se každoročně těšíme i na módní trendy, díky kterým je oblékání příjemná zábava a estetická hra. Pojďte si s námi projít TOP trendy pro jaro 2020. Jdeme na to!
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Prázdniny jsou časem, kdy děti nejraději tráví čas venku, hrají si s přáteli a užívají si volno. Přesvědčit je, aby si vzaly do ruky knihu, může být náročné. Ale co kdyby čtení bylo stejně lákavé jako letní dobrodružství? S trochou kreativity a správnými nápady můžete své děti inspirovat k tomu, aby si našly cestu k literatuře i během letních dnů. Přinášíme vám osvědčené tipy, jak udělat z čtení zábavnou a neodmyslitelnou součást prázdninového programu.

Nepřehlédněte

Léto už ne, ale zima ještě ne. První podzimní chlad vyžadují trochu teplejší oblečení. Přechodná bunda je nejlepší volbou. Dámská verze by měla být lehká, chodit se ke všemu a zajistit teplo. Jak vybrat ten nejlepší model?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek