Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Pokojové květiny v zimě
zdroj: 123RF.com

06. 02. 2019

Zálivka nesmí být častá a studená

V zimě jsou zálivkové intervaly delší. Půda v květináči může být i krátce suchá. Květiny nikdy nezaléváme studenou vodou. Ideální je voda stejné nebo o něco nižší teploty, než je teplota bytu. Udržujte si konvičku stále plnou vody, jednak je odstátá lepší, vyprchá chlor, a zároveň se vyrovná její teplota. Vlhkost lze dodat květinám rosením, odpařovačem, nebo třeba mlhovací fontánkou, umístěnou v blízkosti květin. Ale pozor – některé květiny s plstnatými listy, jako jsou například africké fialky, to nemají rády. Pokud byste je rosili, listy by mohla napadnout houbová choroba.

Květiny také můžete postavit na misku s vodou vyplněnou keramzitem nebo oblázky. Její kořeny nebudou přímo ve vodě, a tak nebudou uhnívat, ale voda se bude odpařovat do okolí. Tento způsob se mi osvědčil u orchidejí, zatímco mlžení během zimních měsíců jim vůbec neprospělo.

Netvarovat ani nestříhat!

V zimě se nedoporučuje pokojové květiny tvarovat. Pokud květina kvete, odstraňujte uvadlé květy a větší řez nechte na březen. Výjimku tvoří ibišek, který odborníci doporučují seříznout v období prosinec – leden, aby rostlina postupně znovu obrostla a vytvořila hodně poupat.

Chce to více světla

Jestliže máte rostliny rozmístěné po bytě, přestěhujte je blíž ke světlu. S každým metrem vzrůstá intenzita světla o polovinu. Když jsou na okenním parapetu, vytáhněte přes den žaluzie. Jestliže je několik dní zataženo, můžete jim přisvítit zářivkami s denním světlem. Většinou jsou označeny jako DAYLIGHT.

I květiny v interiéru potřebují dýchat

Také v zimě potřebují rostliny čerstvý vzduch. Větráme ale rychle. Nemá smysl nechávat otevřenou ventilaci, aby vám do bytu delší dobu proudil studený vzduch. Zvláště v mrazech je třeba otevřít okno dokořán a nechat je otevřené maximálně 10 minut. Květiny by však neměly být přímo u otevřeného okna. Buď vyberte okno vzdálené od květin, nebo je po dobu větrání přemístěte.

K TÉMATU  Slim, ultraslim nebo minipračka na zeď? Jak si dobře vybrat malou pračku do malé koupelny?

Málo hnojit a poté přesadit

Hnojení stačí od prosince do konce února tak jednou za 3-4 týdny. Některé květiny, například africké fialky, nemusíte po tuto dobu hnojit vůbec. Spíš naplánujte jejich přesazení. Nejvhodnějším obdobím je časné jaro, resp. doba od poloviny února do konce března. Po přesazení do nové země je hnojte až za měsíc. Ze země si v prvním období načerpají živin dostatek.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Vzpomínáte si na dobu, kdy byly walkman a diskman vrcholem technologie a MTV ještě vysílalo hudební klipy? Přesně před 30 lety, 1. března 1995, vydala německo-švýcarská skupina E-Rotic svůj druhý singl "Fred Come to Bed", který se stal jedním z jejich největších hitů.
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
Výběr a nákup plavek je pro milovnice plážových slunných dnů jedna z nejoblíbenějších aktivit. Všelijaké barvy, kombinace, vzory a střihy vám umožní popustit uzdu své fantazii způsobem, k němuž se za celý rok nedostanete.
Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.

Výběr článků

Blíží se Vánoce a s nimi i náklady spojené s dárky, oslavami a dalšími výdaji. Pokud se vám zdá, že váš rozpočet potřebuje trochu posílit, nejste sami. Předvánoční období je ideální čas na to, jak si přivydělat. Přinášíme praktické a efektivní tipy, jak získat extra příjem.
V každém dlouhodobém vztahu nastanou chvíle, kdy se zdá, že rutina převládá a původní jiskra pomalu vyhasíná. Jak však můžeme toto běžné vykolejení transformovat zpět v plamenný vztah plný lásky, porozumění a vzájemného růstu? Klíčem může být správné myšlení a otevřenost ke změnám. V následujícím textu prozkoumáme, jak mohou různé aspekty našeho přístupu k vztahům a k lásce přispět k jejich obnovení a prohloubení.

Nepřehlédněte

Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek