Středa , 02. 04. 2025

Erika

Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.

24. 07. 2020

Masožravky toho ke spokojenému růstu a životu nepotřebují mnoho. Stačí, když se jim zařídí přesně takové podmínky, na jaké jsou zvyklé z volné přírody. V přírodě žijí masožravé rostliny především na vlhkých a slunných místech, proto se snažte vlhkost a slunce dopřát masožravce i ve vaší domácnosti.  

Rostliny sázíme do květináčů s rašelinou 

Ať už si přinesete masožravou rostlinu ze zahrádkářství nebo ze supermarketu, vůbec první krok, který musíte udělat je přesazení rostliny. Nikdy nevíte, v jakém substrátu a jak dlouho rostlina v zahrádkářství či supermarketu žije, většinou je substrát nedostatečně kvalitní a rostlina v něm zanedlouho umírá. Pořiďte si proto květináče velikostně odpovídající masožravé rostlině a naplňte ho čistou rašelinou nebo rašelinou, která je obohacená o křemičitý písek a o perlit.  

Květináče musí stát v misce. Nikdy se masožravá rostlina nezalévá shora, vždy do misky – rostlina si vezme jen tolik vody, kolik doopravdy potřebuje. Obecně platí, že rostlina musí mít vždycky v misce vodu k napití se. Pokud se nebudou mít masožravky, z čeho napít, hrozí jim vyschnutí, což pro ně bohužel bývá osudné.  

Masožravka je jednou z mála rostlin, která ocení hojnost vody 

Patříte ke zkušeným pěstitelům pokojových rostlin? Pak jistě víte, že přelití většině rostlinám neprospívá. Vysokou vlhkost a bohatou zálivku mají rády snad jen kapradiny, které byste i v přírodě našli v blízkosti potoků a řek. Masožravky jsou ale další na seznamu pokojovek, které vodu milují. Uděláte jim radost především ve chvíli, kdy je budete zalévat měkkou, dešťovou vodou, nikoli vodou z kohoutku, kterou nenecháte odstát.  

Mouchy, komáři a jiný hmyz masožravky milují. Potřebují ho ale tak, jak si myslíme? 

Když si pěstitel pořídí masožravku, automaticky jí chytá mouchy, komáry a jiný otravný hmyz. O masožravkách se totiž ví, že tento hmyz pojídají. Potřebují však unikátní pokojové rostliny hmyzu tolik, kolik si myslíme? Hmyzí kořist je pro masožravky spíše doplňkem stravy, se kterým by se to nemělo přehánět. Hmyz dokáže podpořit vitalitu rostliny, také její krásu a kvetení. Aby se rostlina nepřejedla a neublížila si, kontrolujte, aby neměla zaplněné všechny její pasti. Někdy si chce dopřát hmyzí doplněk stravy sama, bohužel si tím může ublížit.

K TÉMATU  Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak může jedlá soda pomoct na zahradě? Budete překvapení!

Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na sobotu i neděli. Úklid je sice potřeba, ale neberte ho tak vážně a hlavně relaxujte. O tom je přece víkend! Co je možné očekávat a čemu se raději vyhnout?
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Osvěžovače vzduchu jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti. Vyrobte si je sami, budou mít příznivý vliv na vaši náladu i zdraví.
Vidíte manželství jako metu, do níž vstupujete v princeznovské róbě bránou opentlenou květinami ve stylu "žili šťastně až do smrti“? Nebo jako strašák, který omezuje vaši osobnost? Je manželství a rodina ještě stále základem vztahu dvou lidí? A jaké má tato instituce výhody a nevýhody?
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Že byste rády přes zimu něco dělaly, ale chodit do posilovny vás nebaví? Stejně jako my vyzkoušejte formu cvičení, která je v kurzu. Kruhový trénink zpevní tělo zábavnou formou.
Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".

Výběr článků

Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Na co Nela díky našemu letnímu koučinku přišla? Co jí "seplo" a kde máme ještě na čem pracovat?

Nepřehlédněte

V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek