Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Kroužky pro děti jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit nebo být s rodinou. Střídání koníčků je také v pořádku

Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Kroužky pro děti. Jazyky nebo sport jsou fajn, ale dítě se potřebuje i nudit
zdroj: 123RF.com

07. 10. 2019

Organizovaná zábava pro předškolní děti není nutná

Odborníci se shodují v tom, že dobrý úmysl rozšiřovat dětem obzory od nejútlejšího věku nemusí vždy přinášet ovoce. Organizovanou zábavu děti do šesti let nepotřebují. Důležitější je, když jsou s rodiči či blízkými příbuznými, kteří posouvají jejich znalosti formou hry a neformální zábavy. S kroužky pro děti by se nemělo zbytečně tlačit na pilu.

Vážný zájem v mladším věku je spíš výjimkou

Děti někdy střídají koníčky a zájmy každoročně, třeba i několikrát za rok. A dospělí se diví, že nejsou vytrvalí. Ale to není příčina. Těch, kteří se již v útlém věku vyhraní a baví je například jeden sport, jeden zájem, je velmi málo. Většina dětí se hledá a trvá to často několik let, někdy až do dospělosti, než přijdou na to, co je ve volném čase naplňuje a baví.

Střídání koníčků je běžné

Proto než budete nutit dítě nadále navštěvovat kroužek, do kterého nechce chodit, zvažte následující. Může to být prostá lenost. Nebo si dítě v kroužku nenašlo kamarády, ale téma kroužku ho baví. Možná by bylo lepší, kdyby tam chodilo s někým, koho zná. Nebo dítě zjistilo, že k danému zájmu či sportu nemá vlohy a nebaví ho to. Ostatní jsou vždycky lepší. Jestli ale vaše dítě baví číst knížky a nechce hrát volejbal, nemá cenu, aby takový kroužek dále navštěvovalo a vy jste do něj investovala.

Zájmy mají být zábavou, ne povinností

Pokud rodiče vidí, že je dítě mimořádně talentované v některé oblasti, samozřejmě ho chtějí podporovat. Důležité je, že zároveň musí dítě tento koníček alespoň trochu bavit. Zde se podle psychologů určitě vyplatí zaměřit se na danou oblast a dítě tímto směrem rozvíjet.

K TÉMATU  Velikonoční seriál: Pokud se nepostíte, jaké dobroty nachystat na Velký pátek?

NE nadměrnému nucení

Kolik kroužků týdně je tak akorát, je složité odpovědět. Některé dítě má široké spektrum zájmů a nejraději by navštěvovalo dva kroužky denně. Když k tomu rodiče přidají navíc ty, které oni považují za nutné (například počítače, angličtinu apod.), může dojít k nadměrnému přetížení organismu.
Dětští psychologové upozorňují, že přehnaně organizovaný čas může přispívat ke zdravotním potížím. Dítě může být dokonce hyperaktivní, mít problémy se soustředěním, a přidat se mohou jako reakce na přetěžování také zdravotní problémy. Například alergie, zhoršení ekzémů nebo astma.

Odpočinek je také důležitý

Dítě má právo na odpočinek a čas samo na sebe. Když například učitelka upozorňuje rodiče, že dítě ve škole při hodinách usíná, je to varovný signál. Je otázkou, zda musí desetileté dítě pětkrát týdně trénovat ve sportovním oddílu a domů chodit pozdě večer, kdy je tak unavené, že se nestihne připravit do školy. Je pochopitelné, že rodiče chtějí svému talentovanému dítěti připravit sportovní budoucnost. Jednou ho třeba může živit.
Bohužel, mnoho rodičů si skutečnost, že své děti nadměrně přetěžují, vůbec nepřipouští. Jde o to najít určitou vyváženost, která dítěti přinese radost ze sportu, ale zároveň nebude opomíjet jeho školní přípravu.

Pozitivní vliv mají kroužky, kam se dítě těší

Zájmové kroužky pro děti naším potomkům prospívají, když je navštěvují s chutí. Ovšem všeho s mírou. Odborníci se shodují, že tři mimoškolní aktivity týdně jsou přiměřené.

Minimálně jeden den v týdnu nechte dítě jen tak lelkovat a odpočívat. Z vědeckého zkoumání vyplývá, že právě při takovém lelkování dochází v mozku dítěte ke změnám, které jsou pravděpodobně důležitější než změny, ke kterým dochází při řízené aktivitě. Nuda tak prý podporuje fantazii, vynalézavost a soběstačnost.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!

Výběr článků

Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
Legenda české hudební scény, Petra Janů, dnes slaví své 72. narozeniny. Tato nezapomenutelná zpěvačka, vlastním jménem Jana Petrů, za svůj život prokázala, že talent, píle a charisma dokážou překonat všechny překážky. Připomeňme si nejdůležitější milníky její kariéry, která neustále inspiruje fanoušky napříč generacemi.
Bolesti zad mají mnoho podob. Mohou se lišit intenzitou a dobou trvání, a zejména příčinou. Vždy se jedná o problém, který je souborem individuálních, psychosomatických a pracovních stereotypů. Jednou z psychosomatických a častých příčin bolesti je stres.

Nepřehlédněte

Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Zimní únava a ospalost jsou běžné problémy, které s příchodem chladných dnů pociťuje mnoho lidí. V tomto článku se podíváme na hlavní příčiny zimní únavy a ospalosti, na důležitost správné stravy i výživových doplňků a nabídneme vám 3 praktické tipy pro lepší spánek a regeneraci během zimních měsíců.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek