Co je to kompostování?
Jak správně kompostovat? Nejdříve je třeba si kompostování definovat. Mluvíme o biologickém pochodu, který probíhá v půdě. Je mylné se domnívat, že kompostování urychlí běh času. Jen se s bioodpadem nakládá jinak. Zmiňovaným pochodům v půdě se říká humifikace, kdy se rozkládají mrtvé organické hmoty rostlinného a také živočišného původu na humus – nejúrodnější a také přirozeně prohnojenou zeminu.
Kompostér připravuje dokonalé podmínky pro to, aby mikroorganismy a bezobratlí živočichové co nejúčinnější pracovali na přirozeném rozkladu zbytků.
Jak správně kompostovat? Pozor, do kompostéru nepatří všechno
Stejně, jako je mylné se domnívat, že v rámci kompostování dojde k okamžitému rozložení zbytků, je mylné si myslet, že do kompostéru patří všechno. Mnozí lidé mají tendenci házet do těchto plastových kontejnerů vše, ale jsou věci, které zde nemají své místo.
I když platí, že v rámci kompostování má být základ co nejpestřejší, vyvarujte se například kostem, rostlinám napadeným chorobami, dále olejům nebo tukům či větvičkám z tújí. Zakázány jsou i listy z několika stromů (například z ořešáku), které se rozkládají velmi problematicky a dlouho. Jsou tedy spíše na škodu.
Za tabu se považují odřezky masa, dále pecky nebo slupky z tropického ovoce či popel z uhlí a cigaret. Stejně tak sem nepatří exkrementy masožravých zvířat či kov, sklo, plast a podobné materiály, které nejsou bioodpadem.
Co do kompostéru patří?
Abyste vytvořili co nejpestřejší základ pro kompostování, je dobré vědět, co sem naopak patří. Své místo zde má suchý a pevný odpad, jako jsou větvičky, piliny, také hobliny nebo kúra a papírové kapesníky. Co zde má také své místo, tak posekaná tráva, plevel nebo zbytky ovoce a zeleniny, případně staré pečivo a kávová sedlina.
Další povolený bioodpad:
- Hnůj/močůvka
- Chlupy/vlasy
- Pytlíky od čaje (použité)
- Skořápky od vajec (co nejmenší kousky)
Jakou velikost kompostéru vybrat?
Jste přesvědčeni o tom, že kompostování je pro vás to pravé? Pak je načase pořídit si správný kompostér, protože bez něj to nepůjde. Zatímco pro domácí kompostování v interiéru si pořizujeme vzhledově velmi hezké boxy, pro venkovní kompostování volíme spíše velké plastové kontejnery, které zapadnou do vzhledu zahrady.
O velikosti kompostéru většinou rozhoduje jedna věc, a sice jak velkou máte zahradu nebo jak velký máte interiér, kde chcete kompostér umístit. Při výběru pak předně hraje roli kvalita. U venkovního je důležité, aby co nejlépe odolal mrazu a nekroutil se na sluníčku, u domácích společníků dbejte na to, aby měl kvalitní konstrukci a nezapáchal.
Ventilační otvory jsou důležitým kritériem
V případě venkovního kompostéru pak pamatujte na jednu věc, a sice na ventilační otvory. Ty jsou při výběru důležitým kritériem. Ventilační otvory by měly být po všech stranách, horní víko by mělo být odklápěcí pro snadnou manipulaci.
Jak založit kompost
Prvním krokem při zakládání kompostu je důležité postavit ho na rovnou plochu. Aby bylo nastartování správné, je důležité do kompostéru vložit nalámané větve. Tak zajistíte dostatečný přístup vzduchu.
Dalším krokem bude otevření větracích otvorů (pro provzdušnění kompostéru ho přeházejte vidlemi). Poté jen vhazujte biologický odpad, kdy čerstvý zelený materiál by měl být bohatý na dusík a měl by se kombinovat se dřevnatým materiálem. Poté se řiďte pravidlem, že na dva kbelíky kůry házejte jeden kbelík odpadu z kuchyně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit