Neděle , 17. 11. 2024

Mahulena

Dětská imunita ve školce: Proč jsou děti často nemocné?

Imunita
Dětská imunita ve školce: Proč jsou děti často nemocné?

Nezralý imunitní systém

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou děti při nástupu do školky často nemocné, je nedostatečně vyvinutý imunitní systém. Děti jsou v tomto věku teprve vystavovány různým bakteriím a virům, se kterými se jejich tělo dosud nesetkalo. Tento proces je pro imunitní systém náročný, protože musí vytvářet nové protilátky, aby se naučil bojovat s infekcemi.

Pobyt v kolektivu

Školka představuje pro dětskou imunitu velkou zátěž. Děti tráví dlouhé hodiny v uzavřeném prostoru s dalšími dětmi ve školce, což zvyšuje riziko přenosu infekcí. Zvláště v září, kdy se děti vrací z prázdnin, může být přechod do školkového prostředí stresující pro jejich organismus, což může ještě více oslabit jejich obranyschopnost.

Časté nemoci jako přirozená součást vývoje

Je důležité si uvědomit, že časté nachlazení nebo rýma jsou pro děti ve školce zcela běžné. Tyto nemoci pomáhají jejich imunitnímu systému vyvíjet se a připravovat se na další infekce. Pro některé rodiče může být frustrující, že jejich dítě onemocní po každé návštěvě školky, ale tento proces je součástí vývoje imunitní odolnosti.

Jak podpořit imunitu dětí?

Existují způsoby, jak dětskou imunitu posílit. Mezi doporučené metody patří otužování, častý pobyt venku a vyvážená strava bohatá na vitamíny, zejména vitamín C. Ve školce je také důležité dodržovat hygienická pravidla, aby se předešlo šíření nemocí mezi dětmi. Důležité je také zajistit dostatečný spánek a minimalizovat stres. Někteří odborníci doporučují podávání doplňků stravy na podporu imunity, například echinaceu nebo rakytníkový sirup.

Co mohou rodiče dělat?

Pokud je vaše dítě opakovaně nemocné, je důležité mu dopřát dostatečný čas na rekonvalescenci. Příliš brzký návrat do kolektivu může vést k opětovnému onemocnění. Ve školce, kde se děti často pohybují v blízkém kontaktu, je riziko šíření infekcí vyšší, a proto je dobré zvažovat docházku v kritických obdobích. Někdy je také vhodné omezit docházku do školky v nejrizikovějších obdobích roku, jako jsou podzim a zima, a dát přednost krátkým pobytům. Podpořením dětské imunity můžete snížit riziko častých nemocí, ale zcela se jim vyhnout během prvního školkového roku je prakticky nemožné.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

K TÉMATU  Zemřel Miroslav Imrich, legendární frontman Abraxas a Tango

Začátek nového školního roku je tady! Jak zvládnout nástup bez stresu a s úsměvem?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Hudební svět přišel o významnou postavu taneční hudby. Paul Spencer, známý jako Dario G, zemřel 17. června ve věku 53 let po boji s rakovinou tlustého střeva. Proslavil se hity jako "Sunchyme" a "Carnaval De Paris", které se staly ikonami devadesátých let.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Sluníčko a teploty překonávající 20°C. Takto nějak přichází léto do české kotliny. Nemusíte na něj čekat na přelom května a června. Za takovým létem můžete vyrazit už v dubnu, třeba do Turecka nebo na Mallorcu.
Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Obrovskou tragédii prožívá moderátorka Novy Petra Svoboda (41). Za tragických okolností přišla v neděli odpoledne o manžela. Manažer Ondřej Křivka (†39) utrpěl fatální nehodu na kole, srazil ho nepozorný řidič.

Výběr článků

Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
O pleť pečuje téměř každá žena. Ačkoli se trendy i postupy mění, panují v rámci tohoto tématu mnohé mýty, kterým nevěřily jen naše babičky, ale i mnohé z nás. A dodnes jim bezmezně věříme. Které to podle odborníků na kosmetiku jsou?
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!

Nepřehlédněte

O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Tuhé mýdlo zná každý. Z našich domácností jej vytlačilo mýdlo tekuté, takže klasická tuhá mýdla jsme si zvykli dávat tak maximálně do skříně pod oblečení, aby nám ho hezky provonělo. Jenže v poslední době se k nám zase vrací, a nejen mýdlo tuhé ale na trhu se objevily i tuhé šampony na vlasy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek