Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
strava
Kde pestrá strava nestačí, pomůžou vitamínové doplňky. (foto: 123RF)

21. 02. 2022

Doplňky stravy představují koncentrované zdroje vitamínů, minerálních látek a dalších tělu prospěšných látek. V lékárnách seženete nejen doplňkové vitamíny, ale také minerály či antioxidanty. Obvykle se prodávají ve formě tablet, prášků anebo kapek. Pestrá strava je samozřejmě základ.

Kdy vitamíny nepotřebujete?

Také patříte mezi ty ženy, které si v lékárně kupují vitamín B, C a jiné? Jenže přesně tyto vitamíny vám dodává i pestrá strava. Ostatně jako minerály, mezi které patří například hořčík, vápník, zinek, fosfor nebo selen. Pestrou stravou, která obsahuje dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, luštěniny, ryby, bílé maso, rýži a samozřejmě také mléčné výrobky, si ovšem přísun všech těchto vitamínů a minerálů zajistíte. Není proto nutné doplňky stravy kupovat. Je ale pravda, že i když je strava našeho jídelníčku pestrá, může naše tělo po některých stránkách mít nedostatek konkrétního vitamínu. Každé tělo je v zásadě individuální.

V době nemoci jsou vitamíny žádané

Na druhou stranu, cítíte-li se nemocní, není na škodu si dopřát vitamínu C o něco víc. Ideální je například kombinace tohoto vitamínu s vápníkem. Jenže ani vitamín C neumí zázraky a zároveň by ho neměli užívat ti, kdo užívají léky na léčbu zánětu močových cest. Kyselina askorbová je totiž kyselá a tento typ léků neutralizuje. Dávejte si také pozor na doplňky nebo jídlo s přidanou kyselinou citronovou, která vstřebávání vápníku zabraňuje.

Zázračné déčko

Čeho se nám také v zimních měsících příliš nedostává, je vitamín D. Ten  získáváme především ze slunce. Proto je dobré od září do dubna získávat vitamín D jinou cestou, například právě vhodným doplňkem stravy. Když totiž nebudete mít v těle dostatek tohoto vitamínu, riskujete možný vznik osteoporózy neboli řídnutí kostí. Zároveň tím ztrácíte i na celkové imunitě. Vitamín D v kapkách nebo tabletách seženete v každé lékárně i bez předpisu. Nejste-li si ale jistá, jestli je doplněk kombinovatelný s léky, které užíváte, zajděte si za svým praktickým lékařem, aby vám s dávkováním a vhodným doplňkem poradil.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 6.-7. 10. 2018 Pečujte o svou pokožku a pozor na karmu!

Proklázalo se také, že s naším životním stylem, ať už je strava pestrá jakkoliv, máme často nedostatek Déčka i v létě. Jsme prostě málo na sluníčku.

Vitamíny místo ryb

Dalším doplňkem, který stojí za to alespoň v zimních měsících užívat, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zobou především vrcholoví sportovci, ale hodí se i nám, obyčejným lidem, kteří sportujeme méně aktivně. A zejména těm, kteří neradi konzumují mořské nebo sladkovodní ryby. Omega 3 mastné kyseliny najdete ale i v lněných či dýňových semínkách a oříšcích. Významným zdrojem je rovněž olivový nebo řepkový olej. Omega 3 nás totiž chrání před kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou nebo také před obezitou. V neposlední řadě nám udržují správnou činnost mozku, krevního tlaku a v těhotenství se hodí ke správnému vývoji plodu v břiše nastávající maminky.

Trpíte-li některou z potravinových alergií, například máte alergii na čerstvé ovoce či zeleninu, určitě se vyplatí dodávat tělu nezbytné vitamíny jinou cestou. Je však nutné poradit se v dávkování se svým praktickým lékařem.

Proč probiotika?

Trpíme-li často na střevní chřipky a průjmy, potřebujeme do těla dostat nějaká probiotika. A tak i v tomto případě se vyplatí zajít si do lékárny pro probiotika v tabletách, která se postarají o správný rozvoj mikroflóry ve střevech. Probiotiky, jež obsahují prospěšné bakterie, se průjem nejen léčí, ale také mu můžete snadno předejít.

A jaký je tedy výsledek? Bezhlavé užívání doplňků stravy rozhodně smysl nemá. V letních měsících už vůbec ne. Naopak v zimních měsících se vám vyplatí do těla dostat více vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. Všechny ostatní vitamíny a minerály doženete v podobě snídaní, obědů a večeří. Samozřejmě v tom případě – zase ta pestrá strava – že se nestravujete výhradně ve fastfoodových řetězcích a doma si nepřipravujete jen samá tučná, smažená a sladká jídla.

K TÉMATU  Domácí multivitamínový džus bez cukru a Éček

Na vlasy a nehty

Co se týče krásy, ženy často užívají přípravky podporující růst vlasů a nehtů. Ideální je v tomto případě sáhnout po zinku s biotinem, selenu a kolagenu. Vyplatí se sáhnout i po čistě přírodních přípravcích s obsahem rokety seté, přesličky a kopřivy nebo po přípravcích s výtažkem z aloe vera a rakytníku. Žádné drahé doplňky stravy, které vás mnohdy vyjdou i na tisíc korun měsíčně, ale nepotřebujete. Obyčejné doplňky stravy seženete v řádu desítek korun, případně do dvou set až tří set korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Jak se zbavit akné? Na vině může být strava či stres

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, pak víte, že ve své podstatě je jako dítě. Potřebuje vaši péči, zájem i láskyplnou výchovu, zrovna tak trénink, který ho učí dobrému chování a skvělé disciplíně.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Vlasy jsou korunou člověka. Když padají, je to špatné. Když padají ženám, je to hotová katastrofa. Čím je to způsobené a dá se ztrátě vlasů zabránit? Zkusíme vám odpovědět.
Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Ve věku 76 let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Informaci potvrdila České televizi někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Benešová působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka a později ve vládě Andreje Babiše.
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.

Výběr článků

Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?

Nepřehlédněte

Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek