Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Marina Abramović a její hranice: Osmihodinová masturbace i strach před publikem

Srbská performerka Marina Abramović je ve světě současného umění pojem. Proslavila se tím, že svými výstavami neustále testuje hranice fyzické i psychické výdrže – vlastní i diváků. Přestože je jí už 79 let, její tvorba má stále sílu šokovat, dojímat i otevírat důležitá společenská témata.
Abramović
Marina Abramović během veřejného projevu, kde opět překvapila nejen slovy, ale i silným vizuálním gestem.

16. 05. 2025

16. 05. 2025

Osmihodinová masturbace jako zkouška hranic umění

Nedávno promluvila v podcastu Fashion Neurosis o jedné ze svých nejnáročnějších performancí – několikahodinové masturbaci během výstavy v New Yorku. Ačkoliv se tento akt může zdát výhradně sexuální, Abramović ho postavila do zcela jiného kontextu – jako zkoumání vnímání, samoty, fyzické přítomnosti a vlastní identity.

Osm hodin pod pódiem

Výstava s názvem Seven Easy Pieces se konala v roce 2005 v Guggenheimově muzeu. Během několika dnů zde Marina předvedla sedm různých performancí, které navazovaly na slavná díla svých předchůdců. Jedním z nich bylo i kontroverzní dílo Seedbed, původně vytvořené umělcem Vito Acconciem.

V jeho reinterpretaci se Abramović ukryla pod dřevěné pódium a osm hodin v kuse masturbovala – neviděna, ale slyšena. Diváci v galerii tak byli svědky intimního aktu, aniž by přesně věděli, co se odehrává. „Musela jsem se naprosto soustředit. Byla jsem tam sama, bez očního kontaktu s lidmi. Myslím, že jsem vyvrcholila devětkrát,“ přiznala Marina v podcastu. Následující den celý akt zopakovala. Sama to označila za jednu z fyzicky nejnáročnějších výstav své kariéry.

Abramović
Marina Abramović otevřeně mluví o svých fyzicky náročných akcích – včetně osmihodinové masturbace jako součásti výstavy v New Yorku. Pro ni není nahota ani sex tabu, ale nástroj k hlubšímu poznání sebe sama.

Provokace nebo odvaha?

Její práce odjakživa balancují na hraně. Už v 70. letech například vystřídala prostitutku v amsterdamské čtvrti červených luceren – tehdy opět kvůli uměleckému konceptu. Takové kroky jí přinesly nálepku „kontroverzní“, ale zároveň jí zajistily výjimečné místo v dějinách performance.

Její nejznámější výstava však přišla až v roce 2010. The Artist Is Present v newyorském Museum of Modern Art (MoMA) se zapsala do historie nejen délkou – 736 hodin – ale i intenzitou. Abramović seděla v tichosti u stolu a dívala se lidem do očí. Ti mohli přijít, posadit se naproti ní a zažít okamžik hlubokého propojení – beze slov. Během výstavy si před ní sedlo přes 1500 lidí a mnozí z nich byli dojati k slzám.

K TÉMATU  Houbaření v Česku: Praktický průvodce pro úspěšný sběr

Strach jako motor

Navzdory dekádám praxe Marina přiznává, že trému pociťuje dodnes. Před každým vystoupením má silné křeče v břiše a tělo jí svírá strach. Právě tento stav si ale pochvaluje – vnímá ho jako znak toho, že jí na všem opravdu záleží. „Když se bojím, vím, že jsem plně přítomná. Že jsem tady a teď,“ říká.

A právě autenticita, fyzická odvaha a citlivost k prožitku jsou důvody, proč ji publikum po celém světě obdivuje – a proč zůstává jednou z nejvýznamnějších osobností současného umění.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Adonxs na Eurovizi 2025 do finále nepostoupil. Opět zůstáváme v semifinále

Met Gala 2025: Rihanna oznámila těhotenství a móda vzdala hold černošské identitě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?
Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Vraťme se společně na hudební scénu, kde se jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček, Anna K, po dlouhých šesti letech vrátila s novým albem, které nese název "Údolí včel". Pro fanoušky to bylo dlouhé očekávání, a jejich trpělivost byla odměněna. To, co nám Anna K přináší na této desce, je nádherný návrat do světa hudby a zároveň připomínka toho, že tato zpěvačka má stále mnoho co nabídnout.
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
A je to tady zase! S blížící se menstruací se pleť mnoha z nás změní v pastvu roztodivných kožních problémů, za nimiž stojí změna hladiny hormonů. A i když jsme si pubertou a kožními problémy prošly už dávno, hormonální akné umí potrápit v jakémkoliv věku.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?

Výběr článků

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Věčná krása, která žena by po ní neprahla? Proto se dennodenně snažíme našemu přání přiblížit a stojí nás to nejen velké úsilí, ale především peníze.

Nepřehlédněte

Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Vztah by měl být přístavem, kde se cítíme milované, pochopené a propojené. Přesto mnoho žen zažívá chvíle, kdy se cítí osamělé – dokonce i vedle svého partnera. Osamělost ve vztahu je běžným, ale často nepochopeným problémem. Proč k ní dochází? A co můžeme udělat, abychom znovu našly blízkost a radost?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek